Wysyłka zamówień złożonych do godziny 10:00 tego samego dnia!
info@mass-zone.eu     668207098
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
kraj dostawy:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko

Filtruj produkty

Kategorie

Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko

Data dodania: 05-01-2022
Stresujący i siedzący styl życia, używki, choroby, czy niewłaściwa dieta. To tylko niektóre z elementów, które mogą mieć istotny wpływ na jakość męskiego nasienia. W jaki sposób zwiększyć szansę na płodność i polepszyć jakość spermy? O tym przeczytają Państwo w niniejszym artykule!


Stresujący i siedzący styl życia, używki, choroby, czy niewłaściwa dieta. To tylko niektóre z elementów, które mogą mieć istotny wpływ na jakość męskiego nasienia. W jaki sposób zwiększyć szansę na płodność i polepszyć jakość spermy? O tym przeczytają Państwo w niniejszym artykule!

 

Co wpływa na ruchliwość plemników?


Niska liczba i ruchliwość plemników to główna przyczyna problemu z płodnością u mężczyzn. Może to utrudnić zajście w ciążę partnerki. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy, w tym:

 • przyjmowanie niektórych leków
 • blizny po przebytej operacji lub infekcji
 • rak lub wcześniejsze leczenie raka
 • zaburzenia równowagi hormonalnej
 • niektóre choroby, takie jak celiakia
 • niektóre zaburzenia genetyczne
 • niezstąpione jądra
 • przeciwciała przeciw plemnikom
 • obrzęk żył jąder
 • używanie nielegalnych narkotyków
 • nadużywanie alkoholu
 • posiadanie pracy, która wymaga długiego siedzenia lub ekspozycji na niektóre chemikalia przemysłowe
 • wyroby tytoniowe do palenia
 • stres emocjonalny lub depresja
 • otyłość


Głównym objawem małej liczby i ruchliwości plemników są trudności z zajściem w ciążę partnerki. Ruchliwość odnosi się do zdolności plemników do poruszania się przez szyjkę macicy, macicę i jajowody kobiety.

W niektórych przypadkach inne objawy mogą obejmować:

 • Zaburzenie erekcji
 • Ból lub obrzęk jąder

Inne oznaki nieprawidłowości hormonalnych, to np. zmiany owłosienia na ciele. Czy takie symptomy świadczą o niepłodności męskiej?

 

Czym jest niepłodność męska?


Płodność odnosi się do zdolności rozmnażania się ludzi bez pomocy medycznej.

Niepłodność męska występuje wtedy, gdy mężczyzna ma niewielkie szanse na zapłodnienie swojej partnerki. Zwykle zależy to od jakości jego plemników.

Czasami niepłodność jest powiązana z funkcjami seksualnymi, a innym razem może być powiązana z jakością nasienia. Oto kilka przykładów każdego z nich:

Libido - Znane również jako popęd seksualny, libido opisuje pragnienie uprawiania seksu. Żywność lub suplementy, które zwiększają libido, nazywane są afrodyzjakami.

Zaburzenie erekcji - Znane również jako impotencja, zaburzenia erekcji mają miejsce, gdy mężczyzna nie jest w stanie rozwinąć lub utrzymać erekcji.

Ilość plemników - Ważnym aspektem jakości nasienia jest liczba lub stężenie plemników w określonej ilości nasienia.
Ruchliwość plemników - Istotną funkcją zdrowych plemników jest ich zdolność do pływania. Ruchliwość plemników mierzy się jako procent poruszających się plemników w próbce nasienia.

Poziom testosteronu - Niski poziom testosteronu, męskiego hormonu płciowego, może być odpowiedzialny za niepłodność u niektórych mężczyzn.

Niepłodność może mieć wiele przyczyn i może zależeć od genetyki, ogólnego stanu zdrowia, sprawności, chorób i zanieczyszczeń pokarmowych.

Dodatkowo ważny jest zdrowy tryb życia i dieta. Niektóre pokarmy i składniki odżywcze są związane z większymi korzyściami dla płodności niż inne.


 

Jak poprawić jakość nasienia?


Większość środków zaradczych na niską liczbę i ruchliwość plemników, które możesz wypróbować w domu jest stosunkowo prosta do wprowadzenia. Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania!

Właściwa dieta

Twoja dieta może odgrywać dużą rolę w wspomaganiu płodności. Niektóre badania sugerują, że określone pokarmy przyczyniają się do zmniejszenia liczby plemników, w tym:

 

 • Wędliny przetworzone, takie jak hot dogi i salami. Przyczyna związku między przetworzonym mięsem, a liczbą plemników nie jest jeszcze jasna, ale wstępne badania pokazują taki związek.

 • Pokarmy z tłuszczami trans. Tłuszcze trans prowadzą do chorób serca, ale niektóre badania wskazują, że prowadzą również do zmniejszenia liczby plemników.

 • Produkty sojowe. Soja zawiera fitoestrogen, związek podobny do hormonu estrogenu. Spożywanie zbyt dużej ilości może prowadzić do zmniejszenia liczby plemników.

 • Wysokotłuszczowe produkty mleczne, takie jak pełne mleko. Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego spożywanie wysokotłuszczowych produktów mlecznych prowadzi do zmniejszenia liczby plemników. Jedna z teorii głosi, że jest to spowodowane sterydami podawanymi krowom.

 • Żywność z pestycydami. Niektóre pestycydy działają jak ksenoestrogeny. Podobnie jak fitoestrogeny, naśladują hormon estrogenowy w twoim ciele. Może to obniżyć liczbę plemników. Umyj produkty przed jedzeniem, aby zmniejszyć narażenie na pestycydy.


Pokarmy, które mogą pomóc w poprawie liczby i ruchliwości plemników to:
 

 • Ryba. Lekarze stawiają hipotezę, że wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w rybach poprawia liczbę plemników.

 • Owoce i warzywa. Świeże owoce i warzywa mają wyższe stężenie witamin i przeciwutleniaczy, które mogą chronić komórki przed uszkodzeniem – co może poprawić liczbę plemników.

 • Orzechy włoskie. Jedno z badań wykazało, że spożywanie 18 orzechów włoskich dziennie przez 12 tygodni poprawiło liczbę plemników.Rzuć palenie

Palenie powoduje problemy ze zdrowiem reprodukcyjnym zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Palenie wiąże się nie tylko z mniejszą liczbą plemników, ale także z uszkodzonym DNA w plemnikach. Może to prowadzić do poronień i innych problemów z reprodukcją.

Plemniki dojrzewają przez około trzy miesiące. Z tego powodu eksperci zalecają rzucenie palenia co najmniej trzy miesiące przed próbą zajścia w ciążę. Rzucenie palenia natychmiast poprawia jakość nasienia. Po trzech miesiącach szanse na zwiększoną liczbę i ruchliwość plemników są jeszcze większe.


Przyjmuj suplementy i kwas foliowy

Następujące suplementy mogą poprawić liczbę plemników i zmniejszyć problemy z płodnością u mężczyzn:

Kwas D-asparaginowy (D-AA). Eksperci uważają, że ten aminokwas jest związany z niską liczbą plemników, ponieważ mężczyźni z problemami z płodnością mają jego niższy poziom. Badania pokazują, że przyjmowanie tego kwasu jako suplementu może podnieść poziom testosteronu. Jeśli problemy hormonalne są przyczyną niskiej liczby plemników i problemów z ruchliwością, ten suplement może pomóc.

Witamina C. Ten silny przeciwutleniacz chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym, który prowadzi do niszczenia komórek. Stres oksydacyjny może przyczynić się do wszystkiego, od chorób serca po raka. Badania pokazują, że może to również prowadzić do bezpłodności. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie 2000 miligramów witaminy C dziennie przez dwa miesiące zwiększyło ruchliwość plemników o ponad 90% i podwoiło ich liczbę. Zmniejszyła również ilość uszkodzonych plemników o ponad połowę.

Witamina D. Badania pokazują, że osoby z niedoborem witaminy D częściej niż inne mają niski poziom testosteronu, co może prowadzić do mniejszej liczby plemników. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie witaminy D przez rok znacznie zwiększyło poziom testosteronu.

Kozieradka. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie suplementu z ekstraktu z kozieradki — poprawiło poziom testosteronu, funkcje seksualne i częstotliwość seksualną. Jest to kolejny suplement, który może pomóc w problemach związanych z niską liczbą plemników i ich zmniejszoną ruchliwością.

Cynk. Badania pokazują, że suplementacja cynkiem zwiększa zarówno liczbę plemników, jak i poziom testosteronu, ale tylko u tych, którzy mają jego niedobór. Jednak zbyt dużo cynku w nasieniu może uszkadzać plemniki, dlatego potrzebne są dalsze badania, aby określić dokładną dawkę i zastosowanie do tego wspomagania.

Ashwagandha. Codzienne uzupełnianie ziół ashwagandha przez trzy miesiące doprowadziło do ponad 150% wzrostu liczby plemników w jednym badaniu. To samo badanie wykazało również ponad 50% wzrostu ich ruchliwości.

Korzeń Maca. Badania wykazały, że codzienne przyjmowanie proszku z korzenia maca przez cztery miesiące poprawiło zarówno ruchliwość, jak i liczbę plemników.

Koenzym Q10. Wczesne badania pokazują, że stosowanie tego suplementu zwiększyło liczbę plemników o około 17% i ruchliwość o ponad 50%. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy ten suplement prowadzi do większej liczby żywych urodzeń, czy po prostu lepszej liczby plemników.


 

Kiedy iść do lekarza?


Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli przez rok uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, a ciąża jeszcze nie zaszła. Możesz wcześniej skontaktować się z lekarzem, jeśli masz:

 • Problemy z funkcjami seksualnymi
 • Ból lub obrzęk w okolicy pachwiny
 • Guzek w pachwinie lub jądra
 • Historie problemów ze zdrowiem reprodukcyjnym w przeszłości
 • Niedawną operację narządów płciowych

W zależności od przyczyny niskiej liczby plemników lekarz może zalecić jedną z następujących czynności:

 • Operacja zablokowanych przewodów wytryskowych
 • Leki na zaburzenia erekcji
 • Poradnictwo pomagające w dysfunkcjach seksualnych
 • Leczenie hormonalne
 • Ćwicz regularnie

Oprócz tego, że ćwiczenia są dobre dla ogólnego stanu zdrowia, to mogą podnieść poziom testosteronu i poprawić płodność. Badania pokazują, że mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą, mają wyższy poziom testosteronu i lepszą jakość nasienia niż mężczyźni nieaktywni zawodowo. Należy jednak unikać zbyt wielu ćwiczeń, ponieważ może to mieć odwrotny skutek i potencjalnie obniżyć poziom testosteronu. Uzyskanie odpowiedniej ilości cynku może zminimalizować to ryzyko. Jeśli rzadko ćwiczysz, ale chcesz poprawić swoją płodność, spraw, aby aktywność fizyczna była jednym z Twoich najważniejszych priorytetów.

 

Zrelaksuj się i zminimalizuj stres


Trudno jest wejść w nastrój, gdy czujesz się zestresowany, ale może to oznaczać coś więcej niż brak chęci na seks. Stres może zmniejszyć twoją satysfakcję seksualną i osłabić twoją płodność. Naukowcy uważają, że hormon kortyzol może częściowo wyjaśniać te niekorzystne skutki stresu. Przedłużający się stres podnosi poziom kortyzolu, co ma silny negatywny wpływ na testosteron. Kiedy poziom kortyzolu wzrasta, poziom testosteronu spada. Podczas gdy silny, niewyjaśniony lęk jest zwykle leczony lekami, łagodniejsze formy stresu można zredukować technikami relaksacyjnymi.

Radzenie sobie ze stresem może być tak proste, jak spacer na łonie natury, medytacja, ćwiczenia lub spędzanie czasu z przyjaciółmi.


 

Wypróbuj tribulus terrestris


Tribulus terrestris, znany również jako winorośl nakłuwana, to zioło lecznicze często stosowane w celu zwiększenia męskiej płodności. Badania u mężczyzn z niską liczbą plemników wykazują, że przyjmowanie 6 gramów korzenia tribulusa dwa razy dziennie przez 2 miesiące poprawia erekcję i libido. Chociaż Tribulus terrestris nie podnosi poziomu testosteronu, badania wskazują, że może on wzmacniać działanie testosteronu wspierające libido.

 

Styl życia


Poniżej przedstawiamy proste zmiany naszego trybu życia, które z pewnością wzmocnią siłę i jakość plemników:

 • Schudnij - Noszenie nadwagi wiąże się z niepłodnością. Jeśli twój lekarz podejrzewa, że ​​waga może być powiązana z twoją niepłodnością, omów utratę wagi jako jeden z twoich celów zdrowotnych.

 • Ogranicz spożycie alkoholu. Unikaj intensywnego spożywania alkoholu, ponieważ może to obniżyć poziom testosteronu i pogorszyć jakość nasienia.

 • Zdobądź wystarczającą ilość kwasu foliowego. Kilka badań wskazuje, że niskie spożycie kwasu foliowego może pogorszyć jakość nasienia.

 • Zadbaj o odpowiedni sen. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do utrzymania zdrowia. Ograniczony lub nadmierny sen jest również powiązany z niską jakością nasienia.

 • Przekąska na orzechy włoskie. Spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak orzechy włoskie, wydaje się korzystnie wpływać na płodność.

 • Rozważ suplementy. Suplementy przeciwutleniające również mogą pozytywnie działać na nasz organizm. Dowody sugerują, że koenzym Q10 poprawia jakość nasienia.

W każdym organizmie mężczyzny należy zadbać o męską płodność. Jeżeli mówimy o sprawności seksualnej, to pamiętajmy, że tematyka dotyczy nie tylko stylu życia, lecz również planowania rodziny. Zbilansowana dieta, produkty takie jak: cynk, zaopatrzenie w witaminę C, kwas foliowy, witaminę d sprawią, że zwiększymy objętość spermy. W okresie starań dla osób planujących ciążę, warto jest dodatkowo zaopatrzyć się w termometr owulacyjny oraz test ciążowy, gdyż takie elementy pomogą nam zwiększyć możliwości na zapłodnienie. Pamiętajmy przy tym, że to zdrowy organizm i odpowiednio zbilansowana dieta są podstawą do polepszenia płodności. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to należy udać się do lekarza, bądź dietetyka.

Polecane suplementy:

OLIMP DAA Xtreme PROLACT-BLOCK 60 Tabletek

YANGO Korzeń Maca ekstrakt - 100 kapsułek wegetariańskich

ALINESS Organic Ashwagandha 5% KSM-66 500mg 100 Kapsułek wegetariańskich

       


Skorzystaj ze zniżki:

 


 

 

Źródła:

 

 1. https://www.cnyfertility.com/vitamins-and-supplements-to-increase-sperm-count/
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320010
 3. https://www.ivi.uk/blog/vitamins-to-increase-sperm-count-and-boost-male-fertility/
 4. https://www.formen.health/blog/supplements-to-increase-sperm-count/?gclid=CjwKCAiAiKuOBhBQEiwAId_sKwR9I4HlJcphWAjhN2vnm7mlg5Dtv8PJMGRDItXP_7ve5pNL677BcRoCqboQAvD_BwEAutor:


Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ActiKid
 • ACTIVLAB
 • ADAMED
 • AFLOFARM
 • Alfasigma
 • ALINESS
 • ALL NUTRITION
 • Allergy Research Group
 • Almiral
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • AQUASOOL
 • ARBONNE
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • Aurovitas
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • Best Joy
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • Biolife
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • bioU
 • BLAST
 • BPS Pharma
 • by.herbs
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLFARM
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • CORAL CLUB
 • Crispy Natural
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr Meller
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • Ecological Formulas
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • Evogen Nutrition
 • FA NUTRITION
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • Foods by Ann
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • GASPARI NUTRITION
 • Genactiv
 • GENEXO
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Good Health Naturally
 • Green Global Earth
 • GymBeam
 • HANOJU
 • Health Labs Care
 • HempKing
 • Hempley
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Holland & Barrett
 • Houston Enzymes
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • Jordan
 • KFD
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABRADA
 • LABS212
 • LEVANN
 • LEVRONE
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • NARINE
 • NATROL
 • NATUR PRODUKT PHARMA
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NatVita
 • Navigator
 • NeoCell
 • NOBLE HEALTH
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NORSAN
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NUTRICIA
 • NutriCology
 • NUTRILINEA
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OMNi-BiOTiC®
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORGANIC INDIA
 • Organique
 • ORKLA HEALTH
 • Osavi
 • OSTROVIT
 • Panaceo
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • Premicanna
 • Primabiotic
 • Progress Labs
 • PURE ENCAPSULATIONS
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • Puromedica
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • Rainforest Foods
 • RCSS
 • ReadiSorb
 • Redfood
 • REVALID
 • RL9
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • Sensi Hemp
 • SIMPLEDAY
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • Skoczylas
 • SLAVITO
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • SWISS MEDICUS
 • SYLVECO
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TOTUM SPORT
 • Trace Minerals
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • URSAPHARM ARZNEMITTEL
 • USP Zdrowie
 • Valentis
 • Vitacolloids
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • WISH Pharmaceutical
 • YANGO
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu