Jej prozdrowotne właściwości są znane w medycynie chińskiej od wieków. Długa tradycja zastosowań z ziołolecznictwie oraz kosmetyce sprawiła, że jest to suplement coraz bardziej popularny w Polsce. Gotu kola spełnia szereg właściwości prozdrowotnych. Można w skrócie powiedzieć, że ten suplement w znaczącym stopniu usprawnia pracę mózgu i całego układu neurologicznego.
Gotu kola - chińskie zioło prozdrowotne!
Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica czy Gotu kola) – jest gatunkiem wieloletnich roślin z rodziny selerowatych. gatunek wieloletnich roślin z rodziny selerowatych. Występuje w szeroko pojętej strefie tropikalnej i subtropikalnej. Najczęściej rośnie w wilgotnych miejscach, które pokrywa duża ilość trawy, a także przy linii brzegowej rzek. Centella Asiatica może zostać znaleziona na obszarach górskich do wysokości około 1900 m n.p.m. Jej prozdrowotne właściwości są znane w medycynie chińskiej od wieków. Długa tradycja zastosowań z ziołolecznictwie oraz kosmetyce sprawiła, że jest to suplement coraz bardziej popularny w Polsce.
Gotu kola – właściwości
Gotu kola spełnia szereg właściwości prozdrowotnych. Doprowadza m.in do aktywacji neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). Powyższy czynnik, jest białkiem pobudzającym tworzenie się nowych komórek mózgowych. Oprócz tego roślina rozwija dendryty, które jako elementy neuronów pomagają w przenoszeniu sygnałów neurologicznych do ciała komórki. Ponadto Centella asiatica pobudza działanie NGF, który jest uznawany za czynnik wzrostu nerwów. Można w skrócie powiedzieć, że ten suplement w znaczącym stopniu usprawnia pracę mózgu i całego układu neurologicznego. Jej pozytywne działania są na tyle rozległe, że warto je szerzej opisać.
Wąkrotka leczy rany - działania lecznicze wykazują w tym miejscu liście oraz łodygi. Swoje właściwości zawdzięczają saponinom, które są w nich zawarte i stymulują miejscowe gojenie się ran. Dzięki stymulacji przepływu krwi do komórek liście chronią przed infekcjami i leczą uszkodzoną skórę.
Wzmocnienie skóry - wcześniej wymienione saponiny bardzo dobrze wzmacniają wygląd i kondycję naszej skóry. Firmy kosmetyczne wyrażają głębokie zainteresowanie wąkrotką azjatycką, gdyż pomaga ona w zmniejszaniu blizn, redukcji zmarszczek oraz wszelkich niedoskonałości. Roślina doprowadza do zatrzymania akumulacji tkanki bliznowatej, co pozytywnie wpływa na utrzymanie pięknej skóry. Jako przeciwutleniacz zmniejsza oznaki starzenia się skóry.
Układ pokarmowy - medycyna chińska korzysta z rośliny gotu kola w leczeniu silnego bólu oraz wrzodów żołądka. Wąkrotka zawiera w sobie substancje przeciwzapalne i przeciwutleniające, co wpływa na zdrowie jelita grubego oraz jelita cienkiego.
Układ krążenia - utrzymanie układu krążeniowego na właściwym poziomie, to bardzo istotna zaleta wąkrotki. Pierwszym czynnikiem, który na to pozwala, to wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Taka sytuacja zapobiega wyciekom krwi i doprowadza do zoptymalizowania układu krążenia. Kolejnym elementem jest usprawnienie przepływu krwi przez natlenianie wielu organów i części ciała przy zachowaniu ich podstawowych funkcji.
Zaburzenia lękowe - istnieją w chwili obecnej dowody wskazujące na to, że gotu kola ma dobroczynny wpływ na problemy lękowe pacjentów. Przeprowadzono w tym zakresie badania, które wskazują, że grupie osób cierpiących na ogólne zaburzenia lękowe zmniejszyła się częstotliwość i nasilenie ataków lękowych i epizodów.
Detoks - wąkrota azjatycka to substancja, która działa moczopędnie. Oznacza to w praktyce, że może doprowadzać do wydalania zbędnych soli oraz toksyn z naszego organizmu przy pomocy moczu. Dzięki temu ułatwiona zostaje praca nerek oraz wzrasta ilość energii w naszym organizmie.
Ciśnienie krwi - według badań przeprowadzonych nad wąkrotką azjatycką ustalono, że zmniejsza ona ryzyko wystąpienia zastoinowej niewydolności serca, a także reguluje ciśnienie krwi. Takie działanie wynika z łagodzenia napięcia, które powstaje w tętnicach oraz naczyniach krwionośnych.
Zaburzenia nerwowe - substancja pomaga przy redukcji stresu, a co za tym idzie - pozwala łatwiej zasypiać. Osoby, które cierpią na epilepsję oraz przedwczesne starzenie powinny przyjmować gotu kola regularnie.
Popęd płciowy - witalność w sporcie i codziennym życiu przekłada się na witalność w sypialni. Roślina podwyższa libido i zmniejsza zmęczenie psychiczne oraz fizyczne.
Gotu kola – skutki uboczne
Jako substancja pochodzenia naturalnego wąkrotka azjatycka bardzo rzadko wywołuje jakiekolwiek skutki uboczne. Jeżeli jakieś powstają, to mają z reguły bardzo łagodny przebieg.
Najczęstsze skutki uboczne to:
- senność,
- nudności,
- bóle głowy,
- podrażnienia skóry,
- zawroty głowy.
Jeżeli skutki uboczne są wyjątkowo dolegliwe, to warto skonsultować się z właściwym lekarzem.
Wąkrotka azjatycka – przeciwwskazania
Jak każda substancja, tak i powyższa nie jest zalecana dla wszystkich. Posiadając wiele właściwości pozytywnych dla naszego zdrowia, gotu kola nie jest zalecana dla kobiet w ciąży oraz tych, które karmią piersią. Nie zaleca się łączenia tej substancji z lekami służącymi do zwalczania zaburzeń lękowych oraz zaburzeń snu, gdyż może wzmacniać ich działanie. Warto podkreślić, że produkt nie jest zalecany dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i lipidowej ze względu na możliwość podwyższania poziomu glukozy i lipidów we krwi. Jako substancja może ona wzmacniać działanie leków moczopędnych, co niesie za sobą ryzyko wystąpienia zaburzeń wodno-elektrolitowych. Jako suplement diety, wąkrotka powinna być stosowana cyklicznie, a po kilku tygodniach suplementacji nasz organizm powinien mieć od niej przerwę.
Forma suplementu
W chwili obecnej możemy dostać roślinę w dwojakiej postaci:
a) sproszkowane ziele służące do tworzenia naparów oraz nalewek,
b) forma tabletek.
W zależności od tego, jakie dolegliwości chcemy leczyć i która opcja jest dla nas wygodniejsza możemy wybrać jedną dwóch koncepcji. Cena preparatu jest uzależniona od formy oraz jego ilości. Sproszkowane ziele kosztuje około 25-30 złotych, natomiast tabletki są dwukrotnie droższe.