język:   PolskiAngielski
waluta:  
Strona główna1 » Porady dietetyka - propozycje suplementów2 » NADMIAR WODY W ORGANIZMIE, CZYLI RETENCJA WODY

Filtruj produkty

KategorieKategorie

NADMIAR WODY W ORGANIZMIE, CZYLI RETENCJA WODY

Data dodania: 17-06-2019 Powszechnie przyjmuje się, że woda stanowić może od około 45% do aż 80% masy ciała dorosłej osoby, a jej dokładna ilość wynika z prowadzonego trybu życia oraz stosowanej diety. Mimo swych wielu pozytywnych dla organizmu właściwości i wskazań do codziennego spożycia, woda związana może być z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest retencja wody, czyli zatrzymanie się wody w naszym organizmie. Przyczyn może być wiele, począwszy od zmiany estetyki naszego ciała tj. gwałtowny wzrost wagi z dnia na dzień i związane z tym wahania, cellulit, opuchlizna oczu czy nóg w okolicach kostek.
 

CZYM JEST RETENCJA WODY?
 

Retencja wody, inaczej zatrzymanie wody występuje wtedy, gdy w wielu miejscach w organizmie człowieka, m.in. pod skórą, w niektórych organach, a także w układzie krążenia, dochodzi do nadmiernego gromadzenia wody w tkankach. W większości przypadków woda odkłada się w okolicach brzucha i bioder, których obwody, nawet mimo wielu intensywnych ćwiczeń nie ulegają pomniejszeniu. Ze względu na samą specyfikę retencji wody m.in. to, że jest ona stanem przejściowym, narażone na nią są wszyscy ludzie, bez dokładnej specyfikacji czy szczególnego narażenia poszczególnych grup, niemniej nie należy jej się obawiać, ponieważ retencji można łatwo zapobiec oraz łatwo ją zwalczyć. Pojawiające się w różnych godzinach dnia obrzęki, zazwyczaj nasilają się z upływem czasu. W pierwszej kolejności następuje wzrost masy ciała, następnie dochodzi do opuchlizny oczu, by na samym końcu problemy sprawiała opuchlizna nóg. Należy jednak zaznaczyć, że choć w większości opuchlizna pojawia się w okolicach oczu i nóg, to nie wyklucza to jednocześnie możliwości obrzmienia np. palców rąk. Wraz z obrzękiem mogą wystąpić także inne symptomy, m.in. uczucie ciężkości oraz zmęczenia, spadek koncentracji czy bóle głowy. Ponadto wystąpić mogą również objawy dotyczące choroby, która może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie.
 

PRZYCZYNY ZATRZYMANIA WODY W ORGANIZMIE


Nic nie dzieje się bez przyczyny, dlatego też i nadmiar wody w organizmie również ma swoje źródło. Do najczęstszych przyczyn zatrzymania wody organizmie należy zbyt wysoki poziom sodu w organizmie. Przekroczenie zalecanego poziomu powoduje to, że organizm zaczyna magazynować wodę. Sód nierozłącznie związany jest z ilością dostarczanej do organizmu soli, co oznacza iż im większe spożycie soli, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do opuchlizny ciała. Według National Health and Medical Research Council, dostarczenie organizmowi około 1600 mg sodu, co przekłada się odpowiednio na ok. 4 g soli, stanowi wystarczającą i odpowiednią dawkę, jaką dziennie należy spożyć. Retencja wody może być spowodowana również kreatyną, albowiem odżywka ta powoduje zatrzymywanie wody, jednakże tylko w sytuacji dostarczania jej do organizmu w sporych dawkach, tzn. więcej niż 5 g dziennie. Przyczyną zatrzymania wody w organizmie mogą być również zaburzenia hormonalne, albowiem hormonami mającymi wpływ na zatrzymanie płynów jest m.in progesteron, estrogen, insulina czy kortyzol, który z uwagi na swoje właściwości ogranicza działanie aldosteronu, czyli hormonu regulującego równowagę płynów, co w efekcie końcowym prowadzi do zatrzymania wody w organizmie. Z kolei zbyt wysoka ilość np. estrogenów może prowadzić do opuchlizny przed miesiączką czy też w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Przyczyną zatrzymania wody mogą być również nieprawidłowo działające naczynia włosowate, których celem jest wymiana substancji oraz gazów pomiędzy krwią a tkanką. Wymiana ta odbywa się poprzez różnicę ciśnień, zatem wszelkie nietypowe w tym zakresie zmiany mogą prowadzić do zatrzymania wody. Do innych przyczyn zatrzymania wody w organizmie zalicza się także dolegliwości związane z ciśnieniem krwi oraz pracą nerek, których głównym zadanie jest wydalanie nadmiaru substancji z organizmu.
Z uwagi na specyfikę retencji wody, w szczególności jej przebieg, przyczyn można upatrywać również w wielu innych rzeczach, do których należą dieta odchudzająca, jeżeli prowadzi do niedożywienia lub jest uboga w białko, które wiąże wodę, nadmiar alkoholu, jako że alkohol powoduje odwodnienie i w konsekwencji prowadzi do tego, że organizm zaczyna magazynować wodę w organizmie, ciąża, znikoma aktywność fizyczna, w szczególności siedzący tryb życia, który powoduje wolniejszy przepływ krwi w organizmie oraz leki takie jak minoksydyl, blokery kanału wapniowego lub pigułki antykoncepcyjne, zatrzymujące wodę.

 

JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU WODY W ORGANIZMIE?


Dla wielu osób nadmiar wody w organizmie i związane z tym ewentualne dolegliwości powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, aczkolwiek istnieją metody, które pomagają w walce z niniejszym problemem oraz ograniczają ryzyko wystąpienia takiego stanu. Jednym ze sposobów pozbycia się nadmiaru wody, choć na pierwszym rzut oka wydawać może się to niedorzeczne, jest zwiększenie spożywanej ilości wody, ponieważ jeżeli organizm otrzymuje stały dostęp do płynów, nie ma konieczności uruchomienia mechanizmu odpowiedzialnego za ich magazynowanie. Jako, że sól jest związana z wystąpieniem nadmiaru wody w organizmie, jest ograniczenie spożycia jest kolejnym sposobem na walkę z retencją wody. W związku z tym zaleca się ograniczenia lub też całkowite wyłączenie z diety produktów wysoko przetworzonych, albowiem co do zasady zawierają one więcej soli niż mogłoby się wydawać. Oznacza to m.in. rezygnację z chipsów, ciasteczek czy wędlin.
W przypadku, gdy zatrzymywanie wody wynika z wysokiego poziom sodu w organizmie, dobrym rozwiązaniem będzie wzbogacenie diety w potas, m.in. przez banany, awokado, warzywa liściaste czy szpinak, albowiem przyjmuje się, że potas zmniejsza tendencję do retencji wody, zwiększając wytwarzanie moczu. Kolejnym sposobem mającym na celu „zwalczenie” retencji wody jest wzbogacenie swojej diety o niezwykle cenny składnik, jakim jest błonnik, zawarty w takich rzeczach jak m.in produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce
i warzywa, albowiem z uwagi na swoje cenne właściwości, błonnik pomaga wchłonąć dużą ilość wody w jelita.
Walkę z nadmiarem wody wspomóc mogą także suplementy ziołowe, do których należy np. mniszek lekarski, który zostały ostatnimi czasy wyróżniony przez środowisko suplementacyjne. Mniszek lekarski jest suplementem powszechnie używanym jako naturalny środek moczopędny, który pomaga "wypłukać" nadmiar płynów z organizmu, co w kontekście retencji wody ma kluczowe znaczenie. Do naturalnych środków zwalczających retencję należy oczywiście zaliczyć również aktywność fizyczną, która jest najlepszym sposobem na poprawę krążenia. Oprócz środków naturalnych skorzystać można również z profesjonalnych zabiegów jakim jest m.in. drenaż limfatyczny, czyli zabieg polepszający krążenie krwi i limfy i usuwający z organizmu niepotrzebne produkty przemiany materii.

 

CZY NADMIAR WODY W ORGANIZMIE MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNYCH SCHORZEŃ?


Niewątpliwie występujący nadmiar wody w organizmie, choć łatwy do usunięcia, nie jest stanem pożądanym przez organizm, ponadto może wskazywać na liczne choroby, takie jak: niewydolność serca, przewlekłą niewydolność żylną, zakrzepicę żył głębokich, choroby nerek, niedoczynność tarczycy, choroby wątroby. Tym samym, w przypadku zaistnienia retencji wody w organizmie, nie można i wręcz nie wolno jej lekceważyć, tylko najlepiej od razu zdefiniować stopień problemu oraz podjąć wszelkie niezbędne kroki, których skutkiem będzie wyleczenie się z niniejszego stanu.

 

DLA ZAPOBIEGANIA RETENCJI WODY POLECAMY:SCITEC Water Cut 100 kapsWater Cut jest kompleksową formułą przeznaczoną zarówno dla osób o przeciętnej aktywności fizycznej jak również dla profesjonalnych sportowców. Produkt wzmagający eliminację nadmiaru wody z organizmu. Formuła zawiera połączenie ośmiu szczegółowo wyselekcjonowanych synergicznych ekstraktów ziołowych i mikroelementów.
Zaprojektowany w celu minimalnej stymulacji używkami, a jednocześnie maksymalnej wszechstronności!NOW FOODS Whole Psyllium Husks Powder (Błonnik) - 340 gramDoskonałe źródło błonnika. Rozpuszczalny błonnik z Babka Płesznik (Psyllium Seed Husk) jako część diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Porcja Whole Psyllium Husks dostarcza 6 -7 gramów rozpuszczalnego błonnika, potrzebnych na dzień, aby uzyskać efekt poprawionego trawienia. Stosowany regularnie zapobiega chorobom układu pokarmowego.


NOW FOODS Spirulina Certified Organic (Organiczna Spirulina) 500mg - 200 tabletek wegańskichSpirulina jest bogata w beta-karoten, (witaminę A) i witaminę B-12 i ma naturalnie występujące białko i GLA (gamma-kwas linolenowy), popularny kwas tłuszczowy z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Ponadto Spirulina ma naturalnie występujące minerały, pierwiastki śladowe, sole komórkowe, aminokwasy i enzymy.
- Czysta bez GMO
- Bogata w beta-karoten (wit. A) i B-12,
- Naturalnie występujące GLA i chlorofil.VODAVODA Artesian Water (Woda Artezyjska NSF Certified for Sport) 500mlNazywam się VODAVODA. Jestem skomponowana i zaprojektowana przez naturę na głębokości 605 metrów. Naturalnie jestem filtrowana przez warstwy wapienia, jestem absolutnie biologicznie czysta.
Dzięki wyważonej kompozycji jestem idealną jednością minerałów i soli, idealną do codziennego użytku. Moje butelkowanie bezpośrednio ze źródła sprawia że zachowuję autentyczną czystość bez żadnego przetwarzania.
Wiele osób pyta mnie, dlaczego mam butelkę w kształcie kwadratu. Każda moja kropla niesie życie samo w sobie i jestem łącznikiem między ludźmi a naturą. Wybrałem wyjątkowe, racjonalne i pragmatyczne opakowanie, które dostosowałem do Twoich potrzeb, aby zawsze było pod ręką.


 

ŹRÓDŁA:
 

1. Ebrahimi, E., Khayati Motlagh, S., Nemati, S., & Tavakoli, Z. (2012, November 22). Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms. Journal of Caring Sciences (1)4, 183-189
2. Heine, R. P., & Swamy, G. K. (2009, August). Lower-extremity edema during late pregnancy
3. Mayo Clinic Staff. (2014, November 25). Water retention: Relieve this premenstrual symptom


Skorzystaj ze zniżki: 

Autor:

Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
62
© 2018 mass-zone.eu
wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie: interium.com.pl