POTAS
Potas jest trzecim najbardziej rozpowszechnionym minerałem w organizmie. Pomaga organizmowi regulować płyny, wysyłać sygnały nerwowe i regulować skurcze mięśni. Około 98% potasu w organizmie znajduje się w komórkach, z czego 80% znajduje się w komórkach mięśniowych, a pozostałe 20% w kościach, wątrobie i krwinkach czerwonych.
DLACZEGO WARTO SPOŻYWAĆ PRODUKTY BOGATE W POTAS?
Należy pamiętać, że w wodzie elektrolit rozpuszcza się na jony dodatnie lub ujemne, które mają zdolność przewodzenia prądu. Jony potasu mają ładunek dodatni. Twoje ciało wykorzystuje energię do zarządzania różnymi procesami, w tym do utrzymania równowagi płynów czy zarządzania sygnałami nerwowymi i skurczami mięśni. Tym samym niewielka lub zbyt duża ilość elektrolitów w organizmie może wpływać na wiele kluczowych funkcji
Układ nerwowy przekazuje komunikaty między mózgiem, a ciałem, które dostarczane w postaci impulsów nerwowych i pomagają regulować skurcze mięśni, bicie serca, refleks i wiele innych funkcji organizmu. Co ciekawe, impulsy nerwowe są generowane przez jony sodu przemieszczające się do komórek i jony potasu wychodzące z komórek. Zarówno niski, jak i wysoki poziom we krwi może wpływać na impulsy nerwowe poprzez zmianę napięcia komórek nerwowych. Kiedy poziom potasu we krwi jest zbyt wysoki, serce może stać się rozszerzone i wiotkie, a to może osłabić jego skurcze i spowodować nieprawidłowe bicie serca.
Dieta bogata w potas może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i retencję wody, chronić przed udarem oraz zapobiegać osteoporozie i kamicy nerkowej.
Niestety niewiele osób ma wystarczającą ilość potasu w swoim organizmie, wobec tego nie zapomnij uzupełnić diety o produkty spożywcze bogate w potas jak buraki, szpinak, jarmuż i łosoś, a także kup odpowiednie suplementy.