Spirulina to rodzaj niebiesko-zielonych alg bogatych w składniki odżywcze, w tym witaminy z grupy B, beta-karoten i witaminę E. Uprawia się ją zarówno jako suplement diety, jak i cały pokarm. Spirulina jest dobrym źródłem wegańskiego białka i uważa się, że ma inne korzyści zdrowotne, które pomagają zadbać o ludzki organizm.
Poza wartością odżywczą spirulina jest stosowana w medycynie komplementarnej i alternatywnej w leczeniu wielu schorzeń. Spirulina zawiera pewne związki, które mogą korzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia, w tym przeciwutleniacze, minerały, chlorofil i fikocyjaninę (pigment, który nadaje algom niebieski kolor).
Niektórzy uważają, że te i inne związki zapobiegają lub leczą różne schorzenia, w tym:
Alergie
Cukrzyce
Zmęczenie
Hiperlipidemie (wysoki cholesterol i trójglicerydy)
Infekcje wirusowe
Niektóre nowotwory
Do chwili obecnej istnieje wiele badań, które zdecydowanie popierają te twierdzenia. Mając to na uwadze, istnieją pewne dowody na korzyści zdrowotne spiruliny. Poniżej przedstawiamy powody dla których warto stosować ten suplement diety:
Hiperlipidemia - według badania opublikowanego w Annals of Nutrition and Metabolism Spirulina wykazuje pozytywne właściwości w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu i wysokiego poziomu trójglicerydów. W tym badaniu 78 zdrowych starszych osób dorosłych otrzymało suplement spiruliny lub nieaktywne placebo. Po czterech miesiącach dorośli, którym podawano spirulinę, mieli większe obniżenie poziomu cholesterolu niż ci, którym podawano placebo. Naukowcy uważają, że za ten efekt odpowiadały przeciwutleniacze znajdujące się w spirulinie, w tym fikocyjanina.
Alergie - spirulina może pomóc złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa (katar sienny). Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Eskisehir Osmangazi w Turcji, w porównaniu do uczestników, którym podawano placebo, ci, którym podano spirulinę, mieli większą ulgę w kichaniu, zatkanym nosie, wydzielinie z nosa i swędzeniu. Mimo to naukowcy nie byli w stanie powiedzieć, w jaki sposób spirulina potrafi złagodzić objawy kataru siennego.
Cukrzyca - badanie opublikowane w Nutrition Research and Practice wykazało, że spirulina może poprawić wrażliwość na insulinę i obniżyć całkowity poziom cholesterolu u osób z cukrzycą typu 2. Po codziennym przyjmowaniu suplementu spiruliny przez 12 tygodni, 37 osób dorosłych z cukrzycą nie tylko poprawiło kontrolę glukozy (cukru we krwi), ale także zauważyło obniżenie poziomu cholesterolu, trójglicerydów i ciśnienia krwi.
Rak jamy ustnej - fikocyjanina w spirulinie ma silne działanie przeciwnowotworowe. Istnieją dowody wskazujące na ten efekt u osób z rakiem jamy ustnej. Według jednego z badań opublikowanego w Nutrition and Cancer, 44 osobom do żucia tytoniu z przedrakowymi zmianami w jamie ustnej podano albo dzienną dawkę spiruliny, albo placebo. Po 12 miesiącach u 20 z 44 uczestników, którym podawano spirulinę, nastąpiło zmniejszenie rozmiaru zmiany w porównaniu z trzema z 43 uczestników, którym podano placebo.
Nie ma zalecanej skutecznej dawki spiruliny. Niektóre badania wykazały, że dawki do 3000 miligramów (mg) dziennie były bezpieczne i dobrze tolerowane przez okres do 12 miesięcy bez zauważalnych skutków ubocznych. Zalecenia producenta są różne, ale z reguły nigdy nie przekraczaj dawki podanej na etykiecie produktu. Spirulina jest często sprzedawana w postaci proszku, ale jest również dostępna w postaci kapsułek, tabletek i płynów. Proszek jest czasami dodawany do koktajli. Odpowiednia dawka może się różnić w zależności od wieku, płci, historii medycznej i innych czynników. Warto przemyśleć wdrożenie tego suplementu do swojej diety gdyż:
zapobiega powstawaniu raka
wspomaga utratę tkanki tłuszczowej
usprawnia wchłanianie tłuszczów
wykazuje działanie przeciwzapalne
posiada właściwości przeciwmiażdżycowe
obniża poziom cholesterolu
poprawia działanie układu odpornościowego
zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo naczyniowych
usuwa metale ciężkie z organizmu
i wiele innych.
Warto porozmawiać ze swoim lekarzem, bądź dietetykiem aby uzyskać poradę, co do odpowiedniej dawki tego produktu.