Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Witamina B17 – lekarstwo, czy trucizna?
Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Witamina B17 – lekarstwo, czy trucizna?

WITAMINA B17 – LEKARSTWO, CZY TRUCIZNA?
 

Amigdalina (witamina B17) - od wielu lat jest tematem kontrowersyjnym. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej przypisują jej niesamowite działania. Odmiennego zdania są onkolodzy, którzy uważają, że przyjmowanie w sposób doustny suplementów amigdaliny, może doprowadzić do groźnego zatrucia organizmu cyjankami. Warto poznać właściwości, skład oraz zastosowanie witaminy B17, zanim zaczniemy używać ten suplement. Każdy suplement oraz witamina stosowana w sposób odpowiedzialny, może przynieść więcej pozytywnych skutków, aniżeli negatywnych. Z tego powodu przyjmowanie witaminy B17 w oparciu o zaufanie do lekarza lub dietetyka, bardzo rzadko niesie za sobą negatywne skutki uboczne. Czym jest prozdrowotna substancja i dlaczego warto ją stosować? Dowiecie się Państwo z tego artykułu!


Amigdalina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy glikozydów cyjanogennych  (syn. nitrylozydów). Powyższy związek bardzo często występuje w nasionach licznych roślin z rodziny różowatych.

 

Jako przykłady można wskazać nasiona:        


-migdałowca zwyczajnego,         
-pigwy pospolitej,   
-czeremchy,
-moreli,
-wiśni,
-brzoskwini,
-nektarynek,
-gruszek,
-jabłek,
-śliw.

 

Inne produktu, gdzie możemy znaleźć Amigdalinę to:

-orzechy nerkowca,
-gorzkie migdały,   
-orzechy makadamia,       
-w nasionach:

  • sezam,        
  • siemię lniane,        
  • bób,  
  • soczewica,
  • fasola.         

-owocach

  • jagody,        
  • jeżyny,                  
  • aronia,
  • żurawina,    
  • maliny,        
  • truskawki,

-zboża:

  • jęczmień,    
  • pszenica,     
  • owies,
  • gryka,
  • brązowy ryż,
  • żyto.  
     

Medyczne właściwości amigdaliny są znane i wykorzystywane od starożytności. Roztwory, które powstawały z tegoż związku chemicznego znajdowały zastosowanie u medyków w Rzymie, Grecji i Egipcie. Tradycyjna medycyna chińska uznaje, że gorzki smak jest elementem koniecznym do wyleczenie różnych stanów przeciwzapalnych. Z tego powodu Amigdalina jest bardzo często składnikiem ziołowych mikstur leczniczych.

 

Amigdalinę zastosowano pioniersko w leczeniu nowotworów w 1920 roku w Stanach Zjednoczonych. Lata 50-te przyniosły opatentowanie półsyntetycznej formy tego związku, któremu następnie nadano nazwę Letril. Substancja ta okazała się produktem mniej toksycznym, niż tradycyjna Amigdalina. Od momentu opatentowania, Letril został na stale wprowadzony jako lek, który umożliwia terapię przeciwnowotworową. Najczęstszą formą leczenia jest podawanie substancji dożylnie, gdyż forma doustna jest słabo wchłanialna z przewodu pokarmowego.          

Istnieje co najmniej klika stanowisk, według których Amigdalina jest substancją przeciwnowotworową. Ten związek w organizmie, pod wpływem enzymów trawiennych oraz bakterii jelitowych jest przekształcany w toksyczny cyjanowodór. To jemu przypisuje się działania przeciwnowotworowe. Według jednej z teorii komórki nowotworowe, w przeciwieństwie do komórek zdrowych, mogą posiadać większe stężenie beta-glukozydazy i beta-glukoronidazy. Są to enzymy, które odpowiadają za rozkład Amigdaliny do cyjanowodoru. Enzymy są jednocześnie uboższe w rodanazę, która działa neutralizująco na toksyczne właściwości tegoż związku. W badaniach wykazano jednak, że komórki nowotworowe, jak i prawidłowe, charakteryzują się jej porównywalną aktywności.      

 

Inna hipoteza głosi, że przyczyną nowotworu są zaburzenia metaboliczne, które powstają w wyniku niedoboru witamin, a tym "witaminy B17". Należy tym miejscu podkreślić, że Amigdalina nie należy jednak do grupy witamin. Amerykański biochemik Ernst Krebs, który opatentował półsyntetyczny związek wchodzący w skład letrilu, próbował nadać jej taki status witaminy, gdyż to pozwoliłoby na rejestracje substancji jako suplement diety, a nie środek farmaceutyczny.


 

BADANIA NAD WITAMINĄ B17


Teoria Krebsa, która dotyczyła właściwości przeciwnowotworowych witaminy B17 zdobyła duże uznanie, jednak nie w każdym kraju. Leczenie za pomocą Amigdaliny jest legalne np. Meksyku. Odmienne podejście do leczenia nowotworów posiada Amerykański Instytut ds. Chorób Nowotworowych. Ta instytucja twierdzi, że witamina B17 nie działa przeciw nowotworom. Ponadto według powyższego podmiotu Laetri w latach 70 uznano za produkt nielegalny. Komisja Europejska podjęła tożsamą decyzję w tym zakresie.      
 

Celem ustalenia faktycznego działania Witaminy B17 przeprowadzono liczne badania. Pierwsze z nich miały miejsce w 1951 roku, pozostałe trwają do dzisiaj. Wyniki są niemal jednoznaczne - przyjmowanie Amigdaliny w formie suplementów diety może powodować zatrucie cyjankami.

 

Przeważająca ilość badań, która działa na korzyć amigdaliny została wykonana w warunkach In vitro. Dzięki nim istnieje możliwość szczegółowego zrozumienia działania mechanizmów komórkowych, jednak trudno jest ostatecznie ocenić działanie amigdaliny na komórki, a następnie na cały organizm. Podanie doustne doprowadzało do transformacji substancji do cyjanowodoru. Kwaśne środowisko żołądka sprzyja hydrolizie. W praktyce oznacza to, że doustne podawanie substancji, nie daje możliwości jej dotarcia do komórek nowotworowych. Lepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest podanie produktu dożylnie, które niesie za sobą jednocześnie większe zagrożenia w postaci intoksykacji cyjankami.  

 

Z przeprowadzonych do chwili obecnej badań klinicznych, które miały na celu uzyskanie danych w zakresie skuteczności terapii amigdaliną wiadomo, że na 175 pacjentów, tylko jeden przyjmujący amigdalinę doznał remisji choroby. Gorszą informacją jest fakt, że z grupy osób badanych kilka osób doznało zatrucia cyjankiem, a pozostali pacjenci zaobserwowali progresję choroby.

Wiele badanych skarżyło się na skutki uboczne podawanej substancji w tym na:
-zawroty głowy,

-gorączkę,
-zaburzenia neurologiczne,        
-problemy z wątrobą itd.

 

Każda substancja podawana w sposób nieprawidłowy może być jednocześnie i lekarstwem i trucizną. Z tego powodu zaczęto leczyć w zakresie onkologii ludzi za pomocą terapii metabolicznej witaminą B17.     

 

TERAPIA METABOLICZNA WITAMINĄ B 17  
 

Twórcami metody metabolicznej są meksykańscy lekarze: dr Ernest Contreras i dr Frances Contreras. Według ich założenia, to cyjanowodór zabija komórki rakowe, bo nie posiadają one enzymu zwanego rodanazą.  Wśród zdrowych komórek ten enzym działa neutralizująco na cyjanowodów, zanim zostanie jeszcze uwolniony do organizmu. Dorosły pacjent w takim wypadku powinien spożywać 1 nasionko na każde 5 kg wagi ciała oraz przyjmować oczyszczoną witaminę B17.                  
 

Kuracja metaboliczna witaminą b17 składa się z 3 faz:       
 

  1. Zaleca się zażywanie przez 21 dni 3 g witaminy B17. Według Meksykańskich naukowców podawanie witaminy B17 przez okres 3 tygodni niszczy komórki rakowe i wzmacnia odporność organizmu.
  2. Druga faza polega na zmniejszeniu witaminy B17 do dawki 2g/dobę. Powinna ona trwać przez 90 dni.     
  3. Ostatnia faza jest kontynuacją fazy drugiej i opiera się na takich samych dawkach, bądź podawaniu witaminy B17 profilaktycznie.

 

W Polsce leczenie witaminą B17 jest niekonwencjonalną metodą terapii. Wielu onkologów radzi, żeby przed stosowaniem witaminy B17 skonsultować się z lekarzem, bądź farmaceutą, gdyż substancja ta może być groźna dla zdrowia pacjenta.

 

 


Produkty powiązane z artykułem


AMIGDALINA SKUTKI UBOCZNE

 

Jak każda substancja dietetyczna Amigdalina również posiada określone skutki uboczne. Okazuje się, że jej jednorazowe przyjmowanie w dużych ilościach (około 50-60 mg) może doprowadzić do zgonu.

 

Mniejsze dawki przyjmowane w sposób cykliczny i długotrwały są w stanie wywołać takie choroby jak:


-cukrzyca,   
-niedoczynność tarczycy,
-neuropatia.


Z powyższych względów należy założyć, że skuteczne i bezpieczne stosowanie suplementu, powinno nastąpić przy stałej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Okazuje się, że zatrucie cyjankami wzrasta u osób, które przyjmują również dużą ilość witaminy C. Podobna konsekwencja ma miejsce u pacjentów, którzy cierpią na niedobór witaminy B12.        

 

Zatrucie cyjankiem bardzo mocno obciąża cały organizm i może doprowadzić do:


-niewydolności nerek,      
-kwasicy,
-małopłytkowości,
-uszkodzenia wątroby,     
-uszkodzenia układu nerwowego.

 

Nie należy panikować w przypadku zjedzenia pestki, gdyż nie zawiera ona takiej ilości trujących substancji, która doprowadzi do śmierci. W najgorszym wypadku dojdzie do wymiotów, biegunki, bólów brzucha, bądź odczuwania goryczy w ustach.

 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku przyjmowania suplementów z Amigdaliną, których przedawkowanie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Onkolodzy ostrzegają, że amigdalina może pogorszyć tolerancję chemioterapii. Ponadto nie zaleca się podawania pestek i substancji zawierających amigdalinę dla dzieci oraz kobiet w ciąży, bądź karmiącym.


EKAMEDICA efime B-17 Amigdalina (Witamina B17 - Ekstrakt z Pestek Moreli) 60 kapsułek

alt




Skorzystaj ze zniżki:
 

alt
 

Źródła:

1. Bolarinwa IF, Orfila C, Morgan MR. Amygdalin content of seeds, kernels and food products commercially-available in the UK. Food Chem. 2014;152:133-139.
2. Bromley J, Hughes BG, Leong DC, Buckley NA. Life-threatening interaction between complementary medicines: cyanide toxicity following ingestion of amygdalin and vitamin C. Ann Pharmacother. 2005;39(9):1566-9.

3. Chan Thomas YK. A Probable Case of Amygdalin-Induced Peripheral Neuropathy in a Vegetarian With Vitamin B12 Deficiency. Therapeutic Drug Monitoring 2006; 28(1):140-41.
4. Sauer H, Wollny C, Oster I, Tutdibi E, Gortner L, Gottschling S, Meyer S. Severe cyanide poisoning from an alternative medicine treatment with amygdalin and apricot kernels in a 4-year-old child. Wien Med Wochenschr. 2015 May;165(9-10):185-8.

 

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle