Nootropiki to substancje wykorzystywane w kierunku poprawy efektywności mózgu oraz zdrowia. Poprawiają pamięć, koncentrację, możliwość uczenia się, motywację, regulują nastrój i również dostarczają energii każdego dnia. Oddziałują na wiele różnorodnych sposobów, są przy tym bezpieczne - nie wywołują uzależnienia oraz nie są trujące dla organizmu.
CZYM SĄ NOOTROPIKI?
Nootropiki to substancje wykorzystywane w kierunku poprawy efektywności mózgu oraz zdrowia. Poprawiają pamięć, koncentrację, możliwość uczenia się, motywację, regulują nastrój i również dostarczają energii każdego dnia. Oddziałują na wiele różnorodnych sposobów, są przy tym bezpieczne - nie wywołują uzależnienia oraz nie są trujące dla organizmu.
JAK DZIAŁAJĄ NOOTROPIKI?
Zasada działania owych substancji polega głównie na wymianie dostępności albo stężenia w mózgu dostaw neuroprzekaźników neurochemicznych, enzymów oraz hormonów, jak także na poprawieniu obiegu krwi do mózgu, posiadające wpływ na jego doskonalsze dotlenienie.
Oddziaływanie nootropów zależy od określonej substancji. Można je ocenić według wpływu który posiadają na ludzki organizm. Neurony w mózgu łączą się ze sobą cały czas. Wymagają do tego kilku czynników. Z jednej strony neuroprzekaźników, z drugiej stronyi hormonów. Jeżeli któregoś brakuje, oddziałuje to na poziom pozostałych substancji, jakie działają na nastrój, poziom energii lub odpowiedź na stres.
Proces oddziaływania środków nootropowych jest dosyć skomplikowany. Niewątpliwym faktem jest to, iż działają na ośrodkowy układ nerwowy na wielu płaszczyznach, m.in. podnosząc poziom neuroprzekaźników w mózgu oraz zwiększając ich działanie, a do tego zapewniając niezbędnych substancji (prekursorów czy kofaktorów), bez jakich nie mogłyby powstać nowe przekaźniki znaków między neuronami.
Nootropiki potrafią również wspomagać metabolizm oraz krążenie krwi w mózgu, i dodatkowo podnosić jego odporność także na czynniki środowiskowe, jak i wewnętrzne, jakie potrafią służyć neurodegeneracji.
KTO POWINIEN STOSOWAĆ NOOTROPIKI?
Przeznaczeniem nootropików jest m.in. podwyższenie koncentracji, uwagi lub kreatywności. Mają działać także na silniejsze zapamiętywanie lub poprawiać jasność umysłu. Potrafią sprawdzić się więc przy spadku kondycji psychicznej albo przed ważnym egzaminem. Ponadto potrafią działać neuroregeneracyjnie u osób po urazach mózgu albo w chorobach takich jak Parkinson czy Alzheimer. Wykorzystywane są również u osób z depresją oraz nerwicami.
JAK STOSOWAĆ NOOTROPIKI?
Badacze wskazują, iż nieumiejętne stosowanie specyfików nootropowych, potrafi niekorzystnie wpływać na organizm, np. podnosząc ciśnienie krwi, powodując wahania nastroju, i nawet doprowadzać do uzależnienia. Więc należałoby przed zastosowaniem danego produktu, skonsultować się z specjalistą oraz zawsze stosować się do wskazań producenta.
Korzystny wpływ nootropików na organizm, uwarunkowany jest od odpowiednio dobranych ilości, czasu ich używania i rzeczywistych potrzeb mózgu. Więc tak istotne jest, by odpowiednio zidentyfikować zapotrzebowanie na konkretny element, pamiętając, iż źle dopasowana suplementacja nootropowa, potrafi zaszkodzić albo zupełnie nie zadziała.
Porcja substancji nootropowej winna być dopasowana do poziomu wyczerpania i występujących zakłóceń w organizmie, gdyż ta sama ilość dana różnym osobom, może przejawiać się inaczej.
JAKIE NOOTROPIKI WYBIERAĆ?
Efektywność wielu sprzedawanych dodatków nie jest potwierdzona. Najlepiej więc wybierać te, jakie posiadają badania deklarujące również ich dobroczynne działanie, jak i bezpieczeństwo używania. Pamiętaj także, iż nie każdy ma aktywne związki, jakie potrafią zadziałać w organizmie. Więc, zanim wybierzesz konkretny produkt, sprawdź etykietę oraz upewnij się, iż bierzesz odpowiednią substancję.
Naturalne środki nootropowe wykorzystywane są zazwyczaj w tradycyjnej medycynie do wzmocnienia oraz ochrony funkcji umysłowych. Są to przeważnie zioła, witaminy oraz pozostałe elementy odżywcze, w tym kwasy tłuszczowe albo przeciwutleniacze. Jednak chemiczne środki często działają znacznie szybciej i wyniki są wyraźnie zauważalne, jest wyższe niebezpieczeństwo ich przedawkowania oraz wystąpienia działań niepożądanych, również już po ich odstawieniu.
JAKIE SĄ NATURALNE NOOTROPIKI?
Najatrakcyjniejszym stymulatorem struktur mózgowych jest kofeina. Zwykle odnajdziesz ją m.in. w kawie, kakao, herbatce, orzechach kola czy guaranie. Wpływa na receptory adenozynowe w mózgu, dzięki czemu odczuwasz niższe wyczerpanie. Obecnie 40–300 mg tejże substancji podnosi czujność oraz koncentrację i ogranicza czas reakcji. Dawki te są wyjątkowo dobre dla osób zapracowanych.
Nootropy przygotowane na podstawie roślin o działaniu doskonalącym pracę mózgu to adaptogeny. Owe dodatki naturalnego pochodzenia, posiadają przeważnie delikatniejsze działanie aniżeli środki przepisywane przez lekarza. W tejże grupie można odnaleźć różeńca górskiego, ashwagandhę, żeń-szeń amerykański, syberyjski lub azjatycki.
Potrafią podnosić energię oraz zwiększać koncentrację, lecz tylko wtedy, jeśli będą stosowane przez przynajmniej kilka tygodni. Ponadto potrafią minimalizować poziom stresu oraz wyczerpanie psychiczne z tym związane. Spróbować możesz także rokitnika czy korzenia lukrecji, jakie delikatnie zrównoważą funkcjonowanie układu nerwowego.
Pamiętaj, iż substancje nootropowe nie wpłyną na poziom inteligencji, nie wyleczą ze wszystkich zaburzeń, a ich działania nie poczujesz zaraz. Nie zapominaj, iż na pracę mózgu ma wpływ całkowity stan zdrowia, dieta, sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny. Więc zawsze suma wielu elementów.