Żele energetyczne - doskonale sprawdzają się podczas intensywnego wysiłku. Szybko się wchłaniają i dostarczają łatwo przyswajalnych węglowodanów, dzięki czemu dają niemal natychmiastowy zastrzyk energii. Zwiększają wydajność organizmu oraz spowalniają zmęczenie układu mięśniowego. W ich składzie, oprócz węglowodanów można znaleźć między innymi witaminy i minerały, a także kreatynę, aminokwasy czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Żele energetycznie są produktem lekkostrawnym, ponieważ nie zawierają w swoim składzie tłuszczu, białka, ani błonnika.
Dużą zaletą żeli energetycznych jest łatwość ich transportu podczas podejmowania aktywności, wystarczy rzucić go w kieszeń, czy też wykorzystać dodatkowe akcesoria w postaci dodatkowego pasa, czy saszetki.
W zależności od potrzeb osoby aktywnej, żele energetyczne będą odpowiadały biegaczom, pływakom, rowerzystom, czy specjalistów od dyscyplin mieszanych, czyli triathlonistom. Żele energetyczne dla biegaczy są coraz popularniejsze, sportowcy, jak również amatorzy podkreślają podniesienie korzyści treningowej, a także osiąganie założonego celu treningowego przy stosowaniu żeli energetycznych. Organizm najczęściej reaguje pozytywnie, przy zastosowaniu ich zarówno przed, w trakcie i po wysiłku. Mając w planach przebiegnięcie maratonu, bądź wzięcie udziału na jakichkolwiek zawodach biegowych, powinno się dopasować ilość kalorii zjedzonych około treningowo, jak i podczas wysiłku. Żele energetyczne często ratują zawodnika, który podczas zawodów, poczuje niedobór energii, jednak należy pamiętać, żeby żel popić dosyć dużą porcją wody, aby lepiej i szybciej się wchłonął. Dążenie do określonego wcześniej celu biegowego staje się możliwe przy odpowiednim rozkładzie spożywanych żeli, batonów, czy też izotoników.
Smaki żeli energetycznych, występują w wielu wariantach, aby zaspokoić potrzeby każdego klienta.
Najczęściej zauważamy sprzedaż żeli cytrynowych, pomarańczowych, owocowych czy też tropikalnych. Czasem trafi się również banan, malina, czy smak coli. Nie należy - i to uwaga od najbardziej wytrawnych zawodników - mieszać różnych smaków w trakcie jednego wysiłku. Zaleca się również wypróbować żel na treningu przed startem, aby nie okazało się, że smak, czy konsystencja nie będą odpowiadały. Zdarza się również, że w produkcie znajdzie się dodatek kofeiny, koenzymu Q10 czy żeń-szenia, które będą miały za zadanie utrzymanie wysokiego potencjału układu mięśniowego i nerwowego. Większość żeli energetycznych posiada w swoim składzie sól i elektrolity, w tym potas i sód, które będą odpowiadały za uzupełnienie minerałów.
Często amatorzy zastanawiają się kiedy przychodzi dobry moment na użycie żelu. Najlepiej zastosować go po około godzinie od rozpoczęcia aktywności, ponieważ wtedy Nasz organizm po wykorzystaniu zapasu glikogenu, będzie potrzebował uzyskać energię z innych źródeł. Z jednej strony żel staję się pewnym żródłem paliwa biegowego, lecz z drugiej strony i tak najważniejszy jest cały proces odżywiania przed startem i odpowiednia rotacja kaloryczna.
Jakie mogą pojawić się powikłania po zjedzeniu zbyt dużej ilości żelu energetycznego? W szczególności mogą to być nudności, wymioty, nawracające kolki, które automatycznie mogą wykluczyć ze startu.
Dlatego też po raz kolejny przypominamy, najważniejsza dla Nas będzie zrównoważona dieta przed startem, która pozwoli na zabezpieczenie organizmu przed utratą energii. Żele stanowią jedynie uzupełnienie diety i nie należy ich używać jako zastępnik posiłku.
Podsumowując żele energetyczne dają z małej porcji produktu duży zastrzyk węglowodanów i innych składników, które dają dużo energii do pracy, są bezproblemowe w transporcie i użytkowaniu, a dodatkowo szybko się wchłaniają. Jedne z najlepszych firm produkujących żele to m.in. Enervit, Nutrend, SIS i Powerbar.