Ostropest plamisty jest rośliną znaną przede wszystkim z tego, że chroni wątrobę przed trującym działaniem alkoholu i jednocześnie pomaga zwalczyć stany zapalne o podłożu cukrzycowym. Czym dokładnie jest ostropest plamisty i jakie właściwości posiada? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Czym jest ostropest plamisty?
Plamisty ostropest, znany również jako "święty oset” to roślina należąca do rodziny astrowatych, którą wyróżnia silne działanie antyhepatotoksyczne tj. chroni wątrobę. Ostropest plamisty wspomaga wątrobę w ten sposób, że nie pozwala toksynom łączyć się z powierzchnią komórek wątroby. Kolejną zaletą ostropestu jest również to, że ma właściwości cytoprotekcyjne, co oznacza, że zmniejsza skutki stresu oksydacyjnego poprzez wpływ na równowagę wewnętrzną organizmu i zapobieganie nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników. Roślina wykazuje również antykancerogenne, czyli pomaga w zapobieganiu raka. Właściwości ostropestu nie kończą się na tym. Wśród korzyści płynących ze stosowania ostropestu plamistego wymienia się również to, że wspomaga on trawienie i zapewnia odpowiedni poziom glukozy i lipidów we krwi, a także intensyfikuje wydzielanie kwasów żółciowych, co w efekcie poprawia trawienie pokarmów oraz pracę jelit.
Właściwości ostropestu – w czym tkwi sekret?
Właściwości lecznicze ostropestu plamistego wynikają tylko i wyłącznie z sylimaryny, czyli związku flawonolignanów pochodzenia roślinnego, który wytwarzana jest z owoców ostropestu. Rolą sylimaryny jest przede wszystkim stabilizacja błon komórkowych hepatocytów wątrobowych, co w efekcie zapewnia wątrobie ochronę przed szkodliwym działaniem związków toksycznych. Na jest to jednak jedyne zadanie sylimaryny, ponieważ pobudzona ona także zdolności regeneracyjne wątroby. Wymienia się również, że sylimaryna słynie m.in. z właściwości przeciwutleniających, spazmolitycznych, przeciwzapalnych, żółciopędnych i odtruwających.
Wskazać należy jednak, że ostropest plamisty to nie tylko sylimaryna. W jego skład wchodzą także kwasy organiczne wykazujące działanie antybakteryjne oraz żółciopędne, które mają za zadanie wspomóc trawienie, sterole roślinne skupiające się na zmniejszeniu poziomu cholesterolu w organizmie człowieka, garbniki o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym oraz kwas linolowy mający na celu ochronę przed różnymi schorzeniami i dolegliwościami układu krążenia oraz nowotworami, przyśpieszenie metabolizmu oraz stosowany jako remedium na choroby skóry takie jak np. łuszczyca.
Zastosowanie ostropestu na co dzień
Ostropest plamisty mielony jest dobrym dodatkiem do herbaty, przy czym należy pamiętać że maksymalna dawka spożytego ostropestu plamistego na dzień nie może przekraczać 2 łyżeczek. Innym rozwiązaniem jest picie naparu sporządzonego z nie więcej niż 2 łyżeczek ostropestu plamistego. Ostropest plamisty mielony, a właściwie kuracja rośliną dla swojej skuteczności wymaga czasu – przyjmuje się, że minimalny czas spożywania ostropestu powinien wynosić miesiąc. Natomiast pierwsze efekty będzie w stanie dostrzec już po 2 tygodniach kuracji.
Oprócz naparu oraz dodatku do herbaty, niezwykle prozdrowotne właściwości wykazuje olej z ostropestu, który pozyskiwany jest z nasion rośliny i który również może stanowić ciekawe i zdrowe wzbogacenie codziennej diety, ale nie tylko. Wskazuje się, że olej z ostropestu stosowany jest również w kosmetyce, m.in. opóźnia proces starzenia oraz wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry w ten sposób, że ulepsza zdolności regeneracyjne skóry, zmniejsza zaczerwienienia czy rozjaśnia cerę. Olej z ostropestu plamistego swoją skuteczność zawdzięcza obecnym w składzie:
¾ olbrzymim pokładom nienasyconych kwasów tłuszczowych, a w szczególności kwasu linolenowego (ok. 53%), których obecność skutecznie hamuje niekorzystne przemiany skórne związane z łuszczycą
¾ 1% sylimaryny, której jednym z zadań jest ochrona błon komórkowych skóry przed wolnymi rodnikami;
Leczenie ostropestem
Z uwagi na swoje właściwości lecznicze, plamisty ostropest stosowany jest w przypadku takich schorzeń i dolegliwości jak:
· wirusowe zapalenie wątroby
· stłuszczenie wątroby oraz uszkodzenia spowodowane zażywaniem alkoholu czy leków
· kamica żółciowa
· różnorodne schorzenia dróg żółciowych m.in.- nieżyt dróg żółciowych, zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego
· wysoki poziom cholesterolu,
· zaburzenia żołądkowo-jelitowe m.in, wzdęcia czy zgaga
· stany zapalne skóry
· bóle migrenowe oraz objawy choroby lokomocyjnej i morskiej
· endometriozy, czyli choroby dotykającej co 10 kobietę poprze regulację czasu krwawienia menstruacyjnego
· różnego typu innych krwawień tj. krwawień z nosa, żylaków odbytu, jelita grube czy krwawień macicznych
Gdzie kupimy ostropest plamisty?
Ostropest nabyć możemy zarówno w aptekach i sklepach zielarskich, jak i w sklepach spożywczych. Jeśli chodzi o formę – również mamy kilka możliwości. Ostropest plamisty sprzedawany jest jako całe ziarna, ziarna zmielone, tabletki lub kapsułki. I choć każda z formy wspomoże nasz organizm, to wskazuje się, że najwięcej właściwości zachowują całe ziarna, które można stosować jako dodatek do sałatek, ciasta chlebowego, zup bądź do jogurtu czy owsianki. Zaletą całych ziaren jest też to, ze mają neutralny smak, przez co nie zmieniają smaku potrawy, z kolei mielone ziarna dość szybko wietrzeją, chyba, że zmielimy je bezpośrednio przed użyciem. Jeśli chodzi o ostropest w tabletkach czy kapsułkach, tutaj obowiązkiem jest uprzedni konsultacja ze specjalistą.
Ostropest plamisty - skutki uboczne
Zgodnie z informacją od producenta, leki posiadające w składzie ostropest, jeżeli spożywane są w zaleconej przez lekarza dawce nie wywołują żadnych, negatywnych skutków ubocznych, nawet podczas długotrwałego stosowania kuracji. Jedynym minusem jest jednak to, że w trakcie przyjmowania preparatu istnieje szansa wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych tzn. w początkowej fazie kuracji u części osób ostropest może prowadzić do biegunki.
Ostropest plamisty - przeciwwskazania
Choć właściwości prozdrowotne są nieocenione, ostropest plamisty nie jest przeznaczony dla każdego. Przede wszystkim nie wolno stosować ostropestu plamistego jeśli cierpimy na ostre zatrucie. Z uwagi na brak specyficznych badań, odradza się podawania leków na bazie ostropestu dzieciom poniżej 12. roku życia, jak również kobietom w czasie ciąży i w okresie laktacji.