ASHWAGANDHA
Ashwagandha to wiecznie zielony krzew rosnący w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Afryki. Ma długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej. Od setek lat ludzie używali korzeni i pomarańczowo-czerwonych owoców ashwagandhy w celach leczniczych.
Zioło jest również znane jako żeń-szeń indyjski lub wiśnia zimowa. Nazwa „ashwagandha” opisuje zapach korzenia, co oznacza „jak koń”. Z definicji ashwa oznacza konia. Praktycy używają tego zioła jako ogólnego toniku, aby zwiększyć energię i zmniejszyć stres i niepokój.
Niektórzy twierdzą również, że zioło może być korzystne dla niektórych nowotworów, choroby Alzheimera i lęku. Jednakże, konieczne są dalsze badania, ponieważ do tej pory obiecujące wyniki odnośnie korzyści zdrowotnych Ashwagandhy uzyskano badając głównie zwierzęta.
ASHWAGANDHA - CZYM JEST?
Ashwagandha jest ważnym ziołem w medycynie ajurwedyjskiej. To jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie i jeden z indyjskich systemów opieki zdrowotnej. W medycynie ajurwedyjskiej ashwagandha jest uważana za rasajanę. Oznacza to, że pomaga zachować młodość, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Istnieją dowody sugerujące, że zioło może mieć działanie neuroprotekcyjne i przeciwzapalne. Zapalenie leży u podstaw wielu schorzeń, a zmniejszenie stanu zapalnego może chronić organizm przed różnymi chorobami.
Ludzie używają ashwagandhy, aby pomóc m.in w leczeniu:
Różne zabiegi medyczne korzystają z różnych części rośliny, w tym liści, nasion i owoców. Zioło to zyskuje na popularności na Zachodzie. Obecnie w Stanach Zjednoczonych ludzie mogą kupować ashwagandhę jako suplement.
JAKIE MA KORZYŚCI ZDROWOTNE?
Badania naukowe sugerują, że ashwagandha może być korzystna dla wielu schorzeń. Niestety, naukowcy nie wiedzą zbyt wiele o tym, jak zioło reaguje w ludzkim ciele. W większości dotychczasowych badań wykorzystano modele zwierzęce lub komórkowe, co oznacza, że naukowcy nie są w stanie zapewnić na chwilę obecną, czy takie same wyniki wystąpią u ludzi.
Istnieją pewne dowody na poparcie stosowania ashwagandhy w następujących przypadkach:
1. Stres i niepokój
Ashwagandha może działać uspokajająco na objawy lęku w porównaniu z lorazepamem, lekiem uspokajającym i lękowym. Badanie z 2000 roku sugerowało, że zioło miało porównywalny efekt zmniejszania lęku z lorazepamem, co miałoby wskazywać, że ashwagandha może być równie skuteczna w zmniejszaniu lęku. Jednak naukowcy przeprowadzili to badanie na myszach, a nie ludziach. W badaniu przeprowadzonym na ludziach w 2019 roku naukowcy odkryli, że przyjmowanie dziennej dawki 240 miligramów ashwagandhy znacznie zmniejszyło poziom stresu u ludzi w porównaniu z placebo. Obejmuje to także obniżony poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu. W innym badaniu z 2019 roku na ludziach, przyjmowanie 250 mg lub 600 mg ashwagandhy dziennie skutkowało niższym zgłaszanym przez badanych poziomem stresu, a także niższym poziomem kortyzolu. Chociaż te badania są obiecujące, naukowcy muszą zebrać znacznie więcej danych, zanim polecą stosowanie zioła w leczeniu lęku.
2. Artretyzm
Ashwagandha może działać jako środek przeciwbólowy, zapobiegając przenoszeniu sygnałów bólowych wzdłuż ośrodkowego układu nerwowego. Może mieć również właściwości przeciwzapalne. Z tego powodu niektóre badania wykazały, że jest skuteczna w leczeniu różnych form zapalenia stawów, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. Niewielkie badanie przeprowadzone w 2015 roku na 125 osobach cierpiących na ból stawów wykazało, że zioło to ma potencjał jako opcja leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.
3.Zdrowe serce
Niektórzy ludzie używają ashwagandhy, aby poprawić zdrowie serca, w tym:
Jednak niewiele jest badań potwierdzających te korzyści. Jedno z badań przeprowadzonych na ludziach z 2015 roku sugerowało, że ekstrakt z korzenia ashwagandhy może zwiększyć wydolność krążeniowo-oddechową, co może poprawić zdrowie serca. Konieczne są jednak dalsze badania, które by to jednoznacznie potwierdzały.
4. Leczenie choroby Alzheimera
Według przeglądu z 2011 roku w kilku badaniach oceniano zdolność ashwagandhy do spowalniania lub zapobiegania utracie funkcji mózgu u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona. W miarę upływu czasu, części mózgu i jego ścieżki łączne ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do utraty pamięci i funkcji. Badanie sugerowało, że w momencie gdy myszy i szczury otrzymają ashwagandhę we wczesnych stadiach choroby, może ona zapewnić im ochronę przed wskazanymi uszkodzeniami.
5. Rak
Ten sam przegląd medyczny z 2011 roku opisuje również kilka obiecujących badań, które wykazały, że ashwagandha może być w stanie zatrzymać wzrost komórek w niektórych rodzajach raka. Obejmuje to redukcję guzów płuc w badaniach na zwierzętach.
JAK BRAĆ ASHWAGANDHĘ?
Dawkowanie ashwagandhy i sposób, w jaki ludzie ją stosują, zależy od stanu, który mają nadzieję leczyć. Nie ma standardowej dawki opartej na nowoczesnych badaniach klinicznych, ponieważ w różnych badaniach stosowano różne dawki. Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie 250–600 mg dziennie może zmniejszyć stres. W innych badaniach stosowano znacznie wyższe dawki. Standardowe dawki w kapsułkach często zawierają od 250 do 1500 mg ashwagandhy. Zioło występuje w postaci kapsułki, proszku i płynnego ekstraktu. W niektórych przypadkach przyjmowanie dużych dawek może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Najlepiej porozmawiać z lekarzem na temat bezpieczeństwa i dawkowania przed przyjęciem jakichkolwiek nowych suplementów ziołowych, w tym ashwagandhy.
CZY SĄ JAKIEŚ SKUTKI UBOCZNE?
Ludzie zwykle tolerują ashwagandhę w małych lub średnich dawkach. Jednak nie przeprowadzono wystarczających badań długoterminowych, aby w pełni zbadać możliwe skutki uboczne. Zakłada się, że przyjmowanie dużych ilości ashwagandhy może prowadzić do zaburzeń trawienia, biegunki, nudności i wymiotów, co może być spowodowane podrażnieniem błony śluzowej jelit.
ASHWAGANDHA - PRZECIWWSKAZANIA
Kobiety w ciąży powinny unikać używania ashwagandhy, ponieważ może ona powodować stres dla płodu i przedwczesny poród.