Żelazo, czyli nie daj się anemii!
Żelazo to kolejny, niezbędny pierwiastek w naszym życiu i w diecie, który odpowiada za prawidłową pracę i funkcjonowanie organizmu. O tym, czym wyróżnia się żelazo na tle pozostałych pierwiastków oraz jakie produkty spożywcze są bogatym źródłem żelaza, dowiecie się w poniższym artykule.
Żelazo – właściwości i rola w organizmie
Żelazo aktywnie uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka.
Wskazać należy, że żelazo m.in:
- gromadzi się w hemoglobinie, gdzie ze względu na swoje właściwości pomagać pobierać tlen w płucach, a następnie oddawać go w tkankach.
- w szpiku kostnym partycypuje w produkcji czerwonych krwinek
- stanowi jeden z elementów mioglobiny, czyli białka wspomagającego mięśnie w pobieraniu tlenu
- umożliwia prawidłowe działanie enzymów tkankowych
- wzmacnia system odpornościowy pomagając zwalczać bakterie i wirusy
- wspomaga detoksykację wątroby
- dba o układ nerwowy
- zapobiega anemii – co stanowi jest najważniejsze zadanie
Więcej o roli żelaza przy anemii znajdziesz w badaniach:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685880/
Jak dawkować żelazo?
Jeśli chodzi o dzienne spożycie, właściwy poziom żelaza w organizmie zależny jest m.in. od wieku, płci czy stanu zdrowia, w którym się obecnie znajdujemy. Zaznaczyć trzeba jednak, że zapotrzebowanie na żelazo wzrasta w okresie dorastania, w szczególności u płci żeńskiej, a to ze względu na owulację. Suplementacja żelazem polecana jest również osobom otyłym lub z nadwagą, jak również tym będącym na restrykcyjnych dietach. Większe zapotrzebowanie na żelazo wykazują również kobiety w ciąży oraz kobiety po menopauzie czy przechodzące obfite miesiączki.
Niedobór żelaza
Niedobór żelaza w organizmie może być bardzo szkodliwy, ponieważ może prowadzić do anemii. Niedobory żelaza często spowodowane są niewłaściwą dietą czy obfitą miesiączką. Zbyt małej ilości żelaza w organizmie towarzyszą również zawroty głowy oraz przyśpieszone bicie serca.
Nadmiar żelaza
Stan, w którym ilość żelaza jest zbyt wysoka, może być efektem nadmiernego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Nadmiar żelaza może powodować również częste przetaczanie krwi czy hemochromatoza. Skutkiem nadprogramowej ilości żelaza w organizmie mogą być m.in. zaparcia i wzdęcia, marskość wątroby cukrzyca, a nawet osteoporoza i depresja.
Żelazo – forma i produkty
Żelazo występuje w dwóch postaciach tj. jako:
Chcąc zadbać o organizm, najważniejszą kwestią jest przyswajanie żelaza oraz wchłanianie żelaza. W tej kwestii prym wiodą produkty pochodzenia zwierzęcego, albowiem, żelazo hemowe jest lepiej przyswajalne i wchłaniane niż żelazo niehemowe. Pamiętać jednak trzeba, że wchłanialność żelaza w organizmie możemy wzmocnić zażywając witaminę C, która ją ułatwia oraz wykluczając leki, które ją osłabiają np. neomycyna czy leki na zgagę.
Jeśli chodzi o produkty spożywcze - najwięcej żelaza znajdziemy w mięsie, najmniej w owocach czy warzywach. Produkty takie jak mleko plasują się gdzieś pośrodku.