Kwas masłowy – wspiera prawidłową pracę jelit
Kwas masłowy, który nazywany jest także kwasem butanowym, dopiero od niedawana jest przedmiotem dogłębnych analiz. Odkryto, że odgrywa on bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy jelit, dlatego stał się on również istotnym składnikiem wielu suplementów wspierających działanie układu pokarmowego. Co warto wiedzieć na temat kwasu masłowego?
Co to jest?
Kwas określany jako masłowy albo butanowy jest związkiem chemicznym zaliczanym do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. To sól sodowa kwasu masłowego, która występuje naturalnie w produktach spożywczych, a także w organizmie człowieka, a dokładnie w jego jelitach.
Występowanie w:
Produkcja kwasu masłowego i jego zastosowanie
W celach przemysłowych kwas masłowy produkowany jest podczas masłowej fermentacji skrobi na skutek działalności bakterii Bacillus subtilis – laseczek siennych.
W przemyśle spożywczym jest on stosowany do fermentacji serów. Estry kwasu masłowego są używane także do wytwarzania esencji owocowych – posiadają przyjemny zapach owoców, na przykład ananasa.
Związek ten znalazł także zastosowanie produkcji leków – dzisiaj jest on stosowany coraz częściej w terapii dolegliwości układu pokarmowego.
Kwas masłowy w organizmie człowieka
Aktualnie działanie kwasu masłowego jest przedmiotem badań, ponieważ odkryto, że posiada on duże znaczenie dla fizjologii przewodu pokarmowego, a dokładnie dla mikroflory jelitowej.
Występuje w jelicie grubym, gdzie wytwarzany jest przez bakterie fermentujące węglowodany stanowiące resztki niestawionych treści pokarmowych. Jest on używany przez komórki nabłonka jelitowego do wytwarzania energii, wspomaga integralność nabłonka jelitowego i jednocześnie wspiera przez to prawidłową pracę tego odcinka przewodu pokarmowego.
W związku z tym kwas butanowy jest istotnym składnikiem wspierającym mikrobiom jelitowy, czyli mikroflorę tworzoną przez bakterie zasiedlające jelita. Posiada on przez to kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy całego przewodu pokarmowgo.
Zaburzenia mikrobiomu sprzyjają pojawianiu się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony jelit, między innymi powodują zaparcia, biegunki, wzdęcia. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do pojawienia się nowotworów.
Właściwości
Przez długi czas uznawano, że kwas masłowy nie posiada dużego znaczenia dla pracy układu pokarmowego człowieka. Jednak prowadzone nad nim badania udowodniły, że stanowi on bardzo ważny element ludzkiego mikrobiomu.
Stąd też pojawiły się próby wykorzystania kwasu masłowego w terapii różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ich efektem są skuteczne preparaty dostępne obecnie jako suplementy diety – bez recepty.
Prozdrowotne właściwości kwasu masłowego
Jak wspomniano wcześniej, związek ten ma bardzo istotne znaczenie w fizjologii organizmu człowieka. Brak kwasu masłowego powstającego w jelitach może być przyczyną różnych dolegliwości, a nawet prowadzić do pojawienia się komórek nowotworowych.
Główne właściwości:
Kwas masłowy przy chorobach jelit
Powyższe właściwości spowodowały, że kwas masłowy posiada wysoki potencjał leczniczy, w szczególności przy chorobach jelit i innych chorobach zapalnych. Preparaty zawierające ten związek wspomagają prawidłową pracę układu trawiennego i mogą redukować objawy jego schorzeń.
Głównym problemem dla badaczy było stworzenie takiego preparatu, który będzie w stanie dotrzeć do jelita grubego, ponieważ to właśnie tam kwas ten jest niezbędny. Produkty spożywcze zawierające ten związek nie są w stanie uzupełnić jego poziomu, ponieważ jest on trawiony w jelicie cienkim. W rezultacie nie docierał on do dalszego odcinka przewodu pokarmowego.
Obecnie jednak, ze względu na rozwój technologii, udało się stworzyć takie preparaty zawierające kwas masłowy, które mogą działać w jelicie grubym. Bazują one na specjalnym mikrootoczkowaniu tego związku, aby zabezpieczyć go przed całkowitym rozłożeniem w jelicie cienkim. Dopiero wtedy, gdy taka otoczkowana kapsułka dotrze do jelita grubego, uwalnia mikrogranulki z tym cennym składnikiem.
Wtedy kwas masłowy wspomaga pracę jelit, a tym samym dba o prawidłowy mikrobiom, co ma bardzo duże znaczenie w chorobach tego odcinka przewodu pokarmowego.
Wskazania do stosowania kwasu masłowego
Ze względu na swoje właściwości związek ten jest przeznaczony do stosowania przy różnych dolegliwościach wynikających z zaburzeń pracy jelit.
Kwas masłowy wspiera leczenie poniższych dolegliwości:
Ochronne działanie tego związku redukuje także ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego – ma on uszkadzać komórki nowotworowe. Warto zaznaczyć, że zachorowalność i umieralność na ten nowotwór stale rośnie.
Zalecany jest także po antybiotykoterapii, aby odbudować mikroflorę jelitową. Po zażywaniu antybiotyków mikrobiom często jest zubożały, co może powodować pojawienie się dolegliwości jelitowych. Z tego powodu wskazany jest też w stanach osłabienia organizmu, zaburzeń odporności, po terapiach onkologicznych.
Dodatkowo, pojawiają się doniesienia na temat wykorzystania kwasu masłowego w leczeniu otyłości oraz cukrzycy typu 2. Badania wskazały, że u osób z nadmierną ilością kilogramów skład mikroflory jelitowej jest inny niż u osób zdrowych. Podobnie jest w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2. W związku z tym zastosowanie kwasu masłowego w tym obszarze jest bardzo obiecujące.
Przeciwwskazania
Zasadniczo, preparaty zawierające kwas masłowy nie powodują skutków ubocznych oraz działań niepożądanych, także dla komórek jelita. Mogą być one stosowane u osób bez istotnych przeciwwskazań do jego stosowania – w każdej grupie wiekowej.
Jak stosować?
Aktualnie w sprzedaży można znaleźć suplementy diety zawierające dodatek kwasu masłowego, które przeznaczone są do stosowania przez osoby doświadczające dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w niedoborach krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, po antybiotykoterapii, po leczeniu przeciwnowotworowym.
Suplementy te ze względu na swoją specjalną budowę kapsułek oraz zawartego w nich związku aktywnego uwalniają go właśnie w jelicie grubym. Kwas masłowy określany jest wtedy jako otoczkowany maślan sodu. Stosujący takie preparaty powinni pamiętać, aby nie rozgryzać i nie dzielić kapsułek, ponieważ wtedy nie będą one skuteczne.
Niekiedy stosowane są także wlewy z maślana sodu, jednak obecnie ze względu na dostępność suplementów diety możliwe dostarczanie tego związku do organizmu w bardziej komfortowy dla pacjenta sposób.
Wobec tego stosowanie preparatów na bazie kwasu masłowego zaliczanego do kwasów tłuszczowych pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów terapeutycznych w różnych stanach zapalnych jelit, między innymi przy zespole jelita drażliwego, biegunach, zaparciach i zaburzeniach flory jelitowej.