CO TO JEST L-KARNITYNA?
Jest to związek chemiczny, a po raz pierwszy z mięśni wyizolowano go w 1905 roku. W organizmie człowieka L-karnityna jest syntetyzowana w wątrobie, nerkach oraz mózgu z dwóch aminokwasów, czyli lizyny i metioniny. Występuje ona w postaci dwóch izomerów – L i D. Naturalna karnityna jest L-stereoizomerem i tylko w tej postaci jest aktywna biologicznie. Jeśli chodzi o ludzki organizm to tego związku mam w nim ok. 20g.Głównie znajdziemy ją w sercu oraz mięśniach szkieletowych. Reszta umieszczana jest w miejscach jej syntezy w naszym organizmie. Na początku uznawano ją za witaminę BT, gdyż działała bardzo podobnie jak witaminy właśnie z grupy B. W końcowym rozrachunku nie jest ona witaminą, ponieważ nie spełnia wszystkich wymogów w tej klasyfikacji. Na ten moment jest to związek witaminopodobny. L-karnityna nie podlega procesowi metabolizmu. W nerkach ulega ona filtracji w kłębuszkach nerkowych, a następnie prawie w całości jest wchłaniana zwrotnie w kanalikach nerkowych.
JAKĄ ROLĘ SPEŁNIA L-KARNITYNA W NASZYM ORGANIZMIE?
Trzeba powiedzieć, że jest ona w stanie wpływać pozytywnie na wiele procesów oraz działa w zasadzie na wielu frontach.
Substancja powyższa wykonuje następujące czynności:
· uczestniczy w metabolizmie lipidów i jest w stanie obniżać poziom cholesterolu,
· transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie transformują się one w energię, która jest wykorzystywana do prawidłowego funkcjonowania komórek,
· wpływa na funkcjonowanie hormonów tarczycy i testosteronu,
· bierze udział w transporcie zbędnych metabolitów z komórki na zewnątrz,
· nasila procesy spalania kwasów tłuszczowych przez co jednocześnie zapobiega otyłości,
· działa pozytywnie na układ nerwowy, a co za tym idzie w szczególności młode osoby mają łatwiej w nauce czy mają lepszy refleks,
· wspomaga proces termogenezy oraz bierze udział w adaptacji organizmu do środowiska zewnętrznego,
· korzystnie wpływa na wszelkie procesy przemian węglowodanowych,
· działa przeciwutleniająco,
· wpływa na łączenie się takich pierwiastków jak: kadm, żelazo czy ołów.
L-KARNITYNA, A ODCHUDZANIE
Zapewne nie wszyscy wiedzą, że aby zrzucić zbędne kilogramy wcale nie trzeba stosować skomplikowanych terapii, bo wystarczy tylko postawić na L-karnitynę, która posiada właściwości odchudzające. Nie spala on tkanki tłuszczowej, a wspomaga ten proces. Oczywiście sama L-karnityna to za mało, bo jeżeli chcemy w taki sposób schudnąć to powinniśmy dołączyć jeszcze do tego typu suplementów odpowiednią dietę oraz zdrowy tryb życia. Jeśli się do tego zastosujemy to możemy zobaczyć zadowalające efekty.
ILE W RZECZYWISTOŚCI POTRZEBUJEMY L-KARNITYNY?
Jeśli chodzi o L-karnitynę, która znajduje się w naszym organizmie to warto wiedzieć, że jest jej za mało, dlatego najlepiej będzie ją dodatkowo suplementować. Czerpiemy ją na co dzień z pożywienia, a jak wiadomo wiele osób nie dba o dietę. Na ten moment nie ma jakiejś konkretnej dawki, jeśli chodzi o przyjmowanie L-karnityny, ale zakłada się, że zdrowa osoba powinna w ciągu doby na 1 kg masy ciała dostarczyć maksymalnie 15 mg L-karnityny do swojego organizmu. Zakłada się, że ok. 25% całego zapotrzebowanie realizowane jest w sposób automatyczny przez syntezę w naszym organizmie. Pozostała część zazwyczaj przyjmowana jest z pokarmem. Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży czy karmiące powinny przyjmować więcej L-karnityny.