Ksylitol ma budowę chemiczną podobną do zwykłego cukru, ale ma mniej kalorii; podczas gdy cukier ma około 4 kalorii na gram, ksylitol ma tylko 2,4. Chociaż ma mniej kalorii, ksylitol niemal również słodki jak cukier. To sprawia, że ksylitol jest wyjątkowy, ponieważ większość alkoholi cukrowych nie jest tak słodka jak cukier. Wiadomo, że ksylitol hamuje wzrost bakterii jamy ustnej (mutans streptococci) w płytce nazębnej i ślinie. Działanie gumy do żucia sprzyja przepływowi śliny, która w naturalny sposób chroni zęby przed bakteriami powodującymi próchnicę. Ksylitol jest uznany za produkt korzystny dla zdrowia jamy ustnej, lepszy niż zwykły cukier. Ksylitol zapobiega próchnicy, więc warto wprowadzić go do diety twojego malucha. Świetnie sprawdzi się jako naturalny słodzik. Inne korzyści zdrowotne ksylitolu wynikają z różnic w budowie chemicznej w porównaniu z cukrem. W przeciwieństwie do cukru ksylitol jest powoli i niecałkowicie wchłaniany w jelicie cienkim. Po wchłonięciu może być wykorzystany jako źródło energii przy użyciu niewielkiej ilości insuliny lub jej braku, co oznacza, że wpływ na poziom cukru we krwi jest minimalny. Bakterie w jelicie grubym fermentują każdy niewchłonięty ksylitol, który przechodzi przez jelito cienkie. Z tego powodu nadmierne spożycie może powodować wzdęcia i dyskomfort w jamie brzusznej. W przypadku osób stosujących dietę o niskiej zawartości fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli, źródła pokarmowe ksylitolu są monitorowane, ponieważ ksylitol jest rodzajem poliolu. Osoby z cukrzycą czasami używają ksylitolu jako substytutu cukru. Poziom cukru we krwi pozostaje na bardziej stałym poziomie z ksylitolem niż ze zwykłym cukrem. Dzieje się tak dlatego, że jest wolniej wchłaniany przez organizm. Niektóre rodzaje gum lub produktów do pielęgnacji jamy ustnej, takie jak pasta do zębów i płyn do płukania ust, również zawierają ksylitol. Bakterie jamy ustnej nie mogą wykorzystywać ksylitolu jako źródła energii, więc może to pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i gromadzeniu się płytki nazębnej w jamie ustnej. Używając ksylitol można wyczuć delikatny, miętowy aromat.
Ksylitol, cukier brzozowy ma niski IG wynoszący 12, co oznacza, że ma niewielki wpływ na poziom cukru we krwi i insulinę. Dlatego jest postrzegany jako użyteczna alternatywa dla diabetyków. Jego kaloryczność jest bardzo niska. Zawiera tylko 2,4 kalorii na gram i jest powoli wchłaniany. Ma niski indeks glikemiczny. Stosowanie ksylitolu jest o wiele zdrowsze niż tradycyjnego cukru. Niższy indeks glikemiczny pomaga, aby w przewodzie pokarmowym nie rozwijały się drożdżaki. Jest częściowo trawiony w wątrobie, a następnie przemieszcza się do przewodu pokarmowego, gdzie jest dalej rozkładany. Warto użyć go jako zamiennika cukru. Najłatwiej zacząć eliminacje cukru od małych kroków, np. niesłodzonej herbaty.
Ksylitol to bezcukrowy środek słodzący dodawany do niektórych produktów spożywczych. Jest prawie tak słodki jak cukier (sacharoza), ale ma mniej kalorii. Osoby z cukrzycą czasami używają ksylitolu jako substytutu cukru. Poziom cukru we krwi pozostaje na bardziej stałym poziomie z ksylitolem niż ze zwykłym cukrem. Niektóre rodzaje gum lub produktów do pielęgnacji jamy ustnej, takie jak pasta do zębów i płyn do płukania ust, również zawierają ksylitol. Bakterie jamy ustnej nie mogą wykorzystywać ksylitolu jako źródła energii, więc może to pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i gromadzeniu się płytki nazębnej. Naukowcy badali zastosowanie ksylitolu w zapobieganiu nagłym atakom zapalenia ucha środkowego u dzieci z częstymi bólami uszu. Jednym ze sposobów, w jaki może pomóc, jest hamowanie wzrostu bakterii. Optymalne dawki ksylitolu nie zostały ustalone dla żadnego schorzenia. Jakość i aktywne składniki suplementów mogą się znacznie różnić w zależności od producenta. Utrudnia to ustalenie standardowej dawki.
Ksylitol jest ekstrahowany z materiału roślinnego. Ilość naturalnie występująca w żywności jest bardzo mała, jednak coraz częściej znajduje się jako składnik (dodatek) w coraz większej liczbie produktów spożywczych i zdrowotnych. Oprócz gumy ksylitol można znaleźć w niektórych twardych cukierkach, czekoladzie, syropie stołowym, dżemach, galaretkach, wypiekach, syropie na kaszel, witaminach, niektórych masłach orzechowych, lekach dostępnych bez recepty i wielu innych.
Istnieje kilka formalnych zaleceń dotyczących spożycia ksylitolu. Reakcje trawienne na spożycie ksylitolu mogą się znacznie różnić u dorosłych, więc nie ma zalecanej minimalnej ani maksymalnej ilości. Sugeruje się, że dawka od 20 do 70 gramów dziennie jest dobrze tolerowana. Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, niektóre badania sugerują potrzebę co najmniej pięciu do sześciu gramów i trzech ekspozycji dziennie na gumę do żucia lub cukierki. Skuteczność ksylitolu w zapobieganiu próchnicy zębów u dzieci może być godna uwagi. Popiera stosowanie się ksylitolu i innych alkoholi cukrowych jako niepróchnicogennych substytutów cukru. Jego spożycie może chronić ludzki organizm przed nadmiarem cukru, dlatego stanowi on zdrową alternatywę.
Ksylitol występuje naturalnie w owocach i warzywach, takich jak truskawki, maliny, grzyby i kalafior, czy nawet wśród przetworów owocowych. Występuje również w innych roślinach i materiałach rolniczych, takich jak kory brzozy i łuski kukurydzy, które są źródłem komercyjnego ksylitolu dodawanego do multiwitamin do żucia, gum do żucia, twardych cukierków, bezcukrowej gumy do żucia i farmaceutyków. Występuje również w produktach do higieny jamy ustnej, takich jak miętówki, pastylki do ssania na gardło i syropy na kaszel. Ksylitol może być lepszy dla zdrowia zębów w porównaniu ze spożywaniem dużych ilości cukru, jednak nadal jest słodzikiem i podobnie jak w przypadku innych alternatyw dla cukru, zbyt duża ilość nie jest zalecana. Najlepszym sposobem kontrolowania ubytków w zębach i apetytu na cukier jest unikanie nadmiaru cukru i dążenie do zrównoważonej diety.