Kwas foliowy - Jest to witamina naturalnie występująca w wodzie, pożywieniu czy wątrobie. Kwas foliowy jest syntetyzowaną formą folianu obecną w wzbogaconej żywności i suplementach i ma wyższą biodostępność niż naturalnie występujący kwas foliowy. Składnik ten znajdziemy w takich produktach jak: szpinak, jarmuż, brokuły, awokado, owoce cytrusowe, jaja i wątroba wołowa. Znajdziemy go także w chlebie, mące czy gotowych płatkach śniadaniowych.
JAK DAWKOWAĆ KWAS FOLIOWY?
Jeśli chodzi o zalecaną dawkę na dzień to jest to 400 mikrogramów. Zdecydowanie lepiej przyswajany jest syntetyczny kwas foliowy niż kwas foliowy, który dostępny jest w produktach spożywczych. Nie należy przekraczać dawki 1 mg kwasu foliowego dziennie.
KWAS FOLIOWY – ROLA W ORGANIZMIE
Jak się okazuje rola ta jest bardzo ważna. Bierze on udział w syntezie kwasów nukleinowych, a z nich powstaje DNA, a także reguluje funkcjonowanie i wzrost wszystkich komórek. Jednak nie jest to tylko i wyłącznie dojrzewanie czy wspomaganie komórek, ale również przy odpowiednim poziomie kwasu foliowego w naszym organizmie jesteśmy skutecznie chronieni przed anemią. Co więcej kwas foliowy w dużej mierze wpływa na poziom homocysteiny. Odpowiada ona za ogólny stan naszego zdrowia. Powinien być on utrzymywany na średnim i niskim poziomie, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zaburzeń w procesach fizjologicznych komórek. Jeśli homocysteina będzie na zbyt wysokim poziomie to istnieje ryzyko występowania chorób serca, zawałów czy wylewów znacznie częściej niż w przypadku poziomu niskiego czy średniego. Z pewnością rolą kwasu jest to, aby nasz organizm nie był sam dla siebie przeszkodą.
KWAS FOLIOWY, A PRAWIDŁOWA PRACA MÓZGU
Jeśli mamy w naszym organizmie niski poziom kwasu foliowego to istnieje szansa, że mózg pracuje gorzej i jednocześnie wzrasta szansa na wystąpienie demencji. Jeśli jest on na normalnym poziomie to istnieje ryzyko obniżenia funkcji poznawczych u osób starszych. Według badań regularna suplementacja kwasu foliowego może nawet pomóc w leczeniu choroby Alzhaimera czy poprawić funkcjonowanie mózgu u osób z upośledzeniem umysłowym. W 2019 roku odbyło się badanie na osobach dorosłych. Mieli one łagodne zaburzenia poznawcze. Jak się okazało regularne przyjmowanie kwasu foliowego przez 2 lata w dawce 400 mikrogramów w znacznym stopniu poprawiło funkcjonowanie ich mózgu. Inne badanie, które zostało przeprowadzone na 121 osobach leczonych denepezilem w celu leczenia choroby Alzhaimera wykazało, że po przyjmowaniu przez okres 6 miesięcy kwasu foliowego w dawce 1250 mikrogramów ich stan zdrowia znacznie się poprawił – w stosunku do osób, które przyjmowały tylko i wyłącznie sam wcześniej wspomniany lek.
KWAS FOLIOWY, A CHOROBY SERCA
Jeśli będziemy regularnie stosować kwas foliowy to istnieje szansa, że stan naszego serca się poprawi, a co za tym idzie będziemy w znacznie mniejszym stopniu narażeni na różnego rodzaju choroby tego narządu. Jeśli mamy zbyt wysoki poziom aminokwasu homocysteiny to jesteśmy bardziej podatni właśnie na takie choroby. Jego poziom zależny jest od czynników odżywczych jak i genetycznych. Kwas foliowy odgrywa główną rolę w metabolizmie homocysteiny, jego niski poziom może przyczyniać się do wysokiego poziomu homocysteiny, znanego jako hiperhomocysteinemia.
Sama suplementacja kwasu foliowego jest w stanie w znaczącym stopniu zmniejszyć poziom tego aminokwasu i jednocześnie skutecznie chronić nas przed chorobami serca. Według wielu badań regularna suplementacja kwasu foliowego u ponad 80000 osób sprawiła, że u 4% z nich zmniejszyło się ryzyko zachorowania na choroby serca, a u 10% z nich ryzyko związane z wystąpieniem udaru mózgu. Dodatkowo, dzięki suplementom z kwasem foliowym możemy obniżyć ciśnienie krwi, a jest ono ważne w chorobach serca. Suplementy te także poprawiają przepływ krwi przez co nasz układ sercowo-naczyniowy lepiej funkcjonuje.