Koenzym Q10 – co to takiego?
Jest on potrzebny do tego, aby etapy naszego łańcucha pokarmowego mogły przebiegać prawidłowo. Na bazie tej sentencji można wywnioskować, że skoro energia powstaje w mitochondriach i że ostatnim etapem jej produkcji jest właśnie łańcuch oddechowy, koenzym Q10 to jeden z najważniejszych związków w naszym organizmie. Każda tkanka w naszym ciele zbudowana jest z komórek, a te z kolei produkują energię niezbędną do funkcjonowania danego narządu, a żeby tej energii nie zabrakło potrzebny jest właśnie wspomniany koenzym Q10!
Jak zatem działa Koenzym Q10?
Jest to działanie niezwykle szerokie. Koenzymem Q10 jesteśmy w stanie wspomóc kurację przy leczeniu takich schorzeń jak: miażdżyca spowodowaną np. nadmiarem wolnych rodników, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, parodontoza czy choroba Parkinsona.
Warto wiedzieć, że Koenzym Q10 jest wspaniałym antyoksydantem, a co za tym idzie ma działanie przeciwnowotworowe. W dodatku skutecznie zabezpiecza przed tworzeniem się złogów cholesterolu w tętnicach. Do tego posiada on jeszcze zdolności naprawcze takie jak hamowanie negatywnego działania wolnych rodników i niszczenie ich. Można zatem bez obaw stwierdzić, że działa bardzo odmładzająco.
Dzięki temu składnikowi jesteśmy w stanie wyleczyć wiele chorób takich jak:
- niewydolności krążenia,
- choroby niedokrwiennej serca,
- nadciśnienia tętniczego,
- miażdżycy,
- parodontozy,
- niektórych chorób mięśni,
- cukrzycy typu II,
- choroby Parkinsona,
- choroby Alzheimera.
Warto także wiedzieć i być świadomym tego, że Koenzym Q10 jest w stanie obniżyć ciśnienie. Jednak dotyczy to tylko i wyłącznie osób, u których jest ono za wysokie. W przypadku, gdy jest prawidłowe lub za niskie raczej nie doświadczymy takiego działania.
Jakie są przyczyny niedoboru czegoś takiego jak Koenzym Q10 w naszym organizmie?
Pierwszy i podstawowym problemem w przypadku jego niedoboru w naszym organizmie jest przede wszystkim przewlekłe zmęczenie. Ponadto dochodzi do tego jeszcze spadek odporności i wydolności fizycznej, a także objawy ze strony narządów, w których najbardziej odczuwalny jest deficyt, np. zmniejszenie wydolności serca i zaburzenia jego pracy. Nasz organizm sam z siebie wytwarza Koenzym Q10, jednak jego produkcja spada po 35 roku życia. Jednak warto wiedzieć o tym, że niedobór jeśli chodzi o ilość koenzymu powstaje również u osób, które są aktywnie fizycznie. Najprościej mówiąc im mniej jesteśmy aktywni tym lepiej. W dodatku, jeśli na coś chorujemy lub żyjemy w zanieczyszczonym środowisku to również może nam go brakować. Ważne jest właśnie to, aby na bieżąco dostarczać do naszego organizmu Koenzym Q10 np. jako suplement diety.
Gdzie znajdziemy Koenzym Q10?
Jeśli chcemy uniknąć sytuacji, w której będziemy mieć niedobory tego składnika to zdecydowanie warto jest zmienić swoją dietę czy po prostu nawyki i zwyczaje żywieniowe. Wystarczy tylko zacząć jeść pewne składniki, aby tak się stało. Jakie to są? Przede wszystkim powinny to być: brokuły, szpinak, oleje, ryby, podroby czy pełnoziarniste produkty.
Warto wiedzieć także to, że wraz ze wzrostem temperatury ilość Koenzymu Q10 zmniejsza się, dlatego każdy suplement diety, w którym jest ten składnik powinien być przechowywany jak najkrócej i nie można poddawać go byt długiej obróbce. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest to, aby produkty bogate w Koenzym Q10 zawsze spożywać wraz z tłuszczami.
Q10 koenzym w preparatach – czy warto?
Forma koenzymu jest kompleksowa, gdyż znajduje się on w różnego rodzaju preparatach. Znajduje się przede wszystkim w kosmetykach do pielęgnacji skóry, dzięki czemu nasza skóra wygląda pięknie i młodo, a wszystko to za sprawą kwasu hialuronowego. Jednak to nie wszystko, bo jeśli ten składnik znajduje się w danym preparacie to wpływa to na wchłanialność pozostałych składników, zatem jak widać Koenzym Q10 jest jak najbardziej potrzebny.
Koenzym Q10 występuje również w suplementach diety. Występują one w różnorodnej formie – najczęściej jednak jako tabletki i kapsułki. Czy warto po nie sięgnąć? Jak się okazuje jak najbardziej warto to zrobić szczególnie w przypadku, gdy z różnych przyczyn nie mamy możliwości zmodyfikowania naszej diety. Ważne jednak w takim przypadku jest to, aby udać się do lekarza w celu ustalenia konkretnych dawek produktów.
Jakie są przeciwwskazania, jeśli chodzi o Koenzym Q10?
Po pierwsze kuracja koenzymem Q10 jest w stanie obniżać ciśnienie, dlatego przed rozpoczęciem stosowania zawsze musimy skonsultować to z lekarzem. Jak łatwo się domyślać w szczególności dotyczy to osób, które mają nadciśnienie. Należy pamiętać, że wraz z wiekiem, ilość koenzymu q10 zmniejsza się, więc kluczowe jest ustalenie dawki, ponieważ stężenie koenzymu czy poziom koenzymu Q10 jest w każdym organizmie inny.
Jak to jest z aktywnością fizyczną?
Jeśli chodzi o uprawianie sportu jest to jak najbardziej wskazane, jednak tylko w odpowiednich ilościach i z umiarem. Każda sesja treningowa jest stanem zapalnym mającym na celu hartowanie organizmu i przyzwyczajanie go do większych obciążeń, w wyniku czego notuje się poprawę siły, mocy, koordynacji i innych zdolności motorycznych. Pamiętajmy jednak o tym, że zawsze towarzyszy pewnego rodzaju stan zapalny. Jeśli nasz organizm nie jest w stanie się w odpowiedni sposób regenerować to możemy odczuwać różne zaburzenia, które związane są z przemianami energetycznymi. W przypadku, gdy będziemy mieć niedobór energii w tkance mięśniowej to możemy mimo ogromnego wysiłku nie odczuwać żadnych efektów z treningów .
Podaż koenzymu Q10 przyczyniając się do podwyższenia syntezowanej energii, może przyczynić się do procesu powstawania nowych mitochondriów przez aktywację PPAR-gamma(gamma receptorów aktywowanych proliferatorami peroksysomów). Jeśli chodzi o właściwą pracę mitochondriów komórek mięśniowych jest synteza białka iryzyny(czynnik Goldsteina) odpowiedzialny za zwiększenie tolerancji na insulinę, co od razu sprawia, że osoby, które są odporne na insulinę są w stanie uzyskać ciekawe benefity z tytułu długofalowego przyjmowania koenzymu Q10.