Glutation to mała cząsteczka peptydowa składająca się z trzech aminokwasów: cysteiny, kwasu glutaminowego i glicyny. Bierze on udział w detoksykacji komórkowej, pomagając komórkom w przekształcaniu szkodliwych cząsteczek w rozpuszczalne w wodzie metabolity, które są usuwane. Glutation działa również w systemie antyoksydacyjnym organizmu, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym stresem oksydacyjnym przez wolne rodniki.
Glutation pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji komórkowych, broni organizm przed toksynami, które mogą uszkodzić DNA, pomaga w replikacji i naprawie DNA oraz chroni komórki przed otrzymywaniem zbyt dużej ilości żelaza. Glutation jest wytwarzany w komórkach przez enzymy zwane peroksydazami glutationowymi. Glutation pośrednio przetwarza tlenek azotu (NO), czyli naturalny chemiczny mediator stanu zapalnego wywołanego np. przez infekcję lub chorobę autoimmunologiczną.
Właściwości glutationu obejmują:
Wspomaganie odporność i polepszanie działania układu immunologicznego - poprzez zwiększenie liczby białych krwinek, które zwalczają infekcje.
Zwiększenie produkcji energii i tworzenie nowych mitochondriów w tkance mózgowej i mięśniowej. Mitochondria to maleńkie struktury w komórkach, które wytwarzają energię chemiczną w postaci adenozynotrójfosforanu (ATP).
Ochronę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, które są uważane za główny czynnik przyczyniający się do starzenia się i ryzyka zachorowania na raka.
Zmniejszanie stanu zapalnego. Stan zapalny jest ważnym mechanizmem w systemach obronnych organizmu, jednak może również przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, takich jak choroby autoimmunologiczne, nowotwory i choroby układu krążenia, gdy wymyka się spod kontroli. Poprzez obniżanie stresu oksydacyjnego, glutation może pomóc zmniejszyć stan zapalny.
Zapobieganie chorobom wątroby - Glutation jest niezwykle istotny dla zdrowego funkcjonowania wątroby. Badanie przeprowadzone na szczurach wykazało, że niedobór glutationu w wątrobie spowodował obniżenie poziomu glutationu w komórkach i odkładanie się tłuszczu, co ostatecznie doprowadziło do niewydolności wątroby. Ponadto hepatotoksyczność, czyli uszkodzenie wątroby przez substancje toksyczne, takie jak leki i alkohol, może prowadzić do obniżenia poziomu glutationu.
Glutation pomaga na paznokcie - odgrywa on taką rolę, że pomaga utrzymać zdrowy naskórek paznokcia (poprzez utrzymywanie nawilżenia paznokci). Jeśli ktoś ma jego niedobór, może to prowadzić do rozdwajania i złuszczania się paznokci. Badania wykazały, że przyjmowanie doustnie 600 mg-1g glutationu dziennie zwiększa stężenie glutationu w osoczu o 30-40%.
Zespół przewlekłego zmęczenia - jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się długotrwałym zmęczeniem, którego nie poprawia odpoczynek w łóżku i które może się nasilać pod wpływem aktywności fizycznej lub umysłowej. Dotyka ona 1%-4%. Niski poziom glutationu przyczynia się do zwiększenia zmęczenia. W związku z tym, że zwiększa on uwodnienie komórek, to należy zwiększyć poziom glutationu przez suplementację aby uniknąć zespołu przewlekłego przemęczenia.
Pamiętajmy o tym, że poziom glutationu spada wraz z wiekiem. Spadek ten przypisuje się zwiększonemu stresowi oksydacyjnemu, który pojawia się częściej u osób starszych. Ponieważ glutation bierze udział w detoksykacji, może być ważny dla osób starszych, które są bardziej narażone na działanie toksyn środowiskowych niż osoby młodsze.