BŁONNIK
Błonnik pokarmowy to niestrawny węglowodan znajdujący się w żywności.
Jest podzielony na dwie szerokie kategorie w oparciu o rozpuszczalność w wodzie:
- Błonnik rozpuszczalny: rozpuszcza się w wodzie i może być metabolizowany przez „dobre” bakterie w jelitach.
- Błonnik nierozpuszczalny: nie rozpuszcza się w wodzie.
Bardziej pomocnym sposobem kategoryzacji błonnika jest podział jego na fermentacyjny i niefermentowalny, co odnosi się do tego, czy przyjazne bakterie jelitowe mogą go przetwarzać, czy nie.
Należy pamiętać, że istnieje wiele różnych rodzajów błonnika. Niektóre z nich mają ważne korzyści zdrowotne, podczas gdy inne są w większości bezużyteczne.
Istnieje również możliwość nakładania się włókien rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych. Niektóre nierozpuszczalne włókna mogą być trawione przez dobre bakterie w jelicie. W chwili obecnej większość pokarmów zawiera zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Według badań zaleca się aby mężczyźni i kobiety spożywali odpowiednio 38 i 25 gramów błonnika dziennie. Niektóre rodzaje błonnika mogą pomóc w utracie wagi.
JAK DZIAŁA BŁONNIK?
Spożywanie błonnika wiąże się z licznymi pozytywnymi działaniami na nasz organizm.
Do podstawowych zalet należy wymienić:
- utrata wagi - zwiększenie ilości błonnika pokarmowego może powodować utratę wagi poprzez automatyczne zmniejszenie spożycia kalorii. Błonnik może wchłaniać wodę w jelicie, spowalniając wchłanianie składników odżywczych i zwiększając uczucie pełności,
- regulacja poziomu cukru - błonnik może zmniejszyć skoki cukru we krwi po posiłku o wysokiej zawartości węglowodanów. Żywność o wysokiej zawartości błonnika ma zwykle niższy indeks glikemiczny niż rafinowane źródła węglowodanów, które zostały pozbawione większości błonnika. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli stosujemy dietę wysokowęglowodanową. W takim przypadku błonnik może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że węglowodany podniosą poziom cukru we krwi do nieprawidłowego poziomu.
- obniża poziom cholesterolu - Błonnik może obniżyć poziom cholesterolu. Przegląd najpopularniejszych kontrolowanych badań wykazał, że spożywanie 2–10 gramów rozpuszczalnego błonnika dziennie obniża całkowity cholesterol o 1,7 mg/dl, a cholesterol LDL o 2,2 mg/dl. Ponadto wiele doświadczeń pokazuje, że ludzie, którzy jedzą więcej błonnika, mają mniejsze ryzyko chorób serca.
- może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego - Rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka na świecie.Wiele badań powiązało wysokie spożycie pokarmów bogatych w błonnik ze zmniejszonym ryzykiem raka okrężnicy. Pamiętajmy o tym, że pełne produkty bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, zawierają różne inne zdrowe składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które mogą wpływać na zmniejszone ryzyko zachorowania na raka. Z tego powodu trudno jest oddzielić wpływ błonnika od innych czynników w zdrowej, pełnowartościowej diecie, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm.
Jak widać, błonnik ma różne korzyści zdrowotne. Nie tylko odżywia bakterie jelitowe, ale także tworzy krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które odżywiają ścianę okrężnicy.
Ponadto lepki, rozpuszczalny błonnik może zmniejszać apetyt, obniżać poziom cholesterolu i zmniejszać wzrost poziomu cukru we krwi po posiłkach o wysokiej zawartości węglowodanów. Jeśli dążymy do zdrowego stylu życia,należy upewnić się, że otrzymujemy różnorodne rodzaje błonnika zarówno w formie suplementu, jak i z całych owoców, warzyw i zbóż.