Probiotyki to preparaty, które zyskują coraz większą popularność w kontekście suplementacji diety. Coraz więcej wiadomo bowiem o ochronnej roli przewodu pokarmowego, który pełni ważne funkcje odpornościowe w naszym organizmie. Jak działają probiotyki i co się w nich znajduje?
DLACZEGO PROBIOTYKI SĄ WAŻNE?
Dzięki probiotykom mikroflora człowieka funkcjonuje w prawidłowy sposób i jest odbudowywana co jest niezwykle istotną kwestią. Szczególne znaczenie ma ta obecna w jelitach, gdyż to właśnie tam znajdziemy aż 80% całego układu pokarmowego w postaci limfocytów. Są one potrzebne w kontekście ochrony naszego organizmu przed różnego rodzaju chorobami zewnętrznymi. W probiotykach znajdują się szczepy dobrych bakterii obecnych w naszym układzie pokarmowym. Przez to nasza flora bakteryjna po chorobie może się skutecznie zregenerować.
Powiedzmy sobie teraz o różnicy między probiotykiem, a prebiotykiem. Ten drugi nie zawiera w swoim składzie szczepów żywych bakterii, a jest tylko pożywką, czyli substancją stymulującą wzrost dobrych bakterii w jelitach. Jest jeszcze coś takiego jak synbiotyk, czyli połączenie probiotyku i prebiotyku i warto wiedzieć, że jest to preparat zdecydowanie najbardziej korzystny dla naszego organizmu.
BIFIDOBAKTERIE – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
Warto wiedzieć, że bakterie probiotyczne mogą występować w różnych formach. Najczęściej są to rodziny gatunków Lactobacillus i Bifidobacterium. Jednak nie wszystkie gatunki posiadają takie samo działanie i nie są tak popularne. Przy samym wyborze probiotyku warto zawsze sprawdzać czy żywe szczepy bakterii w składzie to te, których efektywność jest potwierdzona klinicznie.
W ostatnim czasie popularne stały się bifidobakterie, które są jednymi z najważniejszych drobnoustrojów zasiedlających układ pokarmowy człowieka. Potrafią wykazywać silne właściwości probiotyczne i jednocześnie są w stanie chronić ludzki organizm bardzo kompleksowo.
Na ich tak bardzo korzystne działanie wpływają metabolity. Kwasy wytwarzane przez bifidobakterie stymulują absorpcję wody i sodu oraz chronią przed zaparciami, polepszając perystaltykę jelit. Dodatkowo dzięki nim poprawimy w naszym organizmie wchłanialność wapnia, żelaza i magnezu, oraz w mniejszym stopniu innych składników, które są niezbędne do życia dla człowieka.
JAKI PROBIOTYK WYBRAĆ?
Jeśli chodzi o bakterie z rodziny Bifidobacterium to są one w stanie skutecznie zmniejszać poziom cholesterolu w surowicy krwi oraz obniżać pH treści naszych jelit. Właśnie przez to przyczyniają się do redukcji poziomu szkodliwych, toksycznych substancji, takich jak amoniak we krwi. Poprzez tak pozytywne właściwości nasz organizm będzie skutecznie chroniony przed stanami zapalnym czy licznymi infekcjami, które w wielu przypadkach mogą być groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
PROBIOTYK BOGATY W BIFIDOBAKTERIE – CZYLI JAKI?
Jeśli będziemy wybierać taki preparat to najlepiej jest zwrócić uwagę czy w składzie znajduje się większa czy mniejsza ilość żywych bakterii. Oczywiście – im więcej, tym lepiej.
JEŚLI CHODZI O BIFIDOBAKTERIE TO PRZEDE WSZYSTKIM SĄ TO SZCZEPY BAKTERII PROBIOTYCZNYCH:
-BIFIDOBACTERIUM LONGUM - Bifidobacterium longum jest bakterią, która pochodzi z rodziny Bifido. To ona w głównej mierze odpowiada za nasz układ immunologiczny. Ponadto działa łagodząco na alergię i candidy.
Korzyści, które wynikają z jej przyjmowania to:
-BIFIDOBACTERIUM BREVE - to specyficzna bakteria probiotyczna, która pochodzi od rodziny bifidobakterii. Jej głównym założeniem jest pomoc w alergiach, stanach zapalnych, a także infekcjach przewodu pokarmowego. Warto podkreślić, że z wiekiem w naszych jelitach znajduje się jej coraz mniej.
Może ona pomóc w następujących kwestiach:
· Ochrona skóry przed promieniowaniem UV oraz jej lepsze nawilżenie,
· łagodzenie alergii,
· pomoc w gubieniu wagi,
· działanie antyzapalne,
· pomoc w leczeniu zaparć i biegunek.
Powinniśmy uzupełniać wszystko żywymi koloniami bakterii z rodziny Lactobacillus. Zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego jasno mówią o tym, że każdego dnia, każdy człowiek powinien przyjmować co najmniej 1-2 miliardy bakterii probiotycznych. Warto także wiedzieć o tym, że w dobrym probiotyku znajdziemy około 4 miliardów takich bakterii w jednej porcji.