Miłorząb Japoński to inaczej Ginkgo Biloba czy miłorząb dwuklapowy. Jest to roślina, która pochodzi z Chin, a także odznaczają długowieczność, bo to ponad 1000 lat. W Europie pojawiła się w XVIII w. Jej liście zawierają w swym składzie ponad 50 substancji prozdrowotnych, w tym spore pokłady glikozydów flawonowych. Przykładami są glukoza, ramnoza czy kwercetyna.
Jakie ma właściwości?
Jeśli chodzi o miłorząb japoński to jest on wręcz idealny na pamięć i koncentrację. Wszystko co związane jest z tą rośliną wspomaga koncentrację i zapamiętywanie i jest to udowodnione. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które się uczą czy pracują umysłowo. Ponadto jest on w stanie usprawnić krążenie co automatycznie przekłada się na znaczne lepsze dotlenienie komórek w naszym organizmie. Dzięki temu neurony są w stanie efektywniej przekazywać impulsy nerwowe.
Wszystko to co zostało wspomniane o tej roślinie można także wykorzystać w profilaktyce udaru mózgu. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które chorują na nadciśnienie czy mają podwyższony poziom cholesterolu w organizmie.
Udowodnione zostało także, że dzięki regularnemu stosowaniu miłorzębu w wielu przypadkach w organizmie nie tworzą się złogi beta-amyloidu. Złogi te uszkadzają komórki nerwowe w przypadku choroby Alzheimera, a dzięki temu chorzy mogą sprawniej funkcjonować na co dzień. Jak widać jego stosowanie jest w stanie wpłynąć bardzo pozytywnie na nasz organizm.
Czy Ginkgo Biloba pomaga na libido?
Wszystkie preparaty, które zawierają w sobie wyciąg ze wspomnianej rośliny wpływają również pozytywnie na funkcje seksualne. Zawartość bioflawonoidów działa rozluźniająco na naczynia krwionośne, a zarazem powoduje zwiększenie przepływu krwi i lepsze ukrwienie narządów płciowych. W dodatku, dzięki niemu znacznie szybciej przepływa tlenek azotu, a wpływa to w dużym stopniu na powstawanie oraz utrzymywanie erekcji. Trzeba przyznać, że preparat ten jest znacznie lepszym rozwiązaniem na tego typu problemy niż np. viagra.
Czy pomoże nam w problemach skórnych?
Dzięki odpowiedniemu składowi miłorząb japoński jest wręcz idealnym składnikiem, jeśli chodzi o kosmetyki dedykowane do pielęgnacji skóry delikatnej, czyli wokół oczy czy nawet cery naczynkowej. W wielu kosmetykach go nie ma, a jest on niezwykle pożądanym składnikiem. Wyraźnie poprawia się mikrokrążenie skórne, a także wzmocnieniu ulegają ścianki naczynek. Tym samym możemy być pewni, że na naszej twarzy nie pojawią się nieestetyczne rozszerzone naczynka. Potocznie nazywa się je pajączkami. Jest on w stanie skutecznie zlikwidować coś takiego jak cienie czy obrzęki pod oczami.
Dzięki zastosowanym składnikom w tego typu preparatach można wykorzystać też preparaty te do kremów, które opóźniają starzenie się skóry co jest bardzo dużą zaletą. Dodatkowo można zastosować też w tych kremach, które chronią przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Flawonoidy skutecznie hamują aktywność niekorzystnych enzymów, które niszczą kolagen i kwas hialuronowy, z kolei terpentyny wstrzymują rozwój czynnika aktywizującego wolne rodniki i reakcje alergiczne.
Jak się okazuje kremy, które zawierają miłorząb warto stosować na problemy z cellulitem. Zostanie wtedy pobudzone mikrokrążenie skórne i tkanki są odpowiednio odżywione. Jednak nie tylko to, bo ponadto proces rozkładu tłuszczu będzie bardziej stymulowany.
Ginkgo Biloba w postaci tabletek
Suplementy, które w swoim składzie zawierają wspomniany składnik powstają na bazie ginkoflawonoglikozydach jako substancji aktywnej. Jeśli chodzi o ekstrakt z liści miłorzębu w tabletkach to w szczególności jest on polecany osobom, które chcą: uregulować krążenie krwi, wzmocnić pamięć i działanie umysłu, a także poprawić nastrój. W przypadku, gdy zdecydujemy się na stosowanie takich tabletek to jeszcze przed zastosowanie trzeba bezwzględnie zapoznać się ze wszystkim informacjami dotyczącymi stosowania takiego preparatu. Jeśli cierpimy na choroby układu krążenia to zawsze stosowanie takich preparatów trzeba skonsultować z lekarzem. Istnieje ryzyko wystąpienia krwawień lub stanów przedzawałowych. Dlatego właśnie wtedy trzeba zachować szczególną ostrożność.
Warto wiedzieć, że nie zaleca się suplementacji tym preparatem u dzieci czy osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia. Zakazane jest ich stosowanie, jeśli jesteśmy w ciąży czy karmimy piersią. Warto pamiętać także o tym, że jeśli przyjmujemy inne leki to stosowanie takich preparatów trzeba skonsultować z lekarzem, gdyż w przeciwnym wypadku może to sprawić, że działanie niektórych leków się nasili.
Jak działa Ginkgo Biloba?
Jak wiadomo wcześniej było już wspomniane korzystne działanie tego preparatu na mózg, ale trzeba też sobie powiedzieć o działaniu przeciwbólowym. Jest w stanie niwelować bóle głowy czy nóg podczas ruchu, zmniejsza także szumy w uszach oraz drętwienie kończyn.
Musimy zachować szczególną ostrożność, gdy chcemy stosować takie preparaty szczególnie wtedy, jeśli występują takie sytuacje jak:
- uczulenie na składniki obecne w preparacie,
- ciąża, karmienie piersią,
- skłonności do krwawień,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, przeciwpłytkowych (w tym przypadku suplementację należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą!).
Jakie są skutki uboczne wynikające ze stosowania Ginkgo Biloba?
Najczęstsze skutki uboczne, które wynikają z regularnego stosowania wyciągu z miłorzębu i preparatów go zawierających to:
- bóle i zawroty głowy,
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- biegunki.
Co mówią o tym badania naukowe?
Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Liberty w Lynchburg w USA przeprowadzono badania na 262 zdrowych ochotnikach (zarówno mężczyźni jak i kobiety), w wieku powyżej 60 roku życia. Przed badaniem wykluczono u tych osób zaburzenia otępienne. Każdy kto był poddany badaniu otrzymywał dawkę 180 mg wyciągu z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) przez okres sześciu tygodni. Gdy badanie się zakończyło to u tych osób zaobserwowano znaczną poprawę procesów myślowych. Warto dodać, że wcześniej nie były one zaburzone. Aby się o tym przekonać wykonano u tych osób specjalne testy, które to potwierdziły. Takie badanie tylko utwierdziło każdego w przekonaniu, że preparat ten jest skuteczny nawet u osób, które w zasadzie nie mają żadnych problemów, a chcą tylko poprawić funkcjonowanie swojego mózgu. Jest jeden warunek – trzeba przyjmować to w odpowiedniej dawce i przez określony czas – najlepiej przez lekarza.