Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Czym jest Sukraloza i czy warto ją stosować?
Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Czym jest Sukraloza i czy warto ją stosować?

CZYM JEST SUKRALOZA I CZY WARTO JĄ STOSOWAĆ?

 

Starając się ograniczyć spożycie cukru, które jest powiązane z otyłością, cukrzycą typu 2, próchnicą i zespołem metabolicznym, producenci żywności szukali sposobu na dodanie słodyczy do swoich produktów bez dodatkowych kalorii. W ten sposób słodziki o zerowej kaloryczności, takie jak Splenda, weszły na scenę żywności, a sukraloza znalazła się na listach składników zarówno dietetycznych napojów gazowanych, jak i niskokalorycznych deserów.  Jak zwykle w dziedzinie nauk o żywieniu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy stosowanie Splendy lub innych produktów na bazie sukralozy może mieć długoterminowe negatywne skutki.

 

 

CO TO JEST SUKRALOZA?

 

Sukraloza, to często rozpoznawany produkt pod nazwą handlową Splenda, jest substancją chemiczną wytwarzaną w laboratorium. To nieodżywczy, bezkaloryczny słodzik, który jest bardzo podobny do cukru. Chemicy dostosowali niektóre wiązania cząsteczki cukru, aby organizm jej nie trawił ani nie wchłaniał.

 

 

CZY CUKIER SZKODZI? 

 

Chociaż sukraloza technicznie pochodzi z cząsteczki cukru, nie należy jej mylić z sacharozą, chemiczną nazwą cukru stołowego. Warto w tym wypadku sprawdzić i przeanalizować slogan marki najpopularniejszego słodzika „Wytwarzany z cukru, więc smakuje jak cukier”, który jest mylący, i spowodował problemy prawne firmy w przeszłości. 

 

W 2005 roku Centrum Nauki wydało oświadczenie, w którym stwierdzono, że Splenda powinna być bardziej szczera w swoim marketingu. Bez wątpienia jest to sprytny marketing, który w praktyce wprowadza konsumentów w błąd, ponieważ sukraloza jest przedstawiana jako rzecz naturalna, a w praktyce nią nie jest. 

 

Cząsteczka cukru jest naturalna - można ją znaleźć w żywności na całej Ziemi - ale kiedy przyniesiesz ją do laboratorium i zaczniesz z nią manipulować, nie będzie już cukrem. Nie działa w organizmie jak cukier. 

 

Klasyczny cukier - czy to trzcina cukrowa, miód, syrop klonowy, a nawet wysokofruktozowy syrop kukurydziany, jest wchłaniany i trawiony przez organizm. Jednak sukraloza, która jest 600 razy słodsza niż prawdziwy cukier, nie dostarcza kalorii ani składników odżywczych. Nie przynosi to żadnych korzyści, jeśli chodzi o pozytywny wpływ na organizm.

 

 

CZY SUKRALOZA JEST SZKODLIWA?

 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków twierdzi, że sukraloza jest ogólnie uznawana za bezpieczną. Oznacza to, że eksperci uważają, że dana substancja jest bezpieczna na podstawie dostępnych badań. Wszystkie sztuczne cukry to GRAS i są dostępne na rynku, ponieważ badania, które zostały przeprowadzone do tej pory, wskazują, że jeśli są spożywane przez ludzi w rozsądnych ilościach, to są bezpieczne i nie powodują natychmiastowego ani długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. 

 

 

CZY SUSZONE OWOCE TO TOTALNA BOMBA CUKROWA?

 

Istnieją badania, które wykazały, że kiedy zwierzętom laboratoryjnym podano wyjątkowo duże ilości sukralozy, rozwinął się u nich rak. Trudno jest jednak powtórzyć te badania na ludziach z powodu etyki - może to narazić ludzi na ryzyko utraty zdrowia. 

 

Należy zaznaczyć jednak, że przeprowadzono kilka badań nad sukralozą u ludzi, ale nie przeprowadzono badań długoterminowych, które pozwoliłyby ocenić, czy powoduje ona raka lub inne skutki w perspektywie długoterminowej. W chwili obecnej największym zmartwieniem związanym z sukralozą jest to, że powoduje ona raka u zwierząt, a zatem może również powodować raka u ludzi. 

 

Istnieją również dowody na to, że sztucznie słodzone napoje mogą nie być zdrowsze od słodkich napojów dla Twojego serca: artykuł z 2020 roku opublikowany w Journal of the American College of Cardiology pokazuje, że spożywanie dużych ilości obu rodzajów napojów wiąże się z wyższym ryzykiem chorób serca.

 

 

JAKI JEST NAJBEZPIECZNIEJSZY W UŻYCIU SZTUCZNY SŁODZIK?

 

Jeśli chodzi o substancje rakotwórcze, im mniej jesteś na nie narażony, tym mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór.  Nie istnieje jedna i konkretna ilość danej substancji, która powoduje mutację komórek, a w konsekwencji raka. Jednak ryzyko jest bardzo małe w przypadku spożywania niewielkich ilości słodkości.

 

Jeśli chodzi o wprowadzenie zmian w diecie w celu poprawy zdrowia, słodziki o zerowej kaloryczności mogą służyć temu celowi. Amerykańskie badania dietetyczne zalecają spożywanie nie więcej niż 10 procent kalorii pochodzących z cukru. To około 13 łyżeczek dziennie. Niestety w chwili obecnej średnia to 42 łyżeczki.

 

 

CZY WARTO SPOŻYWAĆ SUKRALOZĘ? 

 

Spożywanie sukralozy może być potraktowane jako odskocznia lub tymczasowe rozwiązanie w celu pozbycia się cukru w przypadku, gdy spożywamy go zbyt dużo.  Słodzik o zerowej kaloryczności, taki jak Splenda, może zaspokoić słodycze, nie wpływając jednocześnie na wagę ani poziom cukru we krwi. W praktyce - inne alternatywy cukru mogą sprawdzić się znacznie lepiej niż sukraloza. 

 

CZY SUKRALOZA POMOŻE MI SCHUDNĄĆ LUB UTRZYMAĆ WAGĘ?

 

Zastąpienie żywności i napojów słodzonych sukralozą ich pełnowartościowymi odpowiednikami może odgrywać rolę w odchudzaniu lub kontrolowaniu wagi. W ankiecie przeprowadzonej wśród członków Krajowego Rejestru Kontroli Wagi, największego badania osób, które odniosły sukces w odchudzaniu, ponad 50 procent wszystkich respondentów stwierdziło, że regularnie spożywa niskokaloryczne napoje.  Około 70% badanych uważa, że ​​pomaga im to kontrolować kaloryczność. 

 

Dane z randomizowanych, kontrolowanych badań, uważanych za złoty standard oceny skutków przyczynowych, potwierdzają, że zastąpienie niskokalorycznych słodzików wersjami o regularnych kaloriach prowadzi do niewielkiej utraty wagi. Na przykład w jednym badaniu ponad 300 uczestników zostało przydzielonych do spożywania wody lub niskokalorycznych słodzonych napojów przez jeden rok w ramach programu odchudzania. Osoby przydzielone do grupy słodzików niskokalorycznych straciły średnio 6,21 kg, w porównaniu z osobami z grupy wody, które schudły 2,45 kg (Peters 2016). 

 

Niektóre badania obserwacyjne wykazały związek między niskokalorycznymi substancjami słodzącymi a zwiększoną masą ciała i obwodem talii (Fowler 2016). Badania obserwacyjne, które analizują związek między narażeniem (takim jak spożycie sukralozy) a skutkiem (takim jak masa ciała lub stan zdrowia), nie są w stanie dostarczyć bezpośrednich dowodów na przyczynę i skutek. Ponadto badania obserwacyjne nie są randomizowane, więc nie mogą kontrolować wszystkich innych ekspozycji lub czynników, które mogą powodować lub wpływać na wyniki. 

 

Na przykład, jedna hipoteza głosi, że ludzie mogą kompensować wybory „bezkaloryczne”, jedząc lub pijąc więcej kalorii w ramach innych wyborów żywieniowych lub przyszłych posiłków (Mattes 2009). Sugerowano również, że osoby, które już mają nadwagę lub otyłość, mogą zacząć wybierać niskokaloryczne słodzone potrawy i napoje jako jedną z metod odchudzania. Utrudnia to przypuszczenie, że stosowanie niskokalorycznego środka słodzącego może być przyczyną przyrostu masy ciała. 

 

Niedawne przeglądy systematyczne i metaanalizy (podejście naukowe, które łączy wyniki wielu badań w jedną potężną analizę) wykazały, że ogólnie wyniki badań obserwacyjnych nie wykazały związku między spożyciem niskokalorycznego słodzika, a masą ciała. Należy zauważyć, że utrata i utrzymanie wagi często wymaga wielowątkowego podejścia do sprawy. Wprowadzenie pojedynczej zmiany, takiej jak zastąpienie niskokalorycznych słodzików pełnowartościowymi produktami zawierającymi cukier, to tylko jeden składnik. Styl życia i praktyki behawioralne, takie jak zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, wystarczająca ilość snu i aspekty psychologiczne są ważnymi czynnikami w osiąganiu celów związanych z odchudzaniem i utrzymaniem wagi.

 

 

SUKRALOZA, A BADANIA NAUKOWE 

 

Pokarmy i napoje sporządzone z sukralozy są często polecane chorym na cukrzycę jako alternatywa dla potraw i napojów słodzonych cukrem. Obszerne badania pokazują, że sukraloza nie podnosi poziomu cukru we krwi ani w żaden inny sposób nie wpływa na kontrolę poziomu glukozy we krwi u ludzi (Nichol 2018, Romo-Romo 2017, Grotz 2017), a ostatnie doświadczenie konsensusu ekspertów w dziedzinie żywienia, medycyny, aktywności fizycznej i zdrowia publicznego wskazało, że stosowanie niskokalorycznych substancji słodzących w leczeniu cukrzycy może przyczynić się do lepszej kontroli glikemii.

 

Pomimo tych wniosków w niektórych badaniach okresowo pojawiały się pytania dotyczące sukralozy i kontroli poziomu glukozy we krwi. Jedno z randomizowanych badań sugerowało, że sukraloza może „przygotować pompę” do zwiększenia stężenia glukozy i insuliny we krwi, jeśli cukry w diecie są spożywane z (lub wkrótce) po spożyciu niskokalorycznych substancji słodzących. 

 

Inne wyniki badań klinicznych nie potwierdzają tej hipotezy (m.in badanie Temizkan 2015, Grotz 2017). Inne doświadczenia obserwacyjne wykazały związek między spożyciem niskokalorycznych słodzików, a ryzykiem cukrzycy typu 2 (Sakurai 2014, Imamura 2015), ale nie są w stanie bezpośrednio powiązać przyczyny i skutku pomiędzy tymi zachowaniami. 

 

Niestety wiele przeprowadzanych badań w zakresie sukralozy nie uwzględnia w swoich wynikach otyłości, która bezpośrednio przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2. Biorąc pod uwagę, że osoby z nadwagą i otyłością zwykle spożywają więcej niskokalorycznych słodzonych napojów w porównaniu do osób szczupłych jest to czynnik, który znacząco może wpływać na wyniki badań. 

 

Wiele organizacji medycznych, żywieniowych i zdrowia publicznego na całym świecie na podstawie przeprowadzonych doświadczeń popiera spożywanie niskokalorycznych substancji słodzących u osób z cukrzycą. Osoby te lub osoby zagrożone cukrzycą powinny zwracać uwagę na spożycie żywności i napojów ze wszystkich źródeł, w tym zawierających niskokaloryczne słodziki i cukry. Ważne jest, aby omówić swój plan żywieniowy omówić z lekarzem lub dietetykiem i stosować zdrową, zbilansowaną dietę, aby kontrolować poziom cukru we krwi.

 

 

CZY SUKRALOZA MOŻE WZMAGAĆ APETYT? 

 

 Wysoce smaczne pokarmy aktywują obszary mózgu odpowiedzialne za nagrodę i przyjemność. Ten pozytywny związek może zwiększyć apetyt, a jeśli nie zostanie powstrzymany, wynikający z tego wzrost spożycia pokarmu może prowadzić do nadwagi i otyłości. Zastąpienie pełnowartościowych i zawierających cukier pokarmów ich odpowiednikami z niskokalorycznymi substancjami słodzącymi wykazało podobny wpływ na ścieżki nagród, ale bez dodawania dodatkowych kalorii. Niektórzy wyrazili zaniepokojenie, że aktywacja ścieżek nagrody bez dostarczania cukru do organizmu może mieć niezamierzone konsekwencje. 

 

W chwili obecnej rola, jaką niskokaloryczne słodziki odgrywają w apetycie i głodzie pokarmu, jest rozwijającym się obszarem badań. Jak zauważono w kilku doświadczeniach - niektóre badania na modelach zwierzęcych wykazały zmiany w spożyciu pokarmu i hormonach związanych z apetytem po spożyciu niskokalorycznych substancji słodzących. W praktyce jednak podobnych efektów nie zaobserwowano u ludzi. 

 

Jak dotąd nie ma mocnych dowodów na to, że niskokaloryczne słodziki, w tym sukraloza, zwiększają apetyt u ludzi. Inne doświadczenia nie wykazały wpływu sukralozy na hormony regulujące uczucie głodu i sytości lub na całkowite spożycie energii i wybór słodkich pokarmów. 

 

Powyższe rozbieżności podkreślają obszar, w którym zwierzęta i ludzie są z natury różni jako obiekty badań. U ludzi związek między fizjologią, psychologią, osobistymi doświadczeniami i pożywieniem jest niewątpliwie złożony, a przełożenie badań na zwierzętach na ten obszar testów, powinny być traktowane z ostrożnością.


 


Produkty powiązane z artykułem


CZY CUKIER W OWOCACH TO PROBLEM? 

 

Według CSPI zarówno erytrytol jak i ekstrakt z liści stewii są bezpieczne. Zgodnie z obecnymi badaniami CSPI ​​sukraloza, aspartam i sacharyna są niebezpieczne, ale ponownie, badania te dotyczyły zwierząt, a nie ludzi.

 

Kluczem tutaj - podobnie jak w przypadku większości aspektów odżywiania - jest dewiza: wszystko z umiarem, w tym zero kalorii, nieodżywcze słodziki, takie jak Splenda na bazie sukralozy. 

 

Puszka napoju dietetycznego lub dwa na tydzień prawdopodobnie nie będą miały negatywnych długoterminowych skutków dla zdrowia, ale badania wykazały, że osoby pijące napoje dietetyczne nie tylko nie schudły, ale w wielu przypadkach przybrały na wadze. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale eksperci sugerują, że jednym z powodów może być to, że ludzie jedzą więcej, wiedząc, że nie spożywali żadnych kalorii z napojami dietetycznymi.

 

Inna teoria głosi, że kiedy smakujesz słodycz o zerowej kalorii, to Twoja trzustka wydziela insulinę, aby przetworzyć ten cukier. Ale ponieważ nie ma żadnych kalorii, Twoje ciało jest zdezorientowane, zaburzając normalny proces metaboliczny.

 

Praca z dietetykiem to dobry sposób na zrównoważenie stosowania alternatyw cukru i zdrowej diety, co zapewnia szereg długoterminowych korzyści zdrowotnych.

 

Jeśli chodzi o biegaczy, którzy polegają na cukrze (takim z kaloriami!), który spożywają celem napędzenia mięśni podczas treningów, wybór sukralozy nie zapewni im energii. Lepiej jest wybrać coś prawdziwego i cieszyć się tym z umiarem lub szczególnie w dni, kiedy tego potrzebujesz. 


 

CO TO JEST STEWIA?

 

Stewia jest często traktowana w odwrotnym kierunku niż sukraloza, to znaczy jest chwalona za to, czego nie robi - nie dodaje kalorii. Nie zawiera również w ogóle sztucznego słodzika, ponieważ pochodzi z roślin. 

 

Stewia należy do rodziny Asteraceae, spokrewnionej z pospolitą stokrotką w Wielkiej Brytanii. Stewia jest często spotykana w Nowym Meksyku, Arizonie i Teksasie, ale najczęściej używany gatunek rośnie w Paragwaju i Brazylii, gdzie ludzie używali liści do słodzenia jedzenia od setek lat.

 

Obecnie Stewia stanowi ogromną część rynku substytutów cukru. Według FDA, glikozydy stewiolowe o wysokiej czystości (wyciąg ze stewii) są ogólnie uważane za bezpieczne do stosowania w żywności.

 

Stewia nie ma kalorii i jest 200 razy słodsza niż cukier w tym samym stężeniu. W raportach badawczych wspomniano również, że stewia może mieć również dodatkowe korzyści zdrowotne. Według artykułu z 2017 roku w Journal of Medicinal Food, stewia może leczyć choroby endokrynologiczne, takie jak otyłość, cukrzyca i nadciśnienie, ale potrzebne są dalsze badania na ten temat.

 

 

CO JEST NAJLEPSZE W PRZYPADKU SUPLEMENTU DIETY?

 

Pierwszą zasadą stosowania suplementów diety jest to, by spożywać je zgodnie z zaleceniami dietetyka i ulotką. Sukraloza podawana w dużych ilościach u zwierząt wywoływała bardzo negatywne konsekwencje. Pamiętajmy jednak, że każda substancja spożywana w nadmiarze może zaszkodzić. Dla osób, które stawiają na naturalne słodzenie produktów warto zaopatrzyć się w Stewię, która daje poczucie produktu słodkiego i brak kalorii. Zamiennikiem cukru może być również miód. Pamiętajmy jednak o tym, że spożywany w dużej ilości może przynieść nam sporo kalorii. 

 

 

ŹRÓDŁO: 

 

  1. Effects of sucralose on glucose transport and other parameters involved in body weight regulation. Sucralose modulates physiological parameters involved in normal body weight regulation, including faster intestinal glucose transport (Mace et al., 2007, 2009)
  2. The metabolic fate of sucralose in rats. Sims J, Roberts A, Daniel JW, Renwick AG Food Chem Toxicol. 2000; 38 Suppl 2():S115-21.
  3. Grice HC, Goldsmith LA Food Chem Toxicol. 2000; 38 Suppl 2():S1-6.
  4. Sweet taste receptors in rat small intestine stimulate glucose absorption through apical GLUT2. Mace OJ, Affleck J, Patel N, Kellett GL J Physiol. 2007 Jul 1; 582(Pt 1):379-92.


 

AUTOR:
 

Patryk Chodyniecki. Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

 

 

 

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle