W chwili obecnej wiele osób ma problem z nadwagą. Wynika to z nadmiernej podaży cukrów oraz tłuszczy, a także siedzącego trybu życia. Cukier jest sacharozą, którą produkuje się w naszym kraju z buraków cukrowych. Jest dość mocno kaloryczny, bo jest 100 g dostarcza aż 405 kcal. Warto wiedzieć o tym, że mówimy tutaj o tzw. pustych kaloriach – cukier nie jest w stanie dostarczyć nam żadnych wartości odżywczych oprócz energii. Według zaleceń dziennie nie powinno przekraczać się 10% wartości całej energii. Jeśli będziemy spożywać go za dużo to grożą nam różnego rodzaju choroby, takie jak nadwaga czy cukrzyca. Dodatkowo może on wpłynąć niekorzystnie na stan naszego uzębienia. Najlepiej jest zastąpić cukier białym jakimś innym składnikiem, który będzie zdecydowanie bardziej korzystny dla naszego zdrowia, a alternatyw jest wiele.
Erytrytol, inaczej erytrol jest bardzo zdrowym słodzikiem. Jego indeks glikemiczny wynosi zero, dzięki czemu jest bezpieczny dla cukrzyków. Poza tym pozwala ograniczyć rozwój próchnicy zębów i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Co więcej można stosować go podczas odchudzania, ponieważ nie zawiera kalorii i jest praktycznie tak samo słodki jak zwykły cukier. Jakie ma poza tym właściwości i jakie są skutki uboczne jego stosowania?
Jest to słodzik, który tak samo jak ksylitol, sorbitol, mannitol jest w grupie alkoholi polihydroksylowych (cukrowych). Związki te charakteryzują się niską wartością energetyczną oraz tym, że nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Zatem bez problemu można stwierdzić, że jest to niezwykle zdrowa alternatywa dla cukru.
ERYTRYTOL – GDZIE WYSTĘPUJE I JAK GO POZYSKAĆ?
W naturze głównie znajdziemy go w: pyłkach kwiatów, owocach (gruszkach, melonach, winogronach), grzybach kapeluszowych, owocach morza, fermentowanych napojach, takich jak wino, porostach i algach morskich.
Warto wiedzieć, że erytrytol dostępny w sklepach pozyskiwany jest z innych produktów. Najczęściej syntezuje się go przez drożdże Yarrowia lipolytica Wratislavia z gliceryny odpadowej. Warto wiedzieć o tym, że są one w glebie oraz niektórych produktach spożywczych takich jak: olej roślinny, margaryna, sery czy majonez. Z kolei gliceryna odpadowa powstaje m.in. przy wytwarzaniu biopaliw. Jeszcze jakiś czas temu erytrytol był pozyskiwany z glukozy lub hydrolizatów skrobiowych dzięki innym gatunkom drożdży, m.in. Candida magnoliae czy Torula. Jak się okazuje gliceryna jest znacznie tańsza niż glukoza, dlatego właśnie zdecydowano się na jego pozyskiwanie głównie z gliceryny.
JAKI SMAK MA ERYTRYTOL?
Jeśli chodzi o sam wygląd to wygląda on tak samo jak cukier spożywczy, jednak jest trochę mniej słodki. Jeśli chodzi o słodycz to jest to 60-70% cukru stołowego, a więc jeśli chcemy uzyskać słodkość taką samą jak z 5 g cukry to potrzebne nam będzie ok. 7 g erytrytolu. Warto wiedzieć, że po jego spożyciu będziemy mieć w ustach charakterystyczne uczucie chłodu. Różnica pomiędzy nim, a innymi tego typu substancjami jest taka, że nie zostawia on innych posmaków. Właśnie dlatego często łączony jest z innymi składnikami w celu poprawy smaku oraz słodkości danego produktu.
ERYTRYTOL TO ZDROWY SKŁADNIK
Erytrytol, w przeciwieństwie do cukru i innych słodzików, nie jest metabolizowany przez ludzki organizm, lecz jest z niego wydalany w niezmienionej formie wraz z moczem. Wszystko dlatego, że nie zawiera enzymów odpowiedzialnych za jego rozpad w organizmie.
JAK TO JEST Z CUKRZYCĄ?
Charakteryzuje się on zerowym indeksem glikemicznym, a co za tym idzie nie ma szans, aby poziom glukozy we krwi się podniósł. Bez problemu mogą stosować go diabetycy i nie zagraża to zdrowiu, a co więcej jest dodawany do niektórych leków – szczególnie syropów. Ten słodzik mogą spokojnie przyjmować osoby cierpiące na cukrzycę.
CZY ERYTRYTOL POWODUJE PRÓCHNICĘ?
Jak się okazuje sam erytrytol jest w stanie wpłynąć również korzystnie na nasze zęby. Jak zapewne wiadomo jedzenie cukru czy słodyczy w dużych ilościach na pewno nie jest zdrowe i jeśli będziemy przesadzać to czekają nas wizyty u dentysty. Często nadmiar cukru prowadzi do rozwoju próchnicy, a jak się okazuje wspomniana substancja jest w stanie jej zapobiegać. Dlaczego tak jest? Erytrytol skutecznie zatrzymuje proces fermentacji niektórych cukrów przez bakterie, dzięki czemu jednocześnie nasze zęby znacznie mniej się psują.
JAKIE KORZYŚCI DAJE NAM ERYTRYTOL?
Jest to wręcz idealny zamiennik cukru i co więcej uważany jest za najzdrowszy cukier na świcie. Jak się okazuje jest on w stanie skutecznie pomóc nam w odchudzaniu, zapobiega próchnicy i co najważniejsze jest w pełni bezpieczny dla cukrzyków. Są to argumenty za tym, aby poważnie zastanowić się nad wyeliminowaniem cukru z naszej diety. Ta substancja może nam go skutecznie zastąpić.
Wiele osób zastanawia się także czy lepszym wyborem jest ksylitol, czy też erytrol. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, obydwa słodziki mają swoje plusy, ale i minusy. Zbyt duża ilość zarówno ksylitolu, jak i erytrytolu będzie powodować efekt przeczyszczający, ksylitol dodatkowo wpływa na mikroflorę jelitową, zatem osoby mające problemy z układem trawiennym powinny raczej sięgnąć po erytrytol, gdyż nie jest on przetwarzany (metabolizowany) przez organizm.
Wspomnianą substancję możemy kupić praktycznie w każdym sklepie ze zdrową żywnością, ale też coraz częściej w klasycznym supermarkecie. Jeśli chodzi o ceny to zazwyczaj kosztuje on ok. 20 zł za kilogram.
Wpływa on korzystnie nie tylko na nasze zdrowie. Co jeszcze zyskamy?
Przede wszystkim ma on w sobie wyjątkowy smak i co najważniejsze w przeciwieństwie do innych słodzików nie zmienia smaku potraw. Jeśli zdecydujemy się na dodanie go do posiłku możemy być pewni, że nie poczujemy nieprzyjemnego smaku. Wiele osób twierdzi, że jego smak jest bardzo podobny do cukru sacharozowego. Jest to zatem najczęstszy wybór tych osób, które rezygnują z cukru klasycznego. Pozwala to na łączenie go z innymi składnikami, ponieważ wtedy wszystko będzie słodsze i poprawi smak.
Jeśli zdecydujemy się na spożywanie tej substancji to możemy być pewni, że po zjedzeniu nie będziemy mieli ochoty na coś słodkiego. Nie dostarczy on nam pustych kalorii tak jak zwykły cukier, a co za tym idzie mogą spożywać go osoby, które są na diecie redukcyjnej.
Warto wspomnieć o tym, że można go dodawać wszędzie tam gdzie zwykły cukier co jest sporą zaletą. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż nie ulega on procesowi fermentacji i nie karmelizuje się, a co za tym idzie nie zrobimy z nim ciasta drożdżowego czy karmelu.
JAKIE MA WADY?
Pomimo tego, że jest zdrowy to jednak ma swoje wady Wysoka cena, jednak wszystkie słodziki są droższe od tradycyjnego cukru stołowego. W przypadku erytrytolu cena bywa nawet 7 razy większa. Cena za 1 kg substancji wynosi od 15 do 40 zł. Niemniej jednak nie ma jednolitej ceny erytrytolu i warto szukać promocji. Jeśli będziemy jeść go dużo to nadmierne spożywanie erytrytolu może sprawić, że praca wspomnianego systemu zostanie zaburzona. Erytrytol, stosowany jako substytut sacharozy, wprowadzi organizm w stan, w którym będzie miał problem z odrzuceniem uczucia głodu. W efekcie doprowadzi to ciągłej potrzeby przyjmowania kolejnych posiłków i podjadania. Erytrytol w odróżnieniu od tradycyjnego cukru słodziki zazwyczaj znajdziemy w sklepach z działem ze zdrową żywnością. Jednak w większości marketów zamiast erytrolu dostaniemy częściej stewię, aspartam i ksylitol. Erytrol dostępny jest częściej w sklepach internetowych.