Wysyłka zamówień złożonych do godziny 10:00 tego samego dnia!
info@mass-zone.eu     668207098
język:   PolskiAngielskiNiemieckiRosyjski
waluta:  
kraj dostawy:  
Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Aloes zwyczajny

Filtruj produkty

Kategorie

Aloes zwyczajny

Data dodania: 13-06-2022
Aloes zwyczajny to roślina lecznicza, która od tysięcy lat wykazuje rozmaite właściwości lecznicze. Jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń. Zwykle można bezpiecznie używać również vera bezpośrednio z rośliny lub można ją kupić w postaci żelu. Kremy, żele i maści Aloe Vera zawierają przezroczysty żel znajdujący się w aloesie. Produkty te mogą być stosowane miejscowo w leczeniu różnych schorzeń skóry. Aloes jest sprzedawany w postaci kapsułek lub płynów do stosowania wewnętrznie w celu wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia. Aloes pomaga na wiele schorzeń, a właściwości aloesu są znane od tysięcy lat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak używać aloesu oraz jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia z nim związane.


Aloes zwyczajny to roślina lecznicza, która od tysięcy lat wykazuje rozmaite właściwości lecznicze. Jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń. Zwykle można bezpiecznie używać również vera bezpośrednio z rośliny lub można ją kupić w postaci żelu. Kremy, żele i maści Aloe Vera zawierają przezroczysty żel znajdujący się w aloesie. Produkty te mogą być stosowane miejscowo w leczeniu różnych schorzeń skóry. Aloes jest sprzedawany w postaci kapsułek lub płynów do stosowania wewnętrznie w celu wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia. Aloes pomaga na wiele schorzeń, a właściwości aloesu są znane od tysięcy lat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak używać aloesu oraz jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia z nim związane.

 

Jak zbierać roślinę?


Zbieranie aloesu na żel i sok jest stosunkowo proste. Będziesz potrzebować dojrzałej rośliny, która ma co najmniej kilka lat. Zapewnia to wyższą koncentrację składników aktywnych. Możesz poczekać kilka tygodni przed wycięciem liści z tej samej rośliny. Warto również mieć kilka roślin w rotacji, jeśli planujesz często zbierać aloes. Aby zebrać aloes na żel i sok, postępuj według następujących kroków:

 • Usuń 3-4 liście na raz, wybierając grube liście z zewnętrznych części rośliny.

 • Upewnij się, że liście są zdrowe i wolne od pleśni lub uszkodzeń.

 • Pokrój je blisko łodygi. Większość pożytecznych składników odżywczych znajduje się u podstawy liści.

 • Unikaj korzeni.

 • Umyj i osusz liście.

 • Przytnij kolczaste krawędzie nożem.

 • Za pomocą noża lub palców oddziel żel od wewnętrznej strony liścia. Żel do wnętrz jest częścią aloesu, którego będziesz używać.

 • Pozwól, aby żółty sok spłynął z liścia. To jest lateks aloesowy. Jeśli planujesz użyć lateksu, możesz go złapać w pojemniku. Jeśli nie planujesz używać lateksu, możesz go wyrzucić.

 • Pokrój żel z aloesu w plasterki lub kostki.

 • Jeśli chcesz mieć gładki żel z aloesu, po oddzieleniu aloesu od zewnętrznej części liścia, możesz włożyć aloes do blendera, a następnie odcedzić substancję, aby usunąć miąższ.


 

Jak używać świeżego żelu z aloesu?


Możesz nakładać świeży żel z aloesu bezpośrednio na skórę lub według przepisu zrobić domowy kosmetyk. Można go również dodawać do jedzenia, koktajli i napojów. Aby zrobić sok z aloesu, użyj 1 szklanki płynu na każde 2 łyżki żelu z aloesu. Dodaj inne składniki, takie jak owoce i użyj blendera lub robota kuchennego, aby zmiksować napój.

Jeśli planujesz spożywać świeże plastry żelu aloesowego, przechowujesz go w lodówce przez kilka dni, ale najlepiej jest spożyć go jak najszybciej. Zawsze możesz przechowywać żel Aloe Vera w zamrażarce, jeśli nie jesteś gotowy do użycia produktu od razu.


 

Jak używać aloesu? 


Istnieje wiele sposobów na użycie aloesu, zarówno miejscowo, jak i wewnętrznie. Poniżej najważniejsze z nich.

Aloes leczy oparzenia

Ze względu na swoje właściwości łagodzące, nawilżające i chłodzące aloes jest często stosowany w leczeniu oparzeń. Badania w 2013 roku z 50 uczestnikami wykazały, że ludzie, którzy stosowali żel Aloe Vera do leczenia oparzeń powierzchownych osiągali lepsze wyniki niż grupa, która stosowała 1% kremu z sulfadiazyną srebra. Grupa Aloe Vera wykazała wcześniejsze gojenie się ran i łagodzenie bólu. Plus, aloes miał tę zaletę, że był niedrogi.

Potrzebne są dalsze badania, ale dostępne dowody sugeruje, że żel z aloesu może być korzystny w gojeniu się ran oparzeniowych. Jeśli masz oparzenie słoneczne lub inne lekkie oparzenie, nakładaj aloes kilka razy dziennie na obszar podrażniony, bądź zmieniony chorobowo. Jeśli masz poważne oparzenia, poszukaj pomocy medycznej przed zastosowaniem aloesu.

Poprawia zdrowie układu pokarmowego

Spożywanie aloesu może korzystnie wpływać na przewód pokarmowy i pomaga łagodzić i leczyć dolegliwości żołądkowe, w tym zespół jelita drażliwego (IBS). Przegląd z 2018 roku obejmował trzy badania z udziałem 151 osób. Wyniki badań wykazały, że aloes znacznie złagodził objawy IBS w porównaniu z placebo. Nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych, chociaż potrzebne są dalsze badania w tej materii. Dodatkowo aloes może pomóc w hamowaniu wzrostu bakterii H. pylori, które znajdują się w przewodzie pokarmowym i mogą prowadzić do wrzodów. Pamiętaj jednak, że ta rada dotyczy tylko aloesu. Inne rośliny podobne do aloesu mogą być trujące i nie powinny być przyjmowane wewnętrznie.

Wspieraj zdrowie jamy ustnej

Pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej z aloesu to naturalne sposoby na poprawę higieny jamy ustnej i redukcję płytki nazębnej. Badaniem w 2017 roku objęto 40 nastolatków podzielonych na dwie grupy. Każda grupa używała albo pasty do zębów Aloe Vera, albo tradycyjnej pasty do zębów zawierającej triklosan dwa razy dziennie. Po 30 dniach pasta z aloesu okazała się bardziej skuteczna niż pasta z triklosanem w obniżaniu poziomu drożdżaków, płytki nazębnej i zapalenia dziąseł. Ludzie, którzy stosowali pastę do zębów Aloe Vera, wykazali się lepszym ogólnym stanem zdrowia jamy ustnej bez żadnych negatywnych skutków.

Aloes usuwa trądzik

Używanie świeżego aloesu na twarzy może pomóc w usunięciu trądziku. Produkty z aloesu przeznaczone na trądzik, w tym środki czyszczące, toniki i kremy mogą mieć dodatkową zaletę, ponieważ zawierają również inne skuteczne składniki. Produkty przeciwtrądzikowe wykonane z aloesu mogą być mniej drażniące dla skóry niż tradycyjne metody leczenia trądziku.

Niewielkie badanie z 2014 roku wykazało, że krem ​​łączący konwencjonalne leki przeciwtrądzikowe z żelem aloesowym był znacznie skuteczniejszy niż sam lek na trądzik lub placebo w leczeniu trądziku o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. W tym badaniu zaobserwowano poprawę w zakresie niższych poziomów stanu zapalnego i mniejszej liczby zmian w grupie, która stosowała krem ​​złożony przez okres ośmiu tygodni.

Łagodzi podrażnienia odbytu

Jeśli masz podrażnienia odbytu, to kilkakrotne nałożenie kremu z aloesu na dotknięty obszar w ciągu dnia może pomóc w gojeniu się ran. Po przeprowadzeniu w 2014 roku badań odkryto, że stosowanie kremu zawierającego sproszkowany sok z aloesu było skuteczne w leczeniu przewlekłych podrażnień odbytu. Ludzie używali kremu aloesowego trzy razy dziennie przez sześć tygodni. 

Polepszenie było widoczne w zakresie bólu, krwotokach przy dezercji i gojeniu się ran. Wyniki te różniły się znacząco od wyników grupy kontrolnej. Chociaż badania te są obiecujące, potrzebne są dalsze analizy, aby je rozszerzyć i zrozumieć.


 

Czy aloes jest bezpieczny?


Dla większości osób stosowanie aloesu miejscowo w przypadku drobnych problemów związanych z pielęgnacją skóry jest bezpieczne. Generalnie aloes jest dobrze tolerowany, choć możliwe są podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Zwróć uwagę na to, jak twoje ciało reaguje na aloes. Przeanalizuj sytuację, jeśli wystąpią jakiekolwiek nadwrażliwości lub reakcje niepożądane. Nie używaj aloesu, jeśli jesteś uczulony na czosnek, cebulę lub tulipany. Unikaj przyjmowania aloesu w ciągu dwóch tygodni od zaplanowanej operacji. 

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz dzieci w wieku poniżej 12 lat powinny unikać doustnego stosowania aloesu. Uważnie przestrzegaj informacji o dawkowaniu podczas przyjmowania żelu Aloe Vera lub lateksu wewnętrznie. Ogranicz swoje użycie do krótkich okresów czasu. Po kilku tygodniach stosowania zrób sobie przerwę na co najmniej tydzień. Zawsze kupuj aloes od renomowanej marki, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość produktu.

Działanie przeczyszczające lateksu Aloe Vera może powodować biegunkę i skurcze brzucha. Efekty te mogą hamować wchłanianie leków doustnych i zmniejszać ich skuteczność. Nie bierz aloesu wewnętrznie, jeśli masz następujące problemy:

 • hemoroidy,
 • choroby nerek,
 • zaburzenia pracy nerek,
 • chorobę Crohna,
 • wrzodziejące zapalenie okrężnicy,
 • niedrożność jelit,
 • cukrzycę.


 

Skutki uboczne aloesu i przeciwwskazania 


Możliwe skutki uboczne aloesu to:

 • problemy z nerkami,
 • krew w moczu,
 • niski potas,
 • słabe mięśnie,
 • biegunka,
 • nudności lub ból brzucha,
 • zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Porozmawiaj z lekarzem przed użyciem aloesu, jeśli przyjmujesz również następujące leki, ponieważ aloes może wchodzić z nimi w interakcje:

 • tabletki na wodę (diuretyki),
 • zioła i suplementy,
 • kortykosteroidy,
 • digoksyna (lanoksyna),
 • warfaryna (Coumadin, Jantoven),
 • sewofluran (Ultan),
 • pobudzające środki przeczyszczające,
 • leki na cukrzycę,
 • antykoagulanty.


 

Jak dbać o roślinę aloesu?


Aloes można znaleźć w centrach ogrodniczych, kwiaciarniach, a nawet w Internecie. Zwykle są dość łatwe w uprawie, pod warunkiem, że mają wystarczająco dużo światła słonecznego i ciepła. Rośliny aloesu potrzebują około sześciu do ośmiu godzin światła słonecznego dziennie. Młodsze rośliny potrzebują mniej bezpośredniego światła słonecznego niż rośliny bardziej dojrzałe. Zazwyczaj rośliny aloesu są uprawiane w cieplejszym klimacie, ale w chłodniejszych miesiącach można je uprawiać w pomieszczeniach. Podlewaj swoją roślinę aloesu, gdy gleba jest sucha na około dwa cale pod powierzchnią. Możesz użyć palca, aby określić, jak sucha jest gleba.
W zależności od klimatu konieczne może być podlewanie raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Zawsze poruszaj się po stronie mniejszej ilości, aby uniknąć nadmiernego podlewania, co może powodować brązowienie końcówek liści aloesu. Upewnij się, że doniczka ma otwory odpływowe na dnie, aby umożliwić wypłynięcie nadmiaru wody. Miej oko na zdrowie swojej rośliny, aby zauważyć pojawiające się problemy i odpowiednio je leczyć.


 

Jak zrobić żel Aloe Vera?


Żel Aloe Vera jest łatwy do wykonania, używając liści aloesu, które masz w domu, lub tych, które kupiłeś w sklepie spożywczym lub na targu. Aby zrobić żel Aloe Vera, potrzebujesz:

 • liść aloesu, 
 • nóż lub obieraczkę do warzyw,
 • małą łyżkę,
 • Blender,
 • hermetyczny pojemnik do przechowywania,
 • witaminę C w proszku i/lub witaminę E (opcjonalnie).

Najlepiej używać tylko jednego lub dwóch listków na raz, ponieważ żel wytrzymuje tylko około 1 tygodnia bez dodatkowych konserwantów. Jeśli planujesz zachować go dłużej, musisz go zamrozić lub dodać konserwant w postaci sproszkowanej witaminy C lub E.

Wskazówki

Po zebraniu wszystkich potrzebnych materiałów przygotowanie żelu Aloe Vera zajmuje tylko około 30 minut. Oto plan:

Przygotuj liście aloesu

Aby użyć świeżego liścia aloesu z rośliny, najpierw odetnij jeden z zewnętrznych liści od podstawy rośliny. Możesz także użyć liścia kupionego w sklepie. Dobrze go umyj, usuwając wszelkie zabrudzenia, a następnie postaw pionowo w filiżance lub misce na 10–15 minut. Pozwala to na spłynięcie zabarwionej na żółto żywicy z liścia. Żywica zawiera lateks, który może podrażniać skórę, dlatego ważne jest wykonanie tego kroku.

Po całkowitym wyschnięciu żywicy zmyj wszelkie resztki liścia i obierz grubą skórkę za pomocą małego noża lub obieraczki do warzyw.

Zrób żel

Po obraniu liścia zobaczysz naturalny żel Aloe Vera. Używając małej łyżki, wrzuć go do blendera. Uważaj, aby nie dołączyć żadnych kawałków skórki aloesu. Zmiksuj żel, aż będzie spieniony i upłynniony, co powinno zająć tylko kilka sekund. 
W tym momencie Twój żel jest gotowy do użycia . Jeśli jednak planujesz trzymać go dłużej niż 1 tydzień, powinieneś dodać konserwanty.

Dodaj konserwanty (opcjonalnie)

Witaminy C i E są doskonałymi konserwantami, które mogą znacznie przedłużyć okres przydatności do spożycia żelu Aloe Vera. Chociaż żel naturalnie zawiera niektóre z tych witamin, nie należy zachować żelu dłużej niż 1 tydzień. Mimo to możesz dodać więcej jednej lub obu tych witamin, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia żelu. Ponadto oba zawierają właściwości przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe, więc te dodatki mogą pomóc wzmocnić ochronę skóry żelu Aloe Vera.

Na każdą ¼ szklanki (60 ml) wytworzonego żelu Aloe Vera dodaj 500 mg witaminy C w proszku lub 400 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy E w proszku — lub oba. Po prostu dodaj sproszkowane witaminy bezpośrednio do blendera i jeszcze raz wymieszaj żel, aż dodatki zostaną w pełni połączone.

 


Jak przechowywać aloes? 


Przygotowany żel Aloe Vera bez dodatku witaminy C lub E można przechowywać w lodówce w hermetycznym pojemniku do 1 tygodnia. Jednak dodanie jednej lub obu witamin znacznie wydłuża okres przechowywania aloesu - nawet do 2 miesięcy w lodówce. Co więcej, żel z aloesu można zamrozić w małych partiach np. w tacce na kostki lodu, aby mieć pod ręką jego niewielkie ilości. Mrożony żel z aloesu można przechowywać w zamrażarce do 6 miesięcy.

Aloes znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Sama uprawa aloesu jest dosyć łatwa. Możemy wykorzystać go w pielęgnacji skóry, na porost włosów, wspomagając proces gojenia ran, regenerację naskórka, działanie przeciwzapalne, na gojenie ran, po ukąszeniu owadów i wiele innych. Zastosowanie aloesu w codziennej pielęgnacji z pewnością wzmocni nasz układ odpornościowy, gdyż roślina ta jest znana we właściwościach przeciwzapalnych. Jego szerokie zastosowanie sprawia, że warto znać zalety tej wspaniałej rośliny!


Suplementy zawierające Aloes:


EKAMEDICA Aloes (Wspiera Odporność, Układ Pokarmowy i Trawienny) 500ml
Foto

SWANSON Aloe Vera 25mg (Aloes, Zdrowie układu pokarmowego) 100 Kapsułek żelowych

Foto

NOW SOLUTIONS Aloe Soothing Gel (Aloesowy żel łagodzący) 237ml

Foto
 
 

Źródła: 

 

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/318591
 2. https://www.healthline.com/health/7-amazing-uses-aloe-vera
 3. https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-aloe-vera
 4. https://www.everydayhealth.com/alternative-health/potential-health-benefits-of-aloe-vera/
 5. https://pharmeasy.in/blog/9-aloe-vera-benefits-for-face-skin/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/Autor:


Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka - propozycje suplementów
 • 6 PAK Nutrition
 • ActiKid
 • ACTIVLAB
 • ADAMED
 • AFLOFARM
 • Alfasigma
 • ALINESS
 • ALL NUTRITION
 • Allergy Research Group
 • Almiral
 • ALTRIENT LIVON LABS™
 • APPLIED NUTRITION
 • APU LABS
 • AQUASOOL
 • ARBONNE
 • Art of Nature Mastiha
 • ASEPTA
 • Aura Herbals
 • Aurovitas
 • AVITALE
 • BabyStart
 • BAUSCH & LOMB
 • BAYER
 • Best Joy
 • BESTLAB
 • Bio-Kult
 • BIOCODEX
 • BioGaia
 • BIOLATTE
 • BioLaven
 • Biolife
 • BIOMED
 • BIOTECH USA
 • BIOTON
 • bioU
 • BIOWEN
 • BLAST
 • BPS Pharma
 • BSN
 • by.herbs
 • CannabiGold
 • CANNADERM
 • CARLSON LABS
 • Carnomed
 • CEDERROTH
 • CELLUCOR
 • CHILDLIFE
 • COCONAUT®
 • COLFARM
 • COLWAY
 • COLYFINE
 • CORAL CLUB
 • Crispy Natural
 • DASHRADE
 • DaVinci Laboratories
 • DEDICATED NUTRITION
 • DIET-FOOD
 • DOCTOR LIFE
 • Doctor's Best
 • DORIAN YATES
 • DR ENZMANN
 • DR JACOBS
 • DR Joint
 • Dr Meller
 • Dr. Mercola
 • Dr.OHHIRA®
 • Duo Life
 • DYMATIZE
 • Ecological Formulas
 • EkaMedica
 • ENERVIT
 • Enzymedica
 • ESTABIOM
 • EstroVita
 • Evogen Nutrition
 • FA NUTRITION
 • FLC PHARMA
 • FoodForce
 • Foods by Ann
 • ForMeds
 • FORMOTIVA
 • FOUR SIGMATIC
 • Franky's Bakery
 • Gaia Herbs
 • GARDEN OF LIFE
 • GASPARI NUTRITION
 • Genactiv
 • GENEXO
 • Gengigel
 • GEONATURALS
 • Good Health Naturally
 • Green Global Earth
 • GymBeam
 • HANOJU
 • Health Labs Care
 • Hemanpower
 • HempKing
 • Hempley
 • HempWISH
 • HEPATICA
 • HERBAPOL Poznań
 • HIGH5
 • HIMALAYA
 • HIPP
 • Holistic
 • Holland & Barrett
 • Houston Enzymes
 • Immunotec
 • Imunoglukan P4H
 • INDIA COSMETICS
 • Integrative Therapeutics
 • INTENSON
 • Invent Farm
 • Invex Remedies
 • JARROW FORMULAS
 • Jell-O
 • Jordan
 • KFD
 • KIKI Health
 • KRKA-POLSKA Sp. z o.o.
 • LAB ONE
 • LABORELL
 • LABRADA
 • LABS212
 • LEVANN
 • LEVRONE
 • LIERAC
 • Life Extension
 • Living Food
 • LR
 • Manuka Health
 • MARINEX
 • MARS PROTEIN
 • MASS-ZONE
 • Medica Herbs
 • MEDICALINE
 • MEDVERITA
 • MERCK
 • MIRALEX
 • MITO – PHARMA®
 • MITOcare
 • Mollers Tran
 • MOTION NUTRITION
 • MRM
 • MUSCLETECH
 • MUSTELA
 • MUTANT
 • MY LABS
 • MY PROTEIN
 • MYLAN
 • NARINE
 • NATROL
 • NATUR PRODUKT PHARMA
 • NATURE SCIENCE
 • NATURE'S ANSWER
 • Nature's Sunshine
 • NATURE'S WAY
 • NatVita
 • Navigator
 • NeoCell
 • NOBLE HEALTH
 • NORDIC NATURALS
 • NORSA PHARMA
 • NORSAN
 • NOW FOODS
 • NOW PETS
 • NUTREND
 • NUTREX RESEARCH
 • NUTRICIA
 • NutriCology
 • NUTRILINEA
 • Nutropharma
 • OLEOFARM
 • OLI OLI
 • OLIMP
 • OMNi-BiOTiC®
 • OPTIMUM NUTRITION
 • ORGANIC INDIA
 • Organique
 • ORKLA HEALTH
 • Osavi
 • OSTROVIT
 • Panaceo
 • Panaseus
 • PANDY PROTEIN
 • Pharma Nord
 • PHARMABEST
 • PHARMOVIT
 • PHOENIX NUTRITION
 • PHYTOCEUTIC
 • PiLeJe
 • PLATINUM CBD
 • POLPHARMA
 • Polski Lek S.A.
 • POWERBAR
 • Premicanna
 • Primabiotic
 • Progress Labs
 • PURE ENCAPSULATIONS
 • PURE LABS
 • Purely Inspired
 • PURITAN'S PRIDE
 • Puromedica
 • QPHARMA
 • QUICKSILVER SCIENTIFIC
 • Rainforest Foods
 • RCSS
 • ReadiSorb
 • Redfood
 • REVALID
 • RL9
 • Salus-Haus
 • SANDOZ
 • Sanofi Aventis
 • SANPROBI
 • SCI TEC
 • SCIENCE IN SPORT (SIS)
 • Scivation
 • SD Pharmaceuticals
 • SEEKING HEALTH
 • Sensi Hemp
 • SIMPLEDAY
 • SINGULARIS
 • SKARBY POLESIA
 • Skoczylas
 • SLAVITO
 • SMART PHARMA Sp. z o.o.
 • SOLARAY
 • SOLGAR
 • SOURCE NATURALS
 • SPORT DEFINITION
 • Sports Research
 • STADA
 • STANLAB
 • Supmedica
 • SWANSON
 • SWISS MEDICUS
 • SYLVECO
 • TAKEDA Polska sp. z o.o.
 • TARGROCH
 • Teatone
 • TERRANOVA
 • Teva
 • THORNE RESEARCH
 • TOTUM SPORT
 • Trace Minerals
 • TREC
 • UNIVERSAL NUTRITION
 • URSAPHARM ARZNEMITTEL
 • USP Zdrowie
 • Valentis
 • Vitacolloids
 • VITAL PROTEINS
 • Vitamins Because
 • VODAVODA
 • Warrior
 • WEIDER
 • WELLECO
 • WISH Pharmaceutical
 • YANGO
 • YumEarth
 • Yummy Sports
 • Zein Pharma
© 2021 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu