Jak wiadomo, ze zdrowiem różnie bywa, a uroda przemija z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że każde z nich można zaniedbywać, ponieważ to w jaki sposób dbamy o swoje zdrowie i ciało, świadczy o nas samych i jest naszą wizytówką. Jednym z elementów, który niewątpliwe pomoże nam w dbaniu o zdrowie i urodę jest krzem.
Czym jest krzem?
Krzem to pierwiastek chemiczny, który z uwagi na swoje właściwości i korzystny wpływ na organizm nazywany jest również „pierwiastkiem życia”. Nie tylko dba o prawidłową pracę naszego organizmu, ale także dobra o wygląd naszej skóry, paznokci czy włosów. Ilość pierwiastka w przyrodzie, jakim jest krzem, jest największa zaraz po tlenie. W organizmie jest obecny prawie wszędzie – w przysadce mózgowej, nadnerczach, mięśniach czy w płucach.
Właściwości krzemu
Krzem korzystnie wpływa prawie na każdy układ naszego organizmu m.in.:
Zapotrzebowanie na krzem
Mimo wielu pozytywnych właściwości, dziennie zapotrzebowanie na krzem jest zależne od kilku czynników. Przyjmuje się, że dla zdrowej dorosłej dzienna dawka wynosi około 20-30 gram, natomiast u dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób po operacjach stawów i kości zapotrzebowanie jest dużo większe, co oczywiście związane jest ze obecnym stanem zdrowia i zmianami w organizmie. Pamiętać należy, że wraz z wiekiem, w organizmie, ilość pierwiastka jakim jest krzem maleje, a zatem dawki należy stopniowo zwiększać, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Niedobór krzemu – jakie ma skutki?
Skutki zbyt małej ilość krzemu w organizmie możemy podzielić na te dotyczące urody, oraz te dotyczące zdrowia. Jeśli chodzi o urodę, brak odpowiedniej ilości krzemu może prowadzić do wypadania włosów, łamliwości czy rozdwajania się paznokci, łupieżu, wystąpieniem cellulitu, problemów skóry skóry, czy opóźnionym gojeniem ran. Jeśli chodzi o zdrowie, do skutków niedoboru krzemu zalicza się regularne krwotoki z nosa, zaburzenia wzrostu wśród dzieci, obniżoną odporność, bóle stawów, zwiększoną podatność na infekcje górnych dróg oddechowych, nawet miażdżycę czy osteoporozę.
Gdzie znaleźć krzem?
Krzem obecny jest w wielu produktach spożywczych, dostępnych na rynku. Chcąc zadbać o prawidłową ilość krzemu, należy wzbogacić dietę np. o kaszę jaglaną, kapustę, płatki owsiane, otręby, cebulę, szczypior, brązowy ryż, pasternak, szparagi, rzodkiewkę, czosnek, oraz świeże zioła. Krzem znajdziemy nie tylko w warzywach i produktach zbożowych. Bogatym źródłem krzemu jest także mleczko pszczele, skrzyp polny, podbiał, pokrzywa czy rdest ptasi. Na rynku dostępny jest również krzem organiczny, który w przeciwieństwie do tego występującego w naturze, cechuje się lepszą przyswajalnością. Najczęściej występuje pod postacią tabletek bądź produktów do picia.