Strona główna » Porady dietetyka - propozycje suplementów » Metionina, czyli aminokwas niedoceniony
Porady dietetyka - propozycje suplementów Data dodania: 22-02-2023

Metionina, czyli aminokwas niedoceniony

Metionina to niezbędny, choć zarazem jeden z najbardziej niedocenianych aminokwas, nierozerwalnie związany z homocysteiną, czyli aminokwasem, który w nadmiarze zwiększa ryzyko wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych takich jak np. miażdżyca. Jest to jedna z chorób, której z pewnością nie należy bagatelizować, co więcej obowiązkiem każdego z nas powinno być podjęcie wszelkich środków, by ją zwalczać, a najlepiej oczywiście zapobiec. Jednym z takich sposób jest metionina, zatem warto zapoznać się z właściwościami tego aminokwasu, a przede wszystkim zrozumieć, dlaczego jest on nam niezwykle potrzebny, by skutecznie walczyć z nadmiarem homocysteiny.

alt


CZYM JEST METIONINA?


Metionina należy do grupy aminokwasów egzogennych tj. niezbędnych dla człowieka, który zawiera m.in. siarkę i służy przede wszystkim do translacji, czyli syntezy białek, co więcej należy podkreślić, że jest pierwszym przyłączanym aminokwasem podczas procesu budowy łańcucha polipeptydowego.

Jako, że metionina jest organicznym związek chemicznym, spotkać możemy ją w różnych formach, m.in. wS-adenozylometioninie, będącej pochodną adenozyny i metioniny. S-adenozylometionina to aktywna metabolicznie forma metoniny, będąca dostawcą grup metylowych (donor grup -CH3). Grupy metylowe są przenoszone na związki aminowe przy udziale enzymów – metylotransferaz. W tym zakresie metionina bierze czynny udział w detoksykacji, czyli procesowi odtruwania organizmu, jak również reguluje keratynizację (inaczej rogowacenie) tj. wytwarzania naskórka, włosów oraz paznokci.

Ponadto metionina jest elementem koniecznym w procesie syntezy kwasów nukleinowych, choliny, betainy glicynowej, fosforanu kreatyny i adrenaliny, albowiem zwiększa syntezę glutationu, czyli gamma-glutamylo-cysteinyloglicyna. Glutation to organiczny związek chemiczny, którego za sprawą zredukowanej formy i za pomocą wolnej grupie tiolowej wspomaga redukcję nadtlenków, w ten sposób, że wychwytuje reaktywne czynniki elektrofilowe, jednocześnie chroniąc pozostałe komórki przed szkodliwym działaniem toksyn. Warto również dodać, że glutation usuwa toksyny z ustroju związków azotowych i chlorowcopochodnych.


 

GDZIE ZNALEŹĆ METIONINĘ?

 

Metionina jest dostarczana do organizmu człowieka podczas posiłków. Niewątpliwie dla osób nieposiadających odpowiedniej wiedzy nazwa tego związku organicznego nie zdradza w żaden sposób, w jakich produktach możemy ją znaleźć. Głównym źródłem metioniny są produkty mięsne, natomiast dla osób, u których mięso jest wyłączone z diety m.in. wegetarian, idealną alternatywą są rośliny strączkowe tj. fasola, groszek czy soczewica, które mimo tego, że należą do warzyw, to w swoim składzie zawierają metioninę, lecz w ilości mniejszej niż ilość występująca w żywności pochodzenia zwierzęcego. Wyjątkiem stanowią jedynie nasiona sezamu oraz orzecha brazylijskiego. Nie zmienia to faktu, że metionina jest związkiem występującym w wielu produktach żywieniowych, a wobec jej właściwości i co za tym idzie wpływu na organizm człowieka, wręcz obowiązkiem powinno być jej spożywanie.
 


POWSTAWANIE METIONINY

 

Kluczem do zrozumienia działania metioniny w organizmie człowieka i wszystkich procesów, z którymi jest wiązana, jest wydzielenie poszczególnych etapów powstania metioniny, zatem słusznym jest ukazanie cyklu przemian metioniny, homocysteiny i cysteiny, które wspólnie określa się cyklem metylacyjnym:

1. Efektem cyklu w pierwszej kolejności jest wytworzenie glutationu, czyli bardzo istotnego antyoksydant komórkowy, ściśle związanego z przyswajaniem takich minerałów jak miedź czy cynk.

2. W dalszej kolejności powstaje S-adenozylometionina (SAMe), czyli najefektywniejszy dawca grupy metylowej w organizmie, chroniący wątrobę i umożliwiający liczne przemiany chemiczne, jak również będący najskuteczniejszym antydepresantem oraz niejako środkiem przeciwbólowym na dolegliwości stawów.


 

METIONINA W PRAKTYCE

 

Metionina posiada wiele funkcji, wspomagających organizm w prawidłowym, codziennym funkcjonowaniu. Ze względu na swoje właściwości, metionina działa m.in. w ten sposób, że:

- zakwasza mocz i żółć, przez co jest w stanie wykazać korzystne działanie w przypadku zapobiegania wytrącaniu się złogów w drogach moczowych i żółciowych, nie dopuszczając tym samym do ich zakażenia.

- jest składnikiem koniecznym przy syntezie glutationu, jednego z najistotniejszych związków w zakresie ochrony organizmu przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników i toksyn.

- przyjmuje się, że w przypadku zażywania jednocześnie z paracetamolem (lub innym lekiem należącym do tej grupy) istnieje możliwość pozytywnego wpływu na wątrobę i nerki poprzez zapobiegnięcie ich uszkodzeniu.

- pomaga w leczeniu zatruć lekami hepatoksycznymi, alkoholem czy amoniakiem.

- wspomaga naturalne procesy regeneracji tkanki łącznej, skóry, włosów i paznokci, ale także w celu złagodzenia objawów trądziku.


 

DLACZEGO NALEŻY PILNOWAĆ STĘŻENIA METIONINY?

 

W przypadku niedoboru witamin B12, B6 lub kwasu foliowego, poziom homocysteiny w organizmie może ulec znacznemu podwyższeniu. W sytuacji prawidłowej pracy narządów tj. występowaniu procesów fizjologicznych w klasycznej postaci, homocysteina pozostaje biologicznie nieaktywna. Jednakże w momencie braku adekwatnego wsparcia ze strony organizmu i co za tym idzie braku odpowiedniego przekształcenia metoniony, homocysteina „przeżywa swój rozkwit”.

Homocysteina jest szkodliwym aminokwasem, który może spowodować zniszczenie wewnętrznej wyściółki tętnicy, a także innych komórek organizmu, co w konsekwencji prowadzi do procesu odkładania tłuszczu, który z koeli znacząco zwiększa ryzyka zawału serca czy udaru mózgu.


 


Produkty powiązane z artykułem

Brak danych do wyświetlenia

NIEDOBÓR METIONINY – DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ?

 

Niedobór metioniny w organizmie człowieka, zdaniem wielu specjalistów, m.in. Mauro G. Di Pasquale, który badał skutek zbyt niskiej ilości metioniny w organizmie, intensyfikuje tendencję tłuszczów do peroksydacji, tj. procesu, polegającego na tym, iż wolne rodniki pozbawiają lipidy elektronów w błonach komórkowych, a finalnie niszcząc komórki. W uznaniu naukowca brak zachowania równowagi aminokwasów, w szczególności niedobór metioniny, prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia miażdżycy, które jest efektem zwiększenia obiegu cholesterolu oraz wyższej skłonności lipidów do peroksydacji. Istotnym zatem jest, by dostarczając metioninę organizmowi, nie zapominać jednocześnie o czynnikach, które regulują procesy jej przemian w organizmie, do których zaliczyć należy trimetyloglicynę, witaminę B6, B12, pirydoksalo-5-fosforan3 (aktywna forma witaminy B6), a także kwas foliowy. Zgodnie bowiem ze starym przysłowiem „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

 

DAWKOWANIE METIONINY

 

Zapotrzebowanie u dorosłego człowieka wynosi 20 mg metioniny na kg masy ciała. Idealną dawką metioniny będzie dawka 1-5 g na dobę, podawana w dwóch porcjach, co najmniej przez okres kilku miesięcy. W przypadku dłuższej terapii skuteczną i adekwatną metioniny jest dawka 500-800 mg/dobę. Jeżeli doszło do zatrucia zaleca się stosować 2,5 g metioniny co 4 godziny, obowiązkowo wraz z witaminą C (500 mg). Jeśli metionia stosowana jest w celu zwalczenia przewlekłego trądzik, choroby włosów lub paznokci zaleca się przyjmowanie 500 mg 2 razy dziennie przez co najmniej 6 miesięcy.

 

L-METIONINA W KULTURYSTYCE

 

Warto również poświęcić kwestię stosowania metioniny w kulturystyce. Mając na względzie rolę L-metioniny w procesie wytwarzania białek, część osób zawodowo uprawiających kulturystykę zażywało niniejszy aminokwas jako uzupełnienie diety, z nadzieją na szybki przyrost masy mięśniowej.

L-metionina, o czym już wspominano pośrednio, należy do aminokwasów w strukturze łańcuchów peptydowych, a jej niedobór może prowadzić do osłabienia zdolności syntezy nowych białek nitki, co w konsekwencji prowadziłoby do obniżenia wzrostu mięśni i możliwości odzysku sił po treningu.

Dla osób zawodowo trudniących się kulturystyką zaleca się spożywanie przynajmniej 1 g białka na kilogram chudego masy mięśniowej. Jednakże pomimo wielu starań, żadne z przeprowadzonych do tej pory badań naukowych nie wykazało, jakoby zwiększone spożycie l-metioniny prowadziło do zwiększonej syntezę białek mięśniowych.

 

 

SKUTKI UBOCZNE I PRZECIWWSKAZANIA STOSOWANIA METIONINY

 

Metionina dostarczana do organizmu zgodnie z zaleceniami, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych czy też niepożądanych dolegliwości. Kluczem jest przyjęcie odpowiedniej do potrzeb dawki, bowiem jak mawiał niemiecki lekarz Parcelsus „Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum”tzn. „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.

Nadmiar metioniny w organizmie może spowodować np..: nudności, senność, zaparcia, bóle głowy, zakwaszenie organizmu czy obniżenie poziomu kwasu foliowego. Ponadto metionina nie powinna być zażywana w szczególności przez kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz stosujące antykoncepcję hormonalną.

Co więcej, mając na względzie właściwości metioniny oraz specyfikę poszczególnych chorób, szczególną uwagę czy nawet rezygnację ze stosowania metioniny zaleca się osobom cierpiącym na:

1. Schizofrenię – albowiem duże dawki (tj. w ilości większej niż 20 g na dobę) mogą powodować dezorientację, pobudzenie, bezsenność lub inne podobne objawy.

2. Wirusowe zapalenie wątroby – gdyż zakłada się, że metionina może zwiększać syntezę składników białkowych i nukleinowych wirusa.

3. Kwasicę metaboliczną i kanalikowo-nerkową, ciężką niewydolność wątroby, kamicę moczanową – a to z uwagi na ich specyfikę.


 

PROPOZYCJE SUPLEMENTÓW:

 

JARROW FORMULAS SAMe 200 - 60 tabletek



alt


Jarrow Formulas® SAMe 200 zapewnia pełne 200 mg SAMe (wydajność netto) z 400 mg disiarczanu tosylanu SAMe. SAMe 200 jest wytwarzany w niskiej temperaturze i niskiej wilgotności i jest powlekany powłoką odporną na kwas żołądkowy, aby zapewnić biologicznie aktywny produkt. Obecny we wszystkich żywych komórkach SAMe jest metabolitem metioniny (niezbędnego aminokwasu).
 

Doctor's Best SAM-e 400, Double-Strength - 30 tabletek wegetariańskich


alt

Doctor’s Best SAM-e poprawia nastrój i promuje zdrowie poznawcze. SAM-e jest niezbędny dla zdrowego metabolizmu głównych przekaźników mózgu, dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. Udowodniono, że SAM-e promuje odpowiednia pracę stawów, mobilność oraz wspomaga zdrowie wątroby i detoksykację.

 

ŹRÓDŁA:
1, Henryk S. Różański „Właściwości lecznicze wybranych związków naturalnych i półsyntetycznych”, Krosno 2001-2004
2. Department of Food Science and Nutrition, Zhejiang University, “268 Kaixuan Road”, Hangzhou 2012 , China.
3. J. Jankowski, M. Kubińska, J. Juśkiewicz,. A. Czech, Z.Zduńczyk, 2016, The Effects of diet ary methionine levels on fattening performance and selected blond and tissue redox parameters. Archives of animal nutrition. 127-140


 

Skorzystaj ze zniżki:

alt

 

Autor:
Patryk Chodyniecki
Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

alt


 

Komentarze (0)

Czego dzisiaj szukasz?

Włącz Powiadomienia Sms

© 2023 mass-zone.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone
sklepy internetowe: Sklepy Internetowe -  Interium.com.pl
testgoogle