Wysyłka zamówień złożonych do godziny 10:00 tego samego dnia!
[email protected]     668207098
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Acetylocholina - czym jest?

Filtruj produkty

Kategorie

Acetylocholina - czym jest?

Data dodania: 22-02-2023

Acetylocholina (ACh) jest obfitym neuroprzekaźnikiem w ludzkim ciele. Występuje zarówno w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), jak i obwodowym układzie nerwowym (PNS).    Nazwa acetylocholina pochodzi od jej budowy - jest to związek chemiczny składający się z kwasu octowego i choliny. Acetylocholina pełni szereg funkcji, z których wiele może być osłabionych przez choroby lub leki wpływające na funkcję tego neuroprzekaźnika.

 

Acetylocholinę można znaleźć we wszystkich neuronach ruchowych, gdzie stymuluje mięśnie do skurczu. Od ruchów żołądka i serca po mrugnięcie okiem, wszystkie ruchy ciała są związane z działaniem tego ważnego neuroprzekaźnika, który występuje w wielu neuronach mózgu i odgrywa ważną rolę w procesach umysłowych, takich jak pamięć i poznanie.

 

ODKRYCIE

 

Acetylocholina była pierwszym zidentyfikowanym neuroprzekaźnikiem, który został odkryty przez Henry'ego Halletta Dale'a w 1914 roku, a jego istnienie potwierdził później Otto Loewi. Obie osoby otrzymały Nagrodę Nobla w 1936 roku za swoje odkrycie.

 

ACETYLOCHOLINA W OŚRODKOWYM UKŁADZIE NERWOWYM I OBWODOWYM UKŁADZIE NERWOWYM 

 

 

Acetylocholina w organizmie wpływa m.in na:

 

I.    Mięśnie

 

W PNS acetylocholina jest główną częścią somatycznego układu nerwowego. W tym systemie pełni rolę pobudzającą, prowadzącą do dobrowolnej aktywacji mięśni. W układzie autonomicznym acetylocholina kontroluje szereg funkcji, działając na neurony w układzie współczulnym i przywspółczulnym. Bierze również udział w skurczu mięśni gładkich i rozszerzaniu naczyń krwionośnych, a także może sprzyjać spowolnieniu akcji serca. Jako że acetylocholina odgrywa ważną rolę w działaniu mięśni, leki wpływające na ten neuroprzekaźnik, mogą powodować różnego stopnia zakłócenia ruchu, a nawet paraliż.

 

II.    Mózg i CNS

 

Acetylocholina działa również w różnych miejscach OUN, gdzie może oddziaływać jako neuroprzekaźnik i neuromodulator. Odgrywa rolę w motywacji, pobudzeniu, uwadze, uczeniu się i pamięci, a także bierze udział w promowaniu snu REM. 

 

Zaburzony poziom acetylocholiny może być związany z chorobą Alzheimera. Leki i substancje, które zakłócają działanie acetylocholiny, mogą mieć negatywny wpływ na organizm, a nawet prowadzić do śmierci. Przykładami takich substancji są niektóre rodzaje pestycydów i gazów nerwowych. 

 

Jad pająka czarnej wdowy również wchodzi w interakcję z acetylocholiną tzn. kiedy dana osoba zostaje ugryziona przez czarną wdowę, jej poziom acetylocholiny dramatycznie wzrasta, co prowadzi do poważnych skurczów mięśni, paraliżu, a może nawet doprowadzić do śmierci.

 

ACETYLOCHOLINA I CHOROBA ALZHEIMERA

 

Według National Institute on Aging choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji wśród osób starszych. Jej objawy obejmują poważną utratę pamięci i problemy ze zdolnością myślenia, zakłócając codzienne życie. Niestety w chwili obecnej nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera. Eksperci nie wiedzą, co powoduje chorobę Alzheimera. Wiedzą jednak, że wiele osób z tą chorobą ma niższy poziom acetylocholiny. Choroba Alzheimera uszkadza komórki, które produkują i wykorzystują acetylocholinę. Niektóre leki mogą zwiększać poziom acetylocholiny, robią to poprzez blokowanie działania enzymów rozkładających neuroprzekaźnik.

 

Podstawowym enzymem w tej grupie jest acetylocholinoesteraza (AChE), a leki zmniejszające aktywność tych enzymów nazywane są inhibitorami AChE lub inhibitorami cholinesterazy. Inhibitory AChE mogą pomóc z procesami myślowymi, takimi jak język, ocena i pamięć. 

 

Wśród Inhibitorów AChE wymienia się:

 

 • donepezil (Aricept)
 • galantamina (Razadyne)
 • rywastygmina (Exelon)

 

Inhibitory AChE mogą również pomóc w leczeniu innych schorzeń. Według niektórych badań określone guzy wydają się mieć niezwykły poziom AChE. Naukowcy wskazują, że inhibitory AChE mogą pomóc w leczeniu niektórych rodzajów raka.

 

ACETYLOCHOLINA I MIASTENIA GRAVIS

 

Myasthenia gravis jest stanem autoimmunologicznym, który powoduje osłabienie mięśni, zwłaszcza gdy dana osoba jest aktywna. Myasthenia gravis powoduje, że układ odpornościowy blokuje lub niszczy receptory acetylocholiny. Wtedy mięśnie nie otrzymują neuroprzekaźnika i nie mogą normalnie funkcjonować. W szczególności bez acetylocholiny mięśnie nie mogą się kurczyć. 

 

Objawy miastenii mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego i dodatkowo obejmować:

 

 • osłabienie ramion, nóg, dłoni, palców lub szyi
 • opadanie jednej lub obu powiek
 • niewyraźne lub podwójne widzenie
 • kłopoty z połykaniem
 • duszność
 • trudności z mówieniem

    

Wiele osób z myasthenia gravis może prowadzić normalne życie. Różnorodne terapie mogą kontrolować objawy. Inhibitory AChE, które lekarze przepisują w leczeniu choroby Alzheimera, mogą również pomóc złagodzić objawy miastenii. Leki te spowalniają rozkład acetylocholiny, poprawiają połączenie nerwowo-mięśniowe i siłę mięśni.

 

ACETYLOCHOLINA I CHOROBA PARKINSONA

 

Brak równowagi w poziomach acetylocholiny może mieć również wpływ na osoby z chorobą Parkinsona, ponieważ organizm potrzebuje równowagi acetylocholiny i dopaminy, innego przekaźnika chemicznego, aby dobrze kontrolować ruchy. Choroba Parkinsona jest stanem neurodegeneracyjnym, który powoduje mimowolne ruchy, drżenie oraz trudności z myśleniem i nastrojem.

 

Dokładne przyczyny choroby Parkinsona nie są znane. Jednak eksperci odkryli, że osoby z tą chorobą często mają spadek dopaminy, który umożliwia przejęcie acetylocholiny. Kiedy to nastąpi, mięśnie stają się zbyt „podekscytowane”, co prowadzi do objawów, takich jak ruchy szarpnięcia i drżenia. Z tego powodu niektóre leki na chorobę Parkinsona blokują działanie acetylocholiny. Pozwala to na przywrócenie równowagi poziomów dopaminy, co może pomóc złagodzić niektóre objawy. Leki te nazywane są lekami antycholinergicznymi. Mogą również pomóc złagodzić dyskinezy, które są nadmiernymi ruchami i mogą być skutkami ubocznymi innych leków na chorobę Parkinsona.

 

Antycholinergiki nie są dla wszystkich. Działania niepożądane mogą obejmować dezorientację, utratę pamięci, halucynacje i niewyraźne widzenie. Eksperci uważają również, że wiele niemotorycznych objawów choroby Parkinsona, takich jak problemy z pamięcią, jest związanych z obniżonym poziomem acetylocholiny.

 

TOKSYNY, PESTYCYDY I ACETYLOCHOLINA

 

Narażenie na pestycydy fosforoorganiczne (OP) lub niektóre środki stosowane w działaniach wojennych mogą powodować bardzo wysoki wzrost poziomu acetylocholiny w organizmie. Centrala Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) twierdzi, że tego rodzaju chemikalia prowadzą do gromadzenia się acetylocholiny w układzie nerwowym, powodując takie objawy jak:

 

 • świszczący oddech
 • słabość
 • bóle głowy
 • omdlenia,
 • biegunka i wymioty
 • zmiany psychiczne
 • drganie mięśni
 • konwulsje
 • paraliż
 • zatrzymanie oddechu

 

Osoba może być narażona na te chemikalia przez skórę, oddychanie lub połknięcie. W Stanach Zjednoczonych około 8000 osób rocznie jest narażonych na działanie OP. Narażenie następuje najczęściej poprzez kontakt z pestycydami na uprawach takich produktów jak: jabłka, winogrona, szpinak, ogórki i ziemniaki.

 

CZY MOŻESZ ZWIĘKSZYĆ POZIOM ACETYLOCHOLINY?

 

Nie ma sprawdzonego sposobu na zwiększenie poziomu acetylocholiny. Jednak niektóre dowody sugerują, że spożywanie choliny, innego składnika odżywczego, może pomóc. Organizm potrzebuje choliny do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. 

 

Jakie są jeszcze funkcje acetylocholiny? Jest ona również niezbędna do kontroli mięśni i wpływa na tworzenie zdrowych błon wokół komórek organizmu. Cholina jest także budulcem acetylocholiny. Przyjmuje się, że ludzie muszą uzyskać wystarczającą ilość choliny ze swojej diety, aby wytworzyć odpowiedni poziom acetylocholiny.

 

The Office of Dietary Supplements potwierdza, że ​​niektóre badania na zwierzętach wykazały, że wyższe spożycie choliny może prowadzić do lepszych funkcji poznawczych. Ponadto spożycie choliny podczas ciąży i wczesnego rozwoju również poprawia funkcje poznawcze i pozwala zapobiegać spadkowi pamięci związanemu z wiekiem.

 

Okazuje się, że wiele produktów spożywczych zawiera cholinę m.in.:

 

 • mięso
 • ryba
 • jajka
 • fasolki
 • warzywa kapustne
 • produkty pełnoziarniste
 • nabiał
 • orzechy
 • posiew

 

Ogromna ilość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości choliny w swojej diecie. Zalecana ilość to 425 miligramów dziennie dla kobiet i 550 miligramów dla mężczyzn. Osoba może przyjmować suplementy choliny, ale wysokie dawki mogą powodować skutki uboczne, takie jak wymioty, rybi zapach ciała i uszkodzenie wątroby. Pamiętajmy więc, że przed stosowaniem każdego suplementu warto skonsultować go z lekarzem, farmaceutą, bądź dietetykiem. 

 

BOTOX I ACETYLOCHOLINA

 

Toksyna botulinowa, lepiej znana pod nazwą Botox, może leczyć różne schorzenia związane z mięśniami. Zastrzyki z botoksu mogą również leczyć migrenowe bóle głowy, nadmierne pocenie się oraz niektóre problemy z pęcherzem i jelitami. Ponadto Botox jest najpopularniejszym niechirurgicznym zabiegiem kosmetycznym w USA według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych.

 

Botox działa przede wszystkim poprzez ingerencję w acetylocholinę w docelowym mięśniu. Na przykład wstrzykiwanie botoxu do niektórych mięśni twarzy może spowodować tymczasową redukcję zmarszczek, ponieważ zapobiega on skurczom mięśni i powoduje, że skóra na górze mięśnia wydaje się gładsza. Z tego powodu często wspomina się o botoksie i acetylocholinie jako elementach powiązanych. 


LIFE EXTENSION Huperzine A 200mg 60 Kapsułek wegetariańskich
alt

JARROW FORMULAS Citicoline CDP Choline (Cytykolina CDP Cholina - Wspiera Pracę Mózgu) 250mg - 120 kapsułek

alt
 

ALINESS ALPHA GPC 300mg (Cholina, Układ nerwowy) 60 Kapsułek wegetariańskich

alt


 

Skorzystaj ze zniżki:

altŹródła:

 1. https://www.britannica.com/science/acetylcholine
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/326638#alzheimers-disease
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2659740/
 4. https://www.healthline.com/nutrition/acetylcholine-supplement


AUTOR:

 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

alt

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ActiKid
 • ACTIVLAB
 • ADAMED
 • AFLOFARM
 • Alfasigma
 • ALG Pharma
 • ALINESS
 • ALL NUTRITION
 • Allergy Research Group
 • Almiral
 • ALTO PHARMA
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • APU LABS
 • AQUASOOL
 • ARBONNE
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • Aurovitas
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • Best Joy
 • BESTLAB
 • Bio Botanical Research
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • BioLaven
 • Biolife
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • bioU
 • BIOWEN
 • BLAST
 • BPS Pharma
 • BSN
 • by.herbs
 • Canaticann
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLFARM
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • Crispy Natural
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr Meller
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • Ecological Formulas
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • Evogen Nutrition
 • FA NUTRITION
 • FARMA Białka
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • Foods by Ann
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • GASPARI NUTRITION
 • Genactiv
 • GENEXO
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Global Health Trax
 • Good Health Naturally
 • Green Global Earth
 • GymBeam
 • HANOJU
 • Health Labs Care
 • Health Thru Nutrition
 • Hemanpower
 • HempKing
 • Hempley
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Holland & Barrett
 • Houston Enzymes
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • Jordan
 • KFD
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABRADA
 • LABS212
 • LEVANN
 • LEVRONE
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY LABS
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • MyVita
 • NARINE
 • NATROL
 • NATUR PRODUKT PHARMA
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NatVita
 • Navigator
 • NeoCell
 • NESTLE
 • NOBLE HEALTH
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NORSAN
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTRAMIGEN
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NUTRICIA
 • NutriCology
 • NUTRILINEA
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORGANIC INDIA
 • Organique
 • ORKLA HEALTH
 • Osavi
 • OSTROVIT
 • Panaceo
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • Premicanna
 • Primabiotic
 • Progress Labs
 • PURE ENCAPSULATIONS
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • Puromedica
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • Rainforest Foods
 • RCSS
 • ReadiSorb
 • Redfood
 • REVALID
 • RL9
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • Sensi Hemp
 • SIMPLEDAY
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • Skoczylas
 • SLAVITO
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • Sprout Living
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • SWISS MEDICUS
 • SYLVECO
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • Teatone
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TISSERAND
 • TOTUM SPORT
 • Trace Minerals
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • URSAPHARM ARZNEMITTEL
 • USP Zdrowie
 • Valentis
 • VIANEK
 • Vitacolloids
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • WELLECO
 • WISH Pharmaceutical
 • YANGO
 • YumEarth
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu